فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  10
لایک لایک:  10
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
 1. #1
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  303

  اصول تغذیه سگ

  اصول تغذیه اصول تغذیه

 2. #2
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  303
  شرایط هر سگ در نوع تغذیه سگ بسیار مهم است آیا سگ یک سگ کاری است یا نگهبان و یا سگی برای ورزش و شكار سگ سالنی. در چه سنی قرار دارد . پیر یا جوان –دچار بیماری خاص میباشد یا خیر – آیا در دوران شیر دهی بسر میبرد یا در دوران حاملگی و ....

  سگهای آپارتمانی :

  سگهایی که در آپارتمان .آزمایشگاه یا در قفس نگهداری میشوند .

  سگهای فعال :

  سگهای بالغ که آزادانه فعالیت دارند و یا ذر قفس های آزاد بین 40 تا 150 متر مربع نگهداری میشوند

  سگهای کار :

  سگهای بالغی که با سرعت 8 کیلومتر بر ساعت 6%روزانه بالغ بر 4ساعت فعالیت دارند .

  ولی بطور کلي یک سگ سالم در جیره غذاییش از مقادیر متفاوتی از مواد ذیل تشكيل شده است .

  :آب:

  آب شاید مهمترین عنصر حیات باشد –آب بیش از هر ماده غذایی دیگر در طول روز تعویض میشود .میزان آب در همه بافتها یکسان نیست 72%بافت عضلانی و 25تا 30% در بافت چربی و 10 % در استخوان و غضروف آب وجود دارد .


  جدول آنالیز اسیدهای آمینه خوراک سگ :  مواد مغذی
  واحد
  مرحله رشد و تولید مثل

  (حداقل)
  مرحله نگهداری سگهای بالغ (حد اقل)

  پروتئین خام
  %
  22
  18

  آرژنین
  %
  0.62
  0.51

  هیستیدین
  %
  0.22
  0.18

  لوسین
  %
  0.72
  0.59

  لیزین
  %
  0.77
  0.63

  متیونین-سیستین
  %
  0.53
  0.43

  فنیل آلانین-تیروزین
  %
  0.89
  0.73

  ترئونین
  %
  0.58
  0.48

  تریپتوفان
  %
  0.2
  0.16

  والین
  %
  0.48
  0.39

  اسید لینولئیک
  %
  1
  1

  چربی خام
  %
  8
  5


  خلاصه بحث(برای عموم )

  برای رشد و ساخت سلولها ضروری ميباشند بافت حیوان از مقدار زیادی پروتئین تشكيل شده و از ارکان مهم تغذیه میباشد – پروتئینها به واحدهای کوچک تر بنام پپتیدها تقسیم شده در مقاوم سا زی بدن

  25% کالری توله ها از پروتین تشكيل میشود و در دوران پیری 50 در صد -90تا 95%گوشت تازه توسط سگ هضم میشود در حاليكه که 69 تا 80% درصد پروتئین گیاهی قابل هضم میباشد بدین منظور اگرچه سويا پروتئين بسیار مرغوبی برای سگ محسوب میشود ولی باید به طور تدریجی به سگ داده شود –برای سگهای کوچک جثه 250 تا 300 گرم گوشت در روز نیاز است و برای سگها بزرگ جثه 500 تا 600 گرم گوشت نیازمیباشد

  کمبود پروتئین باعث کم وزنی تحلیل عضلات لاغری مفرط کاهش اشتها عدم رشد خشن شدن پوشش بدن کاهش سیتسم ایمنی کمبود توارث و کم شیری خواهد شد.

