فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  3
لایک لایک:  3
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
 1. #1
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  303

  اصول نگهداری از خرگوش

  اصول نگهداری از خرگوش

 2. #2
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  303

  خَرگوش پستانداری است علفخوار، از خانوادهٔ خرگوشان (Leporidae) و به اندام گربه، دارای گوشهای دراز ولبهای شکافدار. دستهای وی از پاها کوتاهتر است. وبسیار تند رود، وآن دارای اقسامی مختلف است. در حدود ۶ تا به ۸ بچه می گذارد.خرگوشی است که در نیمکره شمالی ودر نقاط قطبی یافت می شود در هنگام زمستان نیز وجود پوست سفید یافت او را در برف دشوار می سازد تغییر رنگ پوست این حیوان مارا به شگفت می آورد یعنی درزمستان سفید شدن پوست این جانور و درتابستان خاکستری یا قهوه ای شدن آن . می توان این خرگوش را مانند آفتاب پرست دانست که او نیز تغییر رنگ می دهد. خرگوش قطبی سوراخ هایی به عمق 2متر در برف حفر می کند که این مکان جای مناسبی برای مخفی کردن کودکان به هنگام خطر است
  خاستگاه اصلی ‏این جانور اسپانیا و آفریقای شمالی است اما به بعضی از کشورهای دیگر هم مهاجرت کرده است. این خرگوش گیاهان بومی را می خورذ و باعث می شود که سایر جانوران گرسنه بمانند. این جانور همچنین محصولات کشاورزی را منهدم می کند و برای خود سوراخهای زیرزمینی حفر می کند.
  یکی از گونه های خرگوش٫ خرگوش آنقوره می باشد. با توجه به میانگین ۵ تا ۶ بچه در هر زایمان می*توانند ۵۰الی ۶۰ بچه در سال تولید کنند. این نوع خرگوش می تواند از سه ماهگی باردار شود
  منبع:ویکی پدیا
  ویرایش توسط سعید : 25th June 2010 در ساعت 11:41 PM

 3. #3
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  303
  خرگوش اهلي (Oryctolagus Cuniculus)حيواني از راسته خرگوش شكلان (Lagomorpha) و خانواده Leporidae است و خاستگاه ابتدائي آن غرب اروپا و شمال غرب آفريقا مي باشد.
  درحال حاضراز نژادهاي مختلف آن به منظورهاي گوناگون از جمله توليد پشم و گوشت ، انجام تحقيقاتبيولوژيكي و بعنوان حيوانات خانگي* استفاده مي شود.

  رفتار غير تهاجمي و آرام خرگوش آنرا بعنوان يك حيوان خانگي ايده آل مطرح نموده است. با اين وجود جهت نگهداري مناسب آن، آشنائي با خصوصيات آناتوميكي، فيزيولوژيكي و رفتاري اين حيوان ضروري است

  ويژگيهاي كالبد شناسي و فيزيولوژيكي
  سر: مهمترين ويژگي آناتوميكي حيوان در سر، گوشها مي باشند. بخش خارجي گوشها يعني لاله گوش خصوصيت برجسته اين حيوان بوده و علاوه بر نقش آن در شنوائي، به لحاظ وجود شبكه وسيع عروقي در زير پوست اين ناحيه، تأثير مهمي درتنظيم حرارت بدن دارند. لاله هاي گوش نرم و بسيار حساس مي باشند و نبايد از آنها براي گرفتن و مقيد كردن حيوان استفاده نمود.

  چشمها به نسبت اندازه سر بزرگ و داراي زاويه ديدي حدود 190 درجه مي باشند. مردمكها قدرت اتساع زيادي دارند و بدين علت حساسيت بينائي حيوان به نور را در مقايسه با انسان 8 برابر افزايش مي دهند. پلك سوم دراين حيوانات رشد قابل ملاحظه اي دارد كه در هنگام خواب از گوشه داخلي چشم حركت نموده و سطح قرنيه رامي پوشاند.
  دندانهاي خرگوش رشد دائمي دارند، بعنوان مثال دندانهاي پيشين در طول سال بيش از 10-12 سانتيمتر رشدمي نمايد بنابراين بيماريهاي دنداني نظير رشد بيش از حد دندانها و يا وجود دندانهاي نابجا و بد شكل از موارد متداول در خرگوشها مي باشند.

