تراوشات چشمی در گربه ها ( Runny eyes )گربه در حالت طبیعی دارای چشم های تمییز و درخشان و بدون هر گونه ترشح است. در صورت بروز هر گونه مشکلات و عوارض چشمی بهتر است با دکتر دامپزشک مشورت نمایید. چون بیماری های چشمی خیلی خطرناک هستند و عدم توجه کافی در درمان و یا درمان های ناقص سبب بروز عوارض شدید چشمی و حتی نابینایی گربه شما خواهد شد. گربه دارای پلک بالا، پایین و پلک سوم در گوشه داخلی چشم می باشد. پلک سوم پرده غشایی و نازکی است که چشم را در برابر باد و عوامل خارجی محافظت می کنند و علاوه بر آن نقش تمییز کردن چشم را به کمک پلک های بالا و پایین به عهده دارند. یکی از علل عمده و مهم ترشحات چشمی ورم ملتحمه یا التهاب لایه داخلی چشم می باشد. در زمان ورم ملتحمه چشم ، ضربه، ورود اجسام خارجی یا هر گونه تحریکات چشمی دیگر ترشح اشک افزایش یافته و به صورت تراوشات چشمی از گوشه داخلی چشم مشاهده می شود.


علل بیماری:
 1. آلرژی ( نیاز به تشخیص قطعی با آزمایشات و توسط دکتر دامپزشک دارد. )
 2. وجود گرد و غبار و ذرات خارجی در چشم ( مو، ذرات معلق در هوا ، گرد و خاک)
 3. نزاع بین گربه ها و تخریش قرنیه
 4. عفونت های ویروسی یا باکتریایی ( مانند پن لوکوپنی و عفونت های بخش فوقانی دستگاه تنفس)
 5. تماس موهای بلند کنار چشم با چشم و تحریک آن ( در گربه های مو بلند بیشتر دیده می شود که حتی سبب ایجاد زخم های قرنیه می شود)
 6. وضعیت وشکل خاص آناتومیکی صورت ( بیشتر در گربه های پرشین که موهای بلند و صورت جمع شده دارند دیده می شود که در این حالت به واسطه شکل صاف و پهن صورت اشک در زیر چشم و زاویه داخلی پلک جمع می شود و سبب بروز عوارض چشمی می شود.


آن چه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:
 1. در صورت مشاهده تورم و التهاب چشم لازم است ابتدا ترشحات ناحیه توسط گوش پاک کن یا پارچه تمییز و مرطوب و توسط پنبه استریل حذف شده و برداشته شوند. پس از تمیز کردن ترشحات چشم می توان توسط قطره های تهیه شده از عصاره گیاهان مثلا 3 قطره آب خیار 3 مرتبه در طول روز داخل چشم بچکانید. علاوه بر آن می توان پنبه ای را با آب خیار آغشته نموده و با فشار دادن پنبه آن را داخل چشم چکانید.
 2. لازم است حتما گربه شما از نظر علائم اولیه بیماری آنفولانزا توسط دکتر دامپزشک معاینه شود.
 3. در صورت مصرف قطره یا پماد چشمی لازم است 4 مرتبه در روز مصرف شوند تا درمان موثر انجام شود. لازم است پماد مستقیما روی سطح کره چشم برخورد نکند. بهتر است بعد از انجام هر مرحله درمانی دست های خود را کاملا شست و شو دهید.
 4. برای درمان عوارض چشمی گربه های مو بلند لازم است موهای اضافی اطراف چشم کوتاه شود.
 5. در زمان بروز جراحات قرنیه ، سطح قرنیه توسط نوارهای رنگی مخصوص از نظر حدت و شدت جراحت بررسی می گردد و درمان های لازم توسط دکتر دامپزشک انجام می شود. با درمان به موقع و پرستاری مناسب اکثر زخم های قرنیه پس از گذشت 3 – 5 روز التیام می یابند.


مترجم: دکتر مهدی مرجانی