 3. #3
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  303
  قبل از انتخاب هر نوع غذا برای حیوان، باید از پاکیزه بودن آن اطمینان کافی حاصل کنید چون آب و غذای آلوده می*تواند منشاء بسیاری از بیماری*های مهلک بوده و حیات حیوان را در مخاطره قرار بدهد. غذایی که برای سگتان انتخاب می*کنید باید دارای یک ترکیب متعادل حاوی کربوهیدرات، پروتئین، چربی، ویتامین*ها و مواد معدنی باشد. نسبت و مقدار هر یک از اجزای ذکر شده بستگی به وضعیت جسمی، شرایط محیطی که سگ در آن زندگی می*کند، سن و بسیاری عوامل دیگر دارد. یک وعدۀ غذایی نامناسب و نامتعادل می*تواند تأثیر نامطلوبی در رشد جسمی و حتی جنسی سگج داشته باشد، علاوه بر این ممکن است باعث افزایش حساسیت حیوان نسبت به بیماری*های مختلف شود. توصیه می*شود هیچ موقع شرایط اقتصادی خود را معیار انتخاب غذای سگتان قرار ندهید، برای مثال دادن نان خشک به تنهایی، هیچ موقع کافی نیست و تنها می*تواند جزئی از غذای خشک او را تأمین کند. اسفتاده از غذاهای کنسروی و آماده شدۀ سگ*ها به دلیل این که حاوی مقادیر متعادل و بالایی از پروتئین، مواد معدنی و ویتامین*ها می*باشند، بسیار ایده*آل است. ارزان*ترین نوع غذا، غذایی است که به وسیلۀ خود صاحب دام تهیه می*شود ولی باید توجه داشت که این غذا بایستی دارای ترکیب متعادلی از گوشت، ذرت، نان و یا غلات (به عنوان کربوهیدرات)، سبزیجات پخته شده، چربی*ها مانند روغن نباتی، ویتامین*ها و مواد معدنی باشد. برای مثال برای سگ*های بالغ باید نسبت پروتئین به بقیۀ ترکیبات جیرۀ غذایی 1 به 2 باشد. اصولاً هیچ موقع نباید یک جیرۀ غذایی را که سگ بدان عادت کرده، یکباره تغییر داد زیرا تغییر ناگهانی در جیرۀ غذایی ممکن است باعث بروز استفراغ حاد در حیوان شود. مقدار و حجم غذا هم باید به نحوی باشد که باعث چاقی و یا لاغری نشود.

  بهترین روش برای ارزیابی این که غذایی که به سگ خود داده*اید مناسب وی بوده یا نه، توجه به 2 مورد زیر است:

  1. رفتارها و فعالیت*های خود سگ: که در صورت مناسب بودن غذایش آن را سرحال و شاداب مشاهده خواهید کرد و برعکس.

  2. توجه به وضعیت مدفوع: هر چه مدفوع سگ تیره بوده و حجم کمتری داشته باشد نشان دهندۀ این است که دستگاه گوارش حیوان آن را به خوبی هضم کرده ولی اگر مدفوع حیوان آبکی، کف*آلود، کمرنگ و یا مشابه غذای خورده شده*اش باشد، باید بدانید حیوان برای هضم غذایی که انتخاب کرده*اید، مشکل دارد.

  در ضمن اگر رنگ مدفوع سیاه باشد بایستی قدری از میزان گوشت مصرفی را از جیرۀ غذایی حیوان کم کرد. مناسب*ترین وضعیت مدفوع که نشان از یک جیرۀ خوب دارد، مدفوع لوله*ای و قدری نرم می*باشد.

  ظرف غذاخوری حیوان را همیشه تمیز و پاکیزه نگه دارید و همواره 25 دقیقه بعد، غذا را از جلوی حیوان بردارید، تا وی یاد بگیرد که غذایش را باید در زمان معینی بخورد. گرم کردن مکرر غذای سگ توصیه نمی*شود چون این کار باعث می*شود که غذای او به سرعت ترش و فاسد گشته و در نتیجه باعث ناراحتی دستگاه گوارش (معده) گردد. غذای حیوان را باید به صورت نه چندان گرم در اختیار وی قرار دهید. غذاهایی که از یخچال خارج گشته و سرد هستند را نباید بلافاصله به وی بدهید چون این کار باعث می*شود که دستگاه گوارش حیوان مقداری از حرارت بدن را برای گرم کردن آن مصرف کند که این عمل باهضم غذایش منافات دارد.

