خبرگزاری فارس: مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران از پیشرفت بیش از 95 درصدی جایگاه ببر مازندران در میانکاله خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بهشهر،هرمز محمودی راد بعداز ظهر امروز در حاشیه برگزاری ششمین کارگاه پرندهشناسی و پرندهنگری کشور که به میزبانی مازندران در هتل مروارید صدرای بهشهر برگزار شد، به اتفاق هیئت همراه از جایگاه ببر مازندران، ساختمان محیط زیست و موقعیت مکانی دامداریهایی که در حوالی طرح ببر هستند بازدید کرد.
وی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پروژه در حال ساخت، جایگاه تکثیر و نگهداری ببر هستیم، خاطرنشان کرد: ما تاوان کمتوجهی یا گرفتاری گذشتگان خود را میدهیم چرا که میانکاله حداکثر تا 150 سال پیش جولانگاه ببرهایی بوده که شاخصه مهم مازندران بودهاند و اکنون منقرض شدهاند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران از تلاش دولت برای احیای گونههای جانوری در معرض خطر و انقراض گفت و اینکه برای احیای ببر مازندران و پس از رایزنیها و کارشناسیهای متعدد، در نهایت میانکاله اولویت نخست انتخاب شد.
محمودیراد درباره پیشرفت جایگاه تکثیر و نگهداری ببر مازندران، گفت: بیش از 95 درصد کار ساخت این پروژه انجام شده، کارهای کوچکی باقی مانده است که تا 10 روز آینده به پایان میرسد.
وی با بیان اینکه تامین انرژی و خرید ژنراتور برق در حال انجام است، افزود: ساخت جایگاه ببر مازندران با تامین اعتباری بالغ بر 400 میلیون تومان از محل اعتبارات سازمانی و بخشی هم از اعتبارات استانداری، روزهای پایانی خود را میگذراند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران یادآور شد: عملیات ساخت جایگاه تکثیر و نگهداری ببر مازندران از اردیبهشت 90 آغاز و قرار شد شش ماهه به سازمان تحویل داده شود اما شرایط جوی، بحث ساخت کلینیک و ایستگاه حفاظتی از جمله عواملی بودند که دست به دست هم دادند و تحویل پروژه به تعویق افتاد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، تصریح کرد: از یک قلاده ببری که هم اکنون در پارک ارم تهران است استفاده نمیشود و دو قلاده ببر جدید که شامل ببر نر و ماده ببر هستند وارد میانکاله خواهند شد. همچنین سعی خواهیم کرد تا ببرها از طریق فرودگاه دشت ناز ساری وارد شوند تا مسافت کمتری برای ورود به میانکاله داشته باشند.
به گزارش فارس، جایگاه تکثیر و نگهداری ببر مازندران در منطقه میان قلعه میانکاله واقع شده و در این منطقه هفت دامداری به دلیل نزدیکی با محدوده طرح ببر تخلیه شدند