پریتونیت در گربه ها ( Feline peritonitis )پریتونیت عفونی در گربه سانان یک بیماری عفونی ویروسی است که در ناحیه معده ایجاد می شود. با تضعیف سیستم ایمنی بدن گربه و تحریک آن این بیماری تشدید شده و سیر و سرعت بیشتری می یابد. پریتونیت به دو فرم مرطوب و خشک وجود دارد. گربه هایی که در سن 6 ماه تا 2 سالگی باشند بیشتر مستعد این بیماری هستند ولی افزایش ابتلا در گربه های مسن دیده می شود. پریتونیت در گربه های نژاد خالص و در محیط هایی که چند گربه با هم زندگی می کنند بیشتر مشاهده می شود. پس از بروز علائم بیماری پریتونیت هیچ درمان قطعی و موثر برای آن وجود ندارد و تقریبا تمامی گربه هایی که به این بیماری مبتلا می شوند خواهند مرد.علل بیماری:
  1. پریتونیت به وسیله ویروس های موجود در بزاق یا ادرار یا مدفوع منتقل می شود. انتقال اولیه آن در بدن گربه بیشتر از طریق دهان، سوراخ های بینی و مجرای تنفسی است. مدت زنده ماندن ویروس پریتونیت در محیط زندگی گربه حدود 7 هفته می باشد ولی با شست و شوی محیط زندگی و ضد عفونی آن ویروس از بین خواهد رفت. ویروس بیماری دارای دوره ی نهفتگی متغییر است. از زمان انتقال ویروس به بدن تا ظهور علائم بیماری ممکن است چند ماه و حتی چند سال طول بکشد.
  2. در بررسی های انجام شده مشخص شده است که 50% گربه های مبتلا به پریتونیت از بیماری لوکوپنی گربه ها رنج می برند.
  3. برای جلوگیری از انتشار بیماری و سرایت آن به دیگر گربه ها لازم است گربه مبتلا را به صورت جداگانه نگهداری کرد تا از گسترش این بیماری مهلک و خطرناک شود.


علائم بیماری:

  1. اتساع و تورم ناحیه شکم
  2. کاهش وزن و تب
آن چه دکتر دامپزشک می تواند انجام دهد:
  1. هیچ روش تشخیص در مورد این بیماری از طریق آزمایش خون وجود ندارد. تنها راه تشخیص موثر و تا حدودی اطمینان بخش نمونه برداری از ناحیه کبد است ولی در برخی موارد هم ممکن است پریتونیت همراه با علائم دیگر بیماری ها مانند لوکوپنی باشد.
  2. یک نوع واکسن جدیدا برای پیشگیری از بیماری پریتونیت ساخته شده است که از طریق بینی مصرف می شود ولی اثر بخشی آن کاملا تایید نشده است.
  3. درمان قطعی و موثری برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد ولی می توان با تقویت سیستم ایمنی تا حدودی نتیجه گرفت. بهترین راه حل برای کاهش درد و رنج گربه و تسکین ناراحتی او راحت کردن با استفاده از داروهای آرام بخش قوی و توسط دکتر دامپزشک است.


منبع: دکتر مهدی مرجانی
گردآوری: hsoonheb