همشهری آنلاین-هلن صدیق بنای: تصاویر شگفت انگیز مراحل رشد یک اسب مسابقه از رحم تا تولد!!

اسب از لحاظ مراحل رشد، اسکلت ،فیزیولوژی، نوع حرکت و حتی رفتار، ارتباط تنگاتنگ و شباهتهای خاصی با انسان دارد. همچنین آنها از توانایی ورزشی بسیار مناسبی برخوردار هستند.
این موجود دوست داشتنی، سحر آمیز، با وقار و حساس از دیر باز رابطه صمیمی و خوبی با انسان برقرار کردهاند.
پاداش این رابطه خوب و پایدار دریافت لقبی زیبا چون "نجیب" از سوی انسان است. کلمهای واقعا برازنده و شایسته این حیوان است. اسب انواع و نژادهای مختلفی دارد. مراحل مختلف زندگی، بخصوص مرحله تولید و مثل و زمان بارداری و زایمان آنها همیشه مورد توجه انسان بوده و هست.
در این میان یک عکاس بریتانیایی به نام تیم فلچ تصاویر بسیار زیبایی از دوره بارداری و زایمان یک مادیان گرفته است. او این تجربه را بسیار شگفت انگیز و خاص توصیف کرده است.
او درباره این تجربه میگوید؛ طول دوره بارداری این حیوان زیبا حدود 330 تا 345روز است. البته، مادیانی که کره نر در شکم دارد و بخوبی تغذیه نشود، دوره بارداری طولانیتر خواهد داشت.
من در طول این دوران یعنی از لحظه تشکیل جنین تا مراحله زایمان و پایان آن من با دوربین و تجهیزات مورد نیاز مشغول عکاسی و برداشت یادداشت از رویدادی بی نظیر بودم.
دلم می خواهد شما را با یادداشتها و تصاویر گرفته شده در این تجربه بینظیر، شریک سازم.
اولین تصویری که گرفتم، شکل و فرم یک جنین 10 روزه مادیان است. تصویری که اگر توضیحی نداشته باشد، حتما با تصویر ماه کامل، عظیم و درخشان اشتباه گرفته خواهد شد. این جنین تنها 3.88 میلمتر قطر دارد.

تصاویر گرفته شده آشکارا، خلقت و تکامل تدریجی یک اسب نجیب را نشان میدهند. تصاویری از رشد تدریجی جنین و تبدیل آن به یک کره اسب کوچولو... بسیار زیباست ببینید.

جالب است بدانید که زمان زایمان یک مادیان تنها 20 دقیقه طول می کشد. و در طول این زمان مادیان باردار کارهای مختلفی برای بدنیا آوردن فرزند خود انجام میدهد. یعنی در این 20 دقیقه؛
  • مادیان به دور خود می چرخد.
  • سر خود را به طرف شکم بر می­گرداند.
  • به شکم خود لگد می­زند و پا می­کوبد.
  • تکرر ادرار پیدا می­کند.
  • چند بار به پهلو خوابیده و بلند میشود
  • لحظههای آخر نیز، حسابی عرق میکند.
  • کره متولد میشود.
  • آخرین مرحله، مادیان مادر بایستی حدود 15 تا 20 دقیقه در همان وضعیت درازکش باقی بماند. در این مدت خون لازم از طریق جفت به فرزند منتقل میشود. این مراحله برای رشد و سلامت کره اسب زیبا بسیار ضروری است.
حالا کره اسب متولد شده، تلاش میکند تا روی پاهای خود به ایستد و با بو کردن، شروع به شناسایی مادر و محیط اطراف خود میکند.
مادیان مادر تمام حرکات او را زیر نظر داشته و با بو کردن، لیسیدن و نوازش خود، کره اسب نو پا را یاری میکند. این مرحله حدود یک ساعت طول میکشد.
صحنه بسیار زیبا و دیدنی است. در این لحظههای زیبا، وای به حال فردی که بخواهد به کره اسب تازه متولد شده، نزدیک شود.
مادیان مادر از لحظه تولد، چهار چشمی مواظب فرزند و محیط اطراف خود است. هر فردی که فقط اقدام به نزدیک شدن به سمت آنها کند، دشمن تلقی شده و مورد حمله مادیان مادر قرار خواهد گرفت.
بیش از 80 درصد زایمانهای این حیوانها در طول شب است. چرا که کره اسب کوچولو فرصت کافی برای بلند شدن و تطابق با محیط را پیدا کرده تا بتواند در طول روز به دنبال مادر حرکت کند.
عکاس خوشانس میگوید؛ همگام شدن لحظه به لحظه با رشد و تکامل جنین اسب تا لحظه تولد، تجربهای نادر و بکر است، که قابل توصیف نیست.