بیماری های گوش در گربه ها ( Ear problems )گوش علاوه بر این که یک عضو شنوایی می باشد در حفظ تعادل بدن نیز نقش مهم اساسی دارد. لازم است گوش گربه مرتب تمیز و بررسی شود و آلودگی های داخل گوش حذف شود تا از بروز عفونت های گوش جلوگیری به عمل آید. جهت جلوگیری از عفونت و التهاب گوش لازم است سریعا با دکتر دامپزشک مشورت شود و بهبودی موقت عوارض گوش منجر به بروز عوارض بعدی و حتی ناشنوایی حیوان در موارد شدید خواهد شد. گاهی ناشنوایی به صورت مادرزادی می باشد و بیشتر در گربه های سفید مشاهده می شود . علاوه بر آن در سنین پیری نیز حس شنوایی تا حدودی کاهش خواهد یافت.علل بیماری:
 1. عفونت های گوش اغلب به واسطه جرب های گوش مانند اوتودکتس سینوتیس یا عوامل قارچی و باکتریایی ایجاد می شوند. گاهی ترکیب قارچ ها و باکتری ها سبب بروز عفونت های شدید در گوش خارجی خواهد شد که در صورت عدم درمان و مزمن شدن بیماری به گوش میانی و داخلی سرایت نموده و سبب بروز عوارض جبران ناپذیر خواهد شد. گاهی در اثر آلرژی ترشحات داخلی گوش افزایش یافته و سبب مسدود شدن گوش توسط مواد مومی شکل سیاه یا زرد رنگ خواهد شد.
 2. جرب های میکروسکوپیک عموما در کانال گوش خارجی زندگی می کنند و به راحتی توسط سگ ها و گربه ها به یکدیگر انتقال می یابند. اکثر جرب ها سبب خارش شدید گوش گربه ها خواهند شد که حیوان با پنجه زدن به گوش خود و مالیدن به اطراف سبب زخم شدن بخش خارجی کانال گوش خواهد شد.
 3. گربه های چشم آبی عموما دچار ناشنوایی مادرزادی به علت شکل خاص گوش و ساختار داخلی می شوند. گربه هایی که دارای یک چشم آبی باشند کری و حالت ناشنوایی بیشتر مربوط به طرفی است که چشم آبی است.
 4. گاهی به علت رشد تومورهای موجود در کانال شنوایی گربه اقدام به خارانیدن و تحریک گوش خود می کند. که این حالت مقدمه عوارض بعدی و شدید گوش خواهد بود.
 5. در اثر گاز گرفتن لاله گوش یا برخورد بخش خارجی گوش به اطراف در اثر تکان دادن شدید سر و برخورد با اجسام خارجی خون ریزی های زیر جلدی به علت پارگی عروق لاله گوش اتفاق می افتد که همراه با تورم ناحیه و عفونت بعدی خواهد بود. و لازم است سریعا به دکتر دامپزشک مراجعه شود.


علائم بیماری:
 1. خارش شدید گوش توسط گربه
 2. کج کردن سر به طرف گوش بیمار
 3. تکان دادن سر و مالیدن گوش به اطراف
 4. تغییر رنگ ترشحات داخل گوش
 5. تورم و التهاب گوش


آن چه دکتر دامپزشک می تواند انجام دهد:
 1. ابتدا لازم است گوش توسط دکتر دامپزشک و با اتوسکوپ دقیقا معاینه شود. در صورت وجود جرب در گوش به وضوح قابل شناسایی خواهند بود. براساس صلاحدید دکتر دامپزشک اقدام به نمونه برداری از محتویات و ترشحات گوش برای بررسی قارچ شناسی یا باکتری شناسی خواهد کرد تا ضمن درمان جرب عفونت های موجود را درمان نماید.
 2. در برخی از موارد عفونت های شدید گوش نیاز به شست و شوی گوش توسط محلول های ضد عفونی کننده خواهد بود تا پس از حذف ترشحات و ذرات عفونی و خشک کردن کانال گوش از دارو برای کاهش عفونت و التهاب استفاده می شود. تمیز کردن گوش می تواند توسط پنبه استریل یا گوش پاک کن انجام شود. سپس 2 – 3 قطره از دارو به صورت روزانه و به مدت 7 – 10 روز داخل هر گوش چکانیده می شود و سپس ناحیه گوش ماساژ داده می شود تا کاملا دارو به نواحی درگیر و مبتلا تماس یابد.
 3. گربه هایی را که به صورت مادرزادی ناشنوا هستند باید داخل منزل نگهداری نمود تا از خطرات حاصله از وسایل نقلیه و اتومبیل ها و دیگر مواردی که نیاز به حس شنوایی برای رهایی از خطر دارند در امان بمانند.
 4. در صورت وجود تومورهای داخل مجرای گوش لازم است عمل جراحی انجام شود. هماتوم و تورم شدید لاله گوش نیاز به تخلیه ترشحات عفونی از طریق عمل جراحی دارد که باید توسط دکتر دامپزشک و پس از بیهوش کردن گربه انجام شود. گاهی الرغم درمان هماتوم گوش شاهد عود بیماری خواهیم بود. علت اصلی هماتوم و تورم لاله گوش در اثر نزاع گربه ها با هم، تماس با اجسام خارجی و یا مالیدن گوش حیوان به اطراف و نواحی آلوده می باشد.


مترجم: دکتر مهدی مرجانی
گردآوری: hsoonheb