  قفسه صدري: حجم قفسه صدري در مقايسه با گنجايش محوطه خيلي كوچك است. قلب نيز كوچك است وبر خلاف ساير پستانداران دريچه دهليزي - بطني سمت راست سه لختي (Tricuspid) نبوده و دو لختي Bicuspid))است.

  محوطه بطني: طول روده ها حدود 10 برابر طول بدن است و بخش مهمي از آن را (از نظر گنجايش و عملكرد)روده كور (Cecum)تشكيل مي دهد كه باقيمانده هضم نشده مواد غذائي پس از عبور از روده باريك وارد آن شده وتوسط ميكروفلور موجود در آن مورد تجزيه قرار ميگيرند و تركيبي غني از پروتئين و ويتامين را ايجاد مي*كنند.

  خرگوش بطور طبيعي و غريزي رفتاري تحت عنوان مدفوع خواري دارد. اين حيوانات دو نوع مدفوع توليدمي كنند كه يك نوع آن بشكل دانه اي و نوع ديگر بحالت خميري است. نوع دوم غني از تركيبات پروتئيني و ويتاميني است و حيوان فقط اين نوع مدفوع را مورد تغذيه قرار ميدهد. اين عمل معمولا صبح زود انجام مي شود و حيوانمدفوع خود را مستقيما از مخرج خود مي گيرد و بدين ترتيب بخشي از نياز بدن به پروتئين و تركيبات ويتاميني را تامينمي نمايد.

  ادرار خرگوش بواسطه مصرف جيره غذائي گياهي داراي PH قليائي حدود 8/2 است و رنگ آن از زرد روشن تانارنجي پر رنگ يا قهوه اي متمايل به قرمز متغير است كه ميزان رنگ بر اساس دهيدراتاسيون و قليائي بودن ادرار تغييرمي كند. همچنين* بخاطر وجود نمكهاي كربنات كلسيم و فسفات آمونيم و منيزيم ادرار كدر است. رسوب اين تركيباتبر سطح ميله قفس، تميز كردن لانه را با اشكال روبرو مي سازد.

  درجه حرارت طبيعي بدن بين 37 تا 39/4 درجه سانتيگراد و به طور متوسط 38/3 درجه سانتيگراد مي باشد.

  با توجه به وجود نژادهاي مختلف وزن حيوان بالغ مي تواند از حداقلkg 0/9 در نژادهاي كوچك (آلماني،لهستاني) تا kg 1/8 در نژادهاي متوسط (نيوزيلند) و kg 7/3 در نژادهاي بزرگ (فلاماندري بزرگ) متغير باشد. متوسط طول عمر اين حيوان حدود 5 تا 6 سال و حداكثر طول عمر قابل انتظار 15 سال است.

  توليد مثل
  تعيين جنسيت در خرگوشهاي نابالغ بسيار مشكل بوده و به تجربه نياز دارد. بنابراين در اين مورد از دامپزشك كمك بگيريد.

  خرگوشها در حدود سن 24 - 16 هفتگي به بلوغ مي رسند. نژادهاي كوچكتر زودتر ازنژادهاي بزرگتر و مادههازودتر از نرها بالغ مي شوند. خرگوش ماده سيكل اوستروس منظمي ندارد ولي مرحله پذيرش جنسي طولاني و حدود7-10 روز است. در صورتيكه جفتگيري انجام نگيرد ظرف 1-2 روز حالت پذيرش از بين رفته و پس از آن حيوان مجدد وارد مرحله پذيرش جنسي مي گردد.

  خرگوش ماده اي كه وارد اين مرحله شده است به ساير خرگوشهاي ماده داخل قفس اجازه ميدهد كه بر پشتوي بجهند كه اين نشانه در جهت تشخيص حيوان آماده جفتگيري حائز اهميت است همانگونه كه در مبحث لانه ذكرشد نرها و ماده ها بايد جدا از يكديگر نگهداري شوند و فقط هنگام پذيرش جنسي خرگوش ماده براي مدت حدود10 دقيقه در قفس خرگوش نر قرار داده شود.

