نتایج بررسیهای زیست شناسان نشان می دهد که 20 درصد از کل پستانداران به سرعت به سوی نابودی و انقراض پیش می روند این درحالی است که تلاشها برای نجات از انقراض برخی از پستانداران، منجر به افزایش جمعیت 24 گونه شده است

به گزارش خبرگزاری مهر، نتایج بررسیهایی که در تازه ترین شماره نشریه "تراکنش فلسفی" انجمن سلطنتی انگلیس منتشر شده است نشان می دهد که توسعه کشاورزی و شکار بی رویه موجب شده که حداکثر 20 درصد از پستانداران شناخته شده در معرض خطر انقراض قرار گیرند.
زیست شناسان اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت با ارزیابی وضعیت حفاظت 5 هزار و 487 پستاندار به این نتایج دست یافتند.
"مایکل هافمن" در گفتگو با "دیسکاوری نیوز" توضیح داد: نمونه ای که من اغلب ترجیح می دهم مثال بزنم پستانداری به نام شیطان تاسمانی است. این جانور در میان حیواناتی قرار دارد که به تازگی با یک تهدید جدید مواجه شده است. این تهدید که نوعی سرطان به نام "تومور صورت شیطان" است که درحال نابود کردن این پستانداران خاص است.
هافمن و تیم تحقیقاتی اش با بررسی اطلاعات جمع آوری شده برای شاخص لیست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعیت بین سالهای 1996 تا 2008 تغییراتی را که منجر به توسعه خطر انقراض می شود و یک گونه را با سرعت به سوی جمعیت صفر سوق می دهد مستند کردند.
این بررسیها نشان داد که پستانداران متعددی در حیات وحش رو به نابودی هستند. بسیاری از این حیوانات، چون کرگدن، گراز خرطوم دراز مالایا، فیلها و گاو دریایی (نوعی نهنگ کوچک) در گروه جانوران بزرگ قرار دارند.
دو گونه از بزکوهی در مناطق بیابانی شمال آفریقا به نامهای "غزال داما" و "آداکس" (بز کوهی روشن) به دلیل شکار بی رویه به شدت با خطر مواجهند. به طوریکه درحال حاضر تعداد جمعیت هر یک از این گونه ها به کمتر از 100 نمونه رسیده است.
"هافمن افزود: " اندازه بزرگ در پستانداران، اغلب با خطر بالای انقراض آنها ارتباط دارد چون علاوه بر سایر دلایل، پستانداران بزرگ تراکم کمتری دارند و نرخ تولید مثل آنها آهسته تر است. همچنین به دلیل جثه بزرگ، بیشتر در معرض شکار شدن قرار دارند."
این بررسیها نشان می دهد که سرعت انقراض بسیاری از پستانداران از سال 2008 تاکنون سریعتر شده است و تعداد مشخصی از این حیوانات نیز به طور کامل از بین رفته اند که یکی از این گونه ها "خفاش جزیره کریسمس" است.
"مایکل هافمن" توضیح داد: " در بررسی که در ژانویه 2009 در جزیره کریسمس انجام دادیم فهمیدیم که کمتر از 20 نمونه از این گونه خفاش باقی مانده اند، اما در آگوست 2009 زمانی که کارشناسان ما با هدف گرفتن چند نمونه برای پرورش و حفاظت، به این جزیره بازگشتند تنها توانستند یک نمونه را شناسایی کنند."
درحال حاضر، خفاشها به طور کلی در وضعیت وخیمی قرار دارند. بیماری مهلک "سندروم بینی سفید" تنها در سال 2006 توانست تعداد بیشماری از خفاشهای شرق آمریکا را که در زمستان خوابی بودند نابود کند.
علیرغم این اخبار بد، همچنان بارقه هایی از امید وجود دارد. به طوریکه این گزارشات نشان می دهد که در اثر تلاشهای حفاظت از جانواران، جمعیت 24 گونه از پستانداران افزایش یافته است.
هافمن در این باره اظهار داشت: دو موفقیت بزرگی که در ذهن من مانده است مربوط به "موش خرمای پا سیاه" ساکن آمریکا و کانادا و "اسب پرزوالسکی" ساکن مغولستان است. هر دوی این گونه ها تا چند دهه قبل به صورت "منقرض در حیات وحش" طبقه بندی شده بودند. اکنون با تلاشهای فراوانی که برای پرورش و بازگرداندن آنها به طبیعت انجام شده است بازیابی این جمعیتها دیده می شود.
این پژوهشگر اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت با ذکر یک گونه دیگر بازیابی شده که "شیر طلایی تامارین" از برزیل نام دارد خاطر نشان کرد که تعداد این حیوان دو برابر شده است.
از سویی دیگر سایت "لایو ساینس" گزارش داد: دانشمندان "ارزیابی اکولوژی گرمسیری و شبکه نظارت" اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت روز دوشنبه 15 آگوست در نشریه "تراکنش فلسفی" انجمن سلطنتی انگلیس نتایج مطالعه مستندی را منتشر کردند که با استفاده از 420 دوربین در 60 تله دوربین در نقاط مختلف دنیا به دست آمده است.
این تله های دوربین از 105 گونه از پستانداران نزدیک به 52 هزار تصویر تهیه کردند. این تصاویر اطلاعات با ارزشی را در خصوص نابودی زیستگاه و تنوع زیستی پستانداران جمع آوری کرده اند.
این تله های دوربین در جنگلهای اوگاندا، تانزانیا، اندونزی، جنوب شرق آسیا، برزیل و کاستاریکا کار گذاشته شده بودند.
پستانداران مختلف از موشها تا فیلهای بزرگ به سمت این تله ها جذب شده و به این ترتیب، دوربینها توانستند پرتره هایی تماشایی را از این حیوانات تهیه کنند.
مورچه خوار غول پیکر (Myrmecophaga tridactyla ) یک گونه نفوذپذیر در برزیل در مقابل تله دوربینگراز خرطوم دراز آمریکای جنوبی (Tapirus terrestris)شامپانزه (Pan troglodytes) ساکن جنگلهای اوگاندا در مقابل تله دوربین لبخند می زندماکاکوی دم کوتاه (Macaca nemestrina) در مقابل دوربین در اندونزیگوزن کوچک هندی (Muntiacus muntjak)