  گوشت:
  گوشت اکثر حیوانات غلفخوار از قبیل گاو و گوسفند به ویژه جگر، کلیه و شیردان بسیار مفید و مغذی است. تغذیه با ماهی تازه، در صورتی که حاوی استخوان*های تیز و خطرناک نباشد بسیار عالی است. استفاده از گوشت خوک به دلیل این که دارای چربی زیادی است، توصیه نمی*شود. بره‎*ها و گوساله*های داخل رحمی گاوهای کشتاری، بهترین و باصرفه*ترین غذای گوشتی محسوب می*شود، منتهی قبلاً باید از عفونی نبودن آن اطمینان حاصل کنید. برای مثال بهتر است بره*هایی که مادرشان تب داشته، به سگتان ندهید. گوشت را معمولاً به صورت خام (البته در این مورد باید از عدم آلودگی آن بخصوص از لحاظ وجود انگل*ها و کیست*های انگلی مطمئن باشید) و یا نیم*پز در اختیار سگ قرار بدهید.

  استخوان:
  استخوان و مغز استخوان در تأمین مواد غذایی سگ*ها ارزش ویژه*لی دارند. علاوه بر این استخوان برای سلامتی دندان*ها و لثه*ها نیز مناسب و مفید است و جویدن آن به دلیل تولید حجم زیادی از بزاق، برای هضم غذا سودمند است. با این حال نکاتی را در مورد تغذیه با آن، باید رعایت کنید.

  - قبل از تغذیه با استخوان باید مطمئن باشید که استخوانی که به سگ می*دهید باعث انسداد و ناراحتی دستگاه گوارش سگ نخواهد شد. برای مثال استخوان*های ریز به دلیل این که بدون جویده شدن بلعیده می*شوند، می*توانند باعث انسداد مری شوند.

  - استفاده مکرر و زیاد از استخوان باعث یبوست می*شود.

  غلات:
  این قسمت شمال موادی همچون آرد گندم، برنج، جوی دوسر، ارزن و ... است که بایستی به صورت پخته و یا بو داده مصرف شوند. بهتر است که غلات را با پوستشان به مصرف سگ برسانید زیرا در غیر این صورت ویتامین*هایی که در پوست غلات موجود است از بین خواهد رفت. توجه کنید که آنها را خوب کوبیده و همراه با انواع سبزیجات پخته، مخلوط کرده و برای غذای سگتان مصرف کنید.

  سبزیجات:
  استفاده از سبزیجات به دلیل داشتن ویتامین*ها و مواد معدنی در ترکیب جیرۀ غذایی سودمند است. برای مثال اسفناج به دلیل داشتن مواد آهنی قابل توجه در تقویت سیستم خونساز بدن، مفید است.

  نمک:
  استفادۀ زیاد از نمک در جیرۀ غذایی سگ*ها توصیه نمی*شود زیرا برای سلامتی کلیه*علی سک، به دلیل این که حیوان فاقد غدد ترشح کنندۀ عرق می*باشد، زیان*آور است. اصولاً غذاهای نمک*زده و ادویه*دار برای سگ مفید نیست.

  روغن(چربی*ها):
  استفاده از روغن*ها مانند روغن*های مایع به دلیل داشتن مقادیر زیادی اسیدهای چرب ضروری در جیرۀ غذایی سگ*ها الزامی است. کمبود این اسیدهای چرب باعث بروز اختلالاتی در سیستم عصبی و شنوایی سگ*ها خواهد شد و برعکس استفاده از آنها باعث شادابی و سلامتی پوست گشته و موجب خوش طعم شدن غذا نیز می*شود. استفاده از روغن ذرت و یا روغن زیتون به مقدار 2 تا 3 قاشق چاریخوری توصیه می*شود.