  در صورتيكه جفتگيري منجر به لقاح نگردد، ممكن است آبستني كاذب (Pseudopregnancy) رخ دهد. در اين مرحله حيوان ماده كليه حالات حيوان آبستن را دارد و حتي پستانها نيز بزرگ مي شوند ولي اين مرحله حداكثر پس ازحدود 18 روز خاتمه مي يابد
  طول مدت آبستني حدود 33 - 30 روز است. رشد پستانها سريع بوده و طي هفته آخر آبستني صورت مي گيرد.طي روزهاي آخر حيوان ماده شروع به ساخت لانه مي نمايد و برای اين منظور اقدام به كندن موهاي ناحيه شكم مي كند. تعداد بچه ها بین 4-12 و بطور متوسط 7 عدد است. بچه ها معمولا صبح زود و طي حدود يك ساعت و ياكمتر متولد مي شوند مي شوند. طول مدت شيردهي حدود 4-6 هفته است. مادر در طول روز فقط يكبار و معمولا صبحها به بچه ها شير مي دهد و بقيه ساعات روز لانه بچه ها را ترك مي نمايد كه اين مسئله نبايد بعنوان عدم پذيرش بچه هاتوسط مادر قلمداد شود. در صورت مرگ مادر و يا هنگامي كه مادر قادر به شيردادن بچه ها نباشد مي توان آنها رابصورت دستي تغذيه نمود. جهت تغذيه بچه ها شير با فرمولهاي مختلفي توصيه شده است كه يكي از ساده ترين فرمولها بشرح زير ميباشد:

  شير گاو 240 سي سي
  زرده تخم مرغ 1 عدد
  عسل 5 سي سي
  موليتي ويتامين كودكان 5 سی سی
  شیر دادن در هر 12 یا 24 ساعت انجام مي گيرد. البته بايد در نظر داشت كه تغذيه دستي بچه خرگوشها بندرت موفقيت آميز بوده و ممكن است با مشكلات و عوارض متعدد گوارشي و تنفسي در بچه خرگوشها همراه باشد.

  خرگوش و بهداشت عمومي
  هر چند موارد گزارش شده از انتقال بيماريهاي خطرناك بين انسان و حيوان در خرگوشهاي اهلي و خانگي نادراست با اين وجود مهمترين اين بيماريها عبارتند از سالمونلوز، تولارمي، هاري، عفونتهاي قارچي پوست و مو، سل وتوكسوپلاسموز.

  جهت جلوگيري از بروز بيماري در حيوان و كاهش احتمال انتقال آن به صاحب حيوان توصيه هاي زير بايدمورد توجه قرار گيرد.

  1 - پس از خريد حيوان، جهت معاينه و بررسي وضعيت سلامت آن و دريافت راهنمائيهاي لازم به درمانگاههاي دامپزشكي مراجعه شود.

  2 - حتي الامكان با ساخت جايگاه و لانه مناسب، حيوان در خارج از محيط منزل و به عنوان مثال در حياط نگهداري گردد.

  3 - در صورتيكه حيوان در داخل منزل نگهداري مي شود بايد داراي جايگاهي خاص و نسبتا محدود باشد و از رفت وآمد آزادانه حيوان در محيط منزل بايد جلو گيري شود.

  4 - محل نگهداري و لانه حيوان روزانه نظافت گردد.
  5 - از تماس حيوان با حيوانات خانگي افراد ديگر و همچنين حيوانات غيرخانگي نظير گربه هاي ولگرد جلوگيري شود.

  6 - نظافت شخصي
  7 - در صورت مشاهده هرگونه تغيير در ظاهر و يا رفتار حيوان، جهت بررسي علت آن به درمانگاه دامپزشكي مراجعه شود و بر اساس نظر دامپزشك معالج انجام معاينات دوره اي مورد توجه قرار گيرد.

