برای منقار آسیب دیده ی طوطی چه باید کرد؟

درست مانند هر حیوان خانگی ای که ممکن است شما داشته باشید طوطی ها نیز می توانند مستعد صدمات و آسیب های گوناگونی باشند که می تواند برای آنها کاملا دردناک باشد. به منظور مراقبت درست از طوطی تان باید این آسیب ها و صدمات را بشناسید و راه های درمان آنها را بدانید. منقار طوطی یکی از مناطقی است که میتواند صدمه ببیند.

برای پی بردن به آنچه که برای طوطی شما خوب است در شرایطی که منقار او شکسته و یا ترک خورده است باید میزان درد و احساس خود در مواقعی که دندان تان ترک برداشته و یا شکسته است را به یاد آورید. آسیب منقار طوطی ها می تواند شبیه همین حالت در انسان ها باشد چرا که منقار طوطی بسیار سخت و محکم است که شامل رگ های خونی نیز می باشد که در قسمت زیرین قرار می گیرند و اگر منقار طوطی آسیب ببیند، خونریزی میکند.

خونریزی یا منقار ترک خورده ی طوطی:

اگر میزان جراحت و آسیب دیدگی شدید است و خونریزی بیش از حد باشد شما باید فورا طوطی خود را نزد دامپزشک پرندگان ببرید. با این حال در همان لحظه که شما متوجه آسیب منقار طوطی شدید، نیازمند انجام اقداماتی هستید. بهترین روش این است که طوطی خود را با حوله ی مخصوص خودش بگیرید سپس با فشار دادن ناحیه ی خونریزی سعی کنید از میزان آن بکاهید. اگر جراحت جزئی باشد می توانید با آب پرفشار باقی مانده خون را پاک کنید. این امر می تواند از عفونت های احتمالی در آینده جلوگیری کند. اگر میزان آسیب دیدگی زیاد است و یا منقار طوطی به طور کامل شکسته است شما باید فورا به دامپزشک متخصص پرندگان مراجعه نمایید.

اگر طوطی شما ترک کوچک و یا خراش ساده ای بر روی منقارش دارد ، می توانید مقدار خونی را که از دست داده است را با لایه های صابون عاج دار ivory soap که تازه بسته بندی آن را باز کرده اید پاک کرده و تمیز نمایید و در نتیجه آن را کنترل و اداره کنید. مالیدن این صابون می تواند روند آسیب دیدگی را کند و یا حتی خونریزی را متوقف کند بدون اینکه طوطی شما کوچکترین دردی احساس کند. استفاده کردن از صابون های عاج دار مارک ivory بسیار مهم است زیرا این صابون بدون رنگ های افزودنی است.

چه انتظاری می توانید داشته باشید وقتی که منقار طوطی شما آسیب دیده و شما او را پیش دامپزشک برده اید؟ به میزان زیادی بستگی به وضعیت و شرایط دارد. برای ترک های جزئی دامپزشک معمولا از چسب یا آکریلیک که معمولا دندانپزشکان برای پر کردن دندان از آن استفاده می کنند استفاده می کند. اگر آسیب جدی تر باشد ممکن است دامپزشک دست به اقدامات شدید تری مانند سیم پیچی کردن بزند. در هر صورت به طوطی شما دارو داده می شود تا درد و رنج کمتری را احساس کند.

غذاهای مناسب برای طوطی ای که منقارش آسیب دیده:

از آنجایی که تغذیه طوطی با منقار آسیب دیده به میزان و شدت صدمه و آسیب دیدگی بستگی دارد برای جراحت های جزئی ممکن است دامپزشک توصیه کند طوطی تان را تا زمانی که به طور کامل بهبود یابد با غذاهای نرم تغذیه کنید. در موارد شدید تر ممکن است به یک لوله برای تغذیه طوطی شما نیاز باشد. لوله تنها در شدید ترین حالت مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر می خواهید بدانید که چه غذاهایی باید به یک طوطی که منقارش شکسته بدهید این موارد را در نظر داشته باشید : پوره سیب زمینی.موز.ذرت. غذای کودکان( ترجیحا غذاهای ارگانیک)

اگر طوطی شما از آسیب منقار رنج می برد شما باید در سریع ترین زمان ممکن از او مراقبت نمایید و تا جایی که می توانید از درد و از دست دادن خون و یا عفونت ها جلوگیری کنید. بهترین راه این است که خونریزی را متوقف کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن طوطی تان را نزد دامپزشک پرند گان ببرید.


مترجم:MTM
منبع:پارسی پت