خبرگزاری فارس: رئیس اداره محیط زیست شهرستان نایین گفت: عقاب طلایی مصدوم شده پس از بهبودی و طی سیر درمان، در ارتفاعات روستای ارور نایین رهاسازی شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از نایین، حسین اکبری در حاشیه رهاسازی یک قطعه عقاب طلایی کمیاب در منطقه ارور نایین در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یک قطعه عقاب طلایی آسیب دیده که از گونههای کمیاب و در خطر انقراض حیات وحش کشور محسوب میشود با خبر به موقع مردم از مرگ حتمی نجات یافت.
وی ادامه داد: این عقاب در منطقه روستای ارور در 20 کیلومتری غرب نایین به علت برخورد با وسیله نقلیه عبوری از ناحیه دو بال و پاها دچار مصدومیت شدید شده بود که پس از گزارش مردمی با حضور به موقع محیط بانان به اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان نایین منتقل شد.
اکبری تصریح کرد: این عقاب پس از پنج روز مراقبت ویژه از جمله مصرف آنتیبیوتیک و مواد ضدعفونی کننده و همچنین تغذیه مناسب قدرت پرواز خود را بازیافت که به همین منظور در همان منطقه، رهاسازی شد.
وی افزود: این جانور در ایران در امتداد دو رشته کوه البرز و زاگرس و کویرهای مرکزی سکونت دارد و جنس ماده آن از نر بسیار بزرگتر است و جز این تفاوتی ندارند.
اکبری افزود: این پرنده زیبا در چهار تا پنج سالگی بالغ میشود و نام خود را از پرهای طلایی و برنزی تاج، سر و پشت گردنش گرفته است.
وی تاکید کرد: منطقه عباسآباد نایین با دارا بودن ذخایر زیستی ارزشمند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار میباشد که از جمله پرندگان شکاری موجود در این منطقه میتوان به عقاب طلایی، شاهین، بالابان و باز شکاری اشاره کرد.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان نایین تصریح کرد: عقاب طلایی و دیگر پرندگان شکاری، میراث طبیعی و از ذخایر ارزشمند ژنتیکی و گردشگری ملی