  برای تغذیۀ سگ*های بالغ 2-1 وعدۀ غذایی در روز کفایت می*کند، ولی در مورد توله*های جوان باید تعداد وعده*های بیشتری را در نظر بگیرید. توله*ها نسبت به سگ*های بالغ به غذاهای انرژی*دار، اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب ضروری بیشتری نیازمند هستند. بنابراین در بررسی کیفیت و کمیت غذایی آنها، بخصوص بعد از سن 7-5 هفتگی که از شیر گرفته می*شوند وسواس بیشتری به خرج دهید. استفاده از شیر، تخم*مرغ و گوشت در این راستا قابل توصیه است ولی هرگز تخم*مرغ را به صورت خام به حیوان ندهید، زیرا این کار باعث اختلال در جذب ویتامین b1 خواهد شد. در این سنین که توله*ها رشد سریعی دارند استفادۀ زیاد از غذاهایی با فیبر بالا توصیه نمی*شود. بعد از این که سگ*ها به سن بلوغ رسیدند، به تدریج مقدار غذای مصرفی آنها کاهش می*یابد و به همین دلیل باید تعداد وعده*های غذایی را به 1 یا 2 بار در روز کاهش دهید. با این حال توجه به شرایط محیطی، جثه، نژاد و میزان فعالیت آنها در این راستا الزامی است. برای مثال جیرۀ یک سگ آپارتمانی با جیرۀ یک سگ کار یا سگی که در هوای سرد بیرون از منزل نگهداری می*شود، حتماً فرق خواهد کرد.

  در مورد سگ*های آبستن و سگ*هایی که جفتگیری خواهند داشت، باید قبل از جفتگیری کمیت و کیفیت غذا را افزایش دهید (مثلاً با استفاده از مکمل*های پروتئینی) و بعد از این مدت باید جیره را به حالت اولیه برگردانید و دوباره از هفته 3 و 4 آبستنی که وزن سگ شروع به زیاد شدن می*کند، به تدریج مقدار غذا را زیاد کرده و کیفیت آن را نیز بالا ببرید. استفاده از مکمل*های ویتامین بخصوص ویتامین d و مقادیر کافی کلسیم و فسفر، در طی آبستنی بسیار مفید است. بعد از زایمان و در طی 3 هفتۀ اول بعد از به دنیا آمدن توله، جیرۀ غذایی مادر را به 2 الی 3 برابر مقدار عادی افزایش دهید.

  آب:
  آب آشامیدنی باید پاکیزه و عاری از مواد آلوده باشد. ظرف آبخوری سگ*ها را حداقل یک بار در روز شسته و پر از آب کنید. آب بدن این حیوان به طرق مختلف مانند: ادرار، مدفوع و له له زدن دفع می*شود. بنابراین باید سعی کنید آب تازه همیشه در اختیار حیوان باشد (بخصوص در فصل گرما). ظرف آبخوری سگ*ها باید ارتفاع مناسبی از سطح زمین داشته باشد، تا موش*ها نتوانند به آن دست یابند زیرا آنها ناقلین بیماری*های خطرناکی مانند لپتوسپیروز هستند.

 4. #4
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  303
  امکان تهیه جیره غذایی متعادل ومناسب درخانه میسرمی باشد. هرگزبرای سگ بالغ گوشت چرخ کرده نخرید زیرا اغلب میزان چربی آنها بالااست. تکه هایی ازگوشت که چربی کمتری دارد مناسب ترمی باشد وخودتان می توانید درصورت نیازآن را چرخ کنید. بالانس بودن جیره غذایی سگ بسیارمهم است اما تنوع آن اهمیت کمتری دارد. اگرچه وجود مقدارمعینی سبزیجات درجیره غذایی سگ مفید است اما باید بخاطرداشته باشید که سگها حیواناتی گوشتخوارند واگرشما خود عادت به گیاه خواری دارید نباید تنها غذاهای گیاهی را به سگ تحمیل کنید. ازدادن قطعات استخوانی کوچک که احیانا تیزنیزمی باشند به سگ خودداری کنید. برای تهیه غذا درخانه ازریه گوسفند وگاو استفاده نکنید زیرا این اندامها علاوه براینکه ارزش غذایی چندانی ندارند اغلب حاوی کیستهای انگلی بوده که می توانند موجب آلودگی انگلی سگ شوند. ضمنا ازپای مرغ نیزدرصورت امکان استفاده نکنید زیرا ارزش غذایی چندانی ندارد وزیادی آن می تواند منجربه یبوست گردد. درهرصورت توصیه می شود حتما غذای حیوان را بصورت پخته به آن بدهید که به این ترتیب احتمال آلودگی کاهش می یابد وباعث اسهال الهضم شدن آن می گردد. درتغذیه حیوان همچنین می توانید ازسنگدان پاک شده مرغ اسکلت مرغ وکله مرغ استفاده کنید اما برای جلوگیری ازبوی نامطبوعی که درموقع پختن اسکلت مرغ درفصل تابستان ایجاد می شود می توانید ازپیاز. سیر. ادویه ویا سبزیجاتی نظیراسفناج یا جعفری استفاده کنید. درجدول زیرمعایب غذاهای مختلف آورده شده است .

