خبرگزاری فارس: مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی با اشاره به فرا رسیدن فصل سرما گفت: علوفه گونههای جانوری خراسان جنوبی در زمستان تأمین میشود.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، حمیدرضا صالحی در بازدید از زیستگاههای استان اظهار داشت: طبیعت حال و هوای خزان به خود گرفته و بارش برف و باران در نیمه فصل پاییز صدای گامهای زمستان را میرساند.
وی افزود: در این راستا محیطبانان پرتلاش خراسان جنوبی نیز توزیع علوفه در مناطق مختلف تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان را آغاز کرده تا غنای طبیعی استان زمستان سخت کویر را تا بهار دل انگیز با دغدغه کمتری سپری کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی تصریح کرد: در سالهای اخیر سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت و تولید مثل گونههایی نظیر کل و بز، قوچ و میش و آهو تلاش و سرمایهگذاری کرده است.
صالحی ادامه داد: توزیع علوفه و احداث و آبرسانی به آبشخورها برای جلوگیری از مرگ و میر و مهاجرت حیات وحش به نقاط نا امن و جوامع انسانی، برای رسیدن به این مهم بوده است.
وی یادآور شد: با توجه به خشکسالیهای پی در پی و فقر شدید علوفهای مناطق و زیستگاههای استان توزیع علوفه در تمام فصول سال در خراسان جنوبی انجام میشود که در فصل زمستان با جدیت بیشتر صورت میپذیرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی ادامه داد: قریب به 260 آبشخور احیا شده در سطح مناطق تحت مدیریت محیط زیست خراسان جنوبی قرار دارد که بخشی دارای مخازن آبگیری با تانکر است و بخشی نیز به صورت طبیعی آبگیری میشود.
صالحی در بخش دیگری از سخنانش گفت: با تلاش ماموران انتظامی مستقر در ایست و بازرسی علیآباد بیرجند یک محموله غیر مجاز کاسکو توقیف شد و یک نفر متخلف که قصد ورود این پرندههای غیر مجاز به بیرجند را داشت دستگیر و محموله غیر مجاز کاسکو به اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی انتقال داده شد.پرونده این متخلف شکار و صید برای سیر مراحل قانونی تقدیم مراجع قضایی ذیصلاح شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: کاسکو در تمام دنیا به نام طوطی خاکستری آفریقا است و حدود 36 سانتیمتر قد دارد و چشمهایش زرد رنگ و تمام بدنش غیر از دم خاکستری است که ناحیه سر و پاها نسبت به بقیه کمرنگتر میشود.
صالحی افزود: این پرنده دم کوتاهی دارد که قرمز رنگ است و غذایش فقط در طبیعت دانه است، شبها روی درختان بلند میخوابد و به طور زوج و یا دسته جمعی زندگی میکند.
وی یادآور شد: هر بار دو تا چهار تخم میگذارد که در مدت 29 روز تبدیل به جوجه میشوند و بعد از 80 روز جوجهها به حد رشد میرسند.