  واكسن هاري جز در مواردی كه حيوان در معرض هاري قرار دارد و يا در مناطقي كه هاري شايع مي باشد توصيه نمي شود و براي پيشگيري از بروز ساير بيماريهاي متداول در خرگوش نيز تاكنون واكسني تهیه نشده است.
  ویرایش توسط سعید : 25th June 2010 در ساعت 11:44 PM

 4. #4
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  303
  نگهداري

  خرگوش را مي توان در داخل منزل (بعنوان مثال در حياط) نگهداري نمود. حداقل سطح مورد نياز براي خرگوش با وزن kg 2 حدود 0/3 متر مربع است. براي خرگوشهاي با وزن بيش از kg 2 به ازاء هر كيلوگرم وزن اضافه سطح لانه بايد حدود 0/2 - 0/1 متر مربع افزايش يابد و در صورتيكه چند خرگوش با هم نگهداري شوند بايد ب ازاءهر خرگوش اضافي 0/2 متر مربع به سطح لانه افزوده گردد.

  ارتقاع لانه بايد در حدي باشد كه حيوان بتواند بطور كامل بر روي پاهاي خود بلند شود كه بسته به جثه حيوان مي تواند حدود 45-90 سانتيمتر در نظر گرفته شود. در صورتيكه خرگوش در فضاي خارج منزل نگهداري ميشودكف لانه بايد در مقابل نفوذ رطوبت عايق شود و در صورتيكه نگهداري در داخل منزل صورت مي*گيرد كف لانه مي تواند مشبك و يا توري باشد كه بدين ترتيب ادرار و رطوبت ناشي از آن در كف قفس باقي نمي ماند و اين مسئله اجازه مي دهد تا تميز كردن لانه در فواصل طولاني تري انجام گيرد.
  جهت جلوگيري از بروز نزاع در بين خرگوشها و عوارض متعاقب آن، خرگوشهاي نر را بايد جدا از هم نگهداري نمود. همچنين نرها و ماده ها نيز جز در هنگام جفتگيري بايد در لانه هاي جداگانه نگهداري شوند. نگهداري چندخرگوش ماده با هم در يك قفس اشكالي ندارد.

  خرگوشها مي توانند درجه حرارت بين 270 - 4 درجه را تحمل نمايند كه البته متوسط درجه حرارت توصيه شده بين 22 - 16 درجه سانتيگراد است رطوبت محيط بايد حدود 60 - 40 % باشد و حداقل طول مدت روشنائي مورد نياز 16 - 14 ساعت است. در صورتيكه طول مدت روشنائي محيط از اين مقدار كوتاهتر باشد حيوان دچارنقصان فعاليت جنسي پائيزي (Autumnal ual depression) مي گردد
  ویرایش توسط سعید : 25th June 2010 در ساعت 10:12 PM

 5. #5
  کاربر موثر

  تخصص
  مدرس
  تاریخ عضویت
  May 2010
  شماره عضویت
  72
  میانگین پست در روز
  0.08
  تعداد ارسال ها
  209
  غذای خرگوش باید محدودیتی داشته باشه؟
  آخه این سیرمونی نداره!!!

 6. #6
  کاربر موثر

  محل سکونت
  تهران
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  شماره عضویت
  242
  میانگین پست در روز
  0.11
  تعداد ارسال ها
  303
  نقل قول نوشته اصلی توسط EMPEROR نمایش پست ها
  غذای خرگوش باید محدودیتی داشته باشه؟
  آخه این سیرمونی نداره!!!
  100%باید روی حساب کتاب بهش غذا بدی وگرنه در اینده نزدیک دچار مشکلات گوارشی میشه.سبزیجات هم فراموش نکن.
  http://parsipet.ir/forum/showthread.php?t=950

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. اصول نگهداری از سگ
  توسط Zzahra در انجمن مقدمات و پرسش و پاسخ
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 8th October 2012, 09:40 PM
 2. اصول اولیه نگهداری از مینا
  توسط Shahrzad در انجمن مقالات آموزشی مینا
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 15th May 2012, 05:26 PM
 3. اصول نگهداری از مار ذرت (مار کورن)
  توسط mas0ud در انجمن اصول و شرایط نگهداری مار ها
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 7th October 2010, 04:48 PM
 4. اصول نگهداری از شاه مارها و شیرمارها (کینگ و میلک)
  توسط mas0ud در انجمن اصول و شرایط نگهداری مار ها
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 3rd October 2010, 01:01 PM
 5. اصول نگهداری از اسب
  توسط hsoonheb در انجمن اصول تغذیه و نگهداری اسب
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 22nd September 2010, 03:13 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