  ماده غذایی.......................اختلالات ناشی ازاستفاده بلند مدت

  پای مرغ...........................یبوست شدید. کمبود تغذیه ای. اختلال رشد. اختلال درباروری

  جگر مرغ...........................احتمال تجمع مواد آنتی بیوتیکی دربدن حیوان واختلالات متا بولیکی احتمال بی اثرشدن برخی آنتی بیوتیک ها درهنگام بیماری حیوان

  کله مرغ...........................احتمال نفوذ تکه های تیزاستخوان درمری کمبود های تغذیه ای اختلال رشد

  جگرسفید.گوسفند گاو.............بروزبیماری های انگلی خطرناک برای انسان وحیوا ازجمله کیست هیداتید درصورت عدم پخت


  دستورپخت غذایی ساده درمنزل:
  این مقادیربرای یک سگ 10 کیلوگرمی می باشد.
  3/2 فنجان چایخوری برنج خام 1 قاشق چایخوری پودراستخوان
  3/1 فنجان چایخوری گوشت 1 قاشق چایخوری روغن ذرت
  6 قاشق چایخوری جگر 2/1 قاشق چایخوری نمک یددار
  روش پخت
  گوشت را پس ازخردکردن درکمی آب بپزید. برنج را کته نموده وبا گوشت مخلوط نمایید. پس ازخنک شدن سایراجزاء را به آن اضافه کنید وبصورت سرد یا ولرم به سگ بدهید.
  * برای حفظ شرایط بدنی مناسب درسگهای کوچک وسگهای بزرگی که برای رشد وفعالیت به انرژی بیشتری نیازدارند میزان برنج را نصف ومقدارگوشت را دوبرابرکنید.
  * برای سگهای چاق میزان برنج را نصف کرده گوشت کمتری استفاده کنید و 3/2 فنجان چایخوری جوانه گندم. مالت وانواع مخمرهای حاوی ویتامین های گروه b استفاده شود.
  * برای سگهای پیرمیزان برنج را نصف کنید و2/1 فنجان چایخوری گوشت و 2/1 فنجان چایخوری جوانه گندم به غذا اضافه کنید.
  روش دیگری که می توان برای تغذیه سگها بکاربرد پختن غذایی شبیه به آبگوشت برای آنها است که درآن علاوه بربه کارگیری گوشت واستخوان(بنابه شرایط اقتصادی) می توان ازسبزیجات وغده های گیاهی نظیرشلغم وهویج وسیب زمینی نیزاستفاده کرد. شایان ذکراست که سگ یک حیوان گیاه خوارنیست وچنانچه سگی را مجبوربه خوردن گیاهان نمائیم منجربه عوارض گوارشی وبروزاستفراغ واسهال خواهد شد ولی شروع تغذیه با مقادیرکم وسپس افزایش تدریجی آنها باعث تطابق دستگاه گوارش وتحمل آنها می شود. می توان به این آبگوشت نان نیزافزود. مطمئن باشید که سگها با علاقه خاصی آن را خواهند خورد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. اصول تغذیه و نگهداری از بچه گربه های یتیم
  توسط sara_tokli در انجمن انجمن حمایت از حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 4th August 2012, 05:07 PM
 2. اصول تغذيه نگهداری از جوجه مرغ مینا
  توسط پيمان پژوهان در انجمن اصول تغذیه مینا
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 15th April 2012, 06:20 PM
 3. اصول تغذیه در اسب
  توسط hsoonheb در انجمن اصول تغذیه و نگهداری اسب
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 7th October 2010, 06:46 PM
 4. اصول تغذیه گربه
  توسط *woa* در انجمن اصول تغذیه گربه ها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 11th August 2010, 12:47 AM
 5. اصول کلی تغذیه سگ ها
  توسط mohammad_h در انجمن اصول تغذیه سگ ها
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 11th August 2010, 12:40 AM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