هيكستد Hickstead پرافتخارترين اسب پرش قرن حاضر در جريان يكي از مسابقات ليگ هاي جام جهاني اين فصل در اروپا بر اثر سكته قلبي تلف شد.


اين اسب 15 ساله نژاد KWPN هلندي كه از سال 2007 تاكنون افتخارات فراواني براي سواركار كانادايي اش «اريك لاماز» به ارمغان آورده بود روز ششم نوامبر جاري در سالن سواركاري شهر وروناي ايتاليا بعد از عبور از موانع مسابقه ناگهان بر اثر سكته قلبي به زمين غلطيد و جان باخت.
به دنبال اين حادثه، به احترام اين اسب قهرمان و سواركار نام آورش مسابقات «ورونا» نيمه تمام گذاشته شد و همه سواركاران و مسئولين مسابقات و حضار دست از ادامه مسابقه كشيدند و با تجمع در ميدان مسابقه در حالي كه بعضي از قهرمانان و حاضران مي گريستند به اين اسب قهرمان اداي احترام كردند.
در حالی که اریک لاماز سوار بر آمبولانس اسب همراه با اسبش از ورزشگاه خارج می شد از حضار درخواست کرد که رقابتها را ادامه دهند. در این زمان به احترام هکستید در سالن برگزاری مسابقات یک دقیقه سکوت اعلام شد.


هيكستد Hickstead در سال 2008 در المپيك پكن با سواركارش «اريك لاماز» برنده مدال طلاي انفرادي و با تيم كانادا برنده مدال نقره تيمي المپيك شده بود و متعاقب آن در سال 2010 در لگزينگتون كنتاكي آمريكا با اريك لاماز صاحب مدال برنز قهرماني جهان شد و تا روز مرگ عناوين بزرگي در كارنامه اش ثبت شده بود.
اين اسب سريع و خوش تكنيك و قدرتمند كه بسيار جسور و باهوش بود در طول سال هاي 2007 تا 2011 افتخارات و عناوين جهاني فراواني براي اريك لاماز و كشور كانادا كسب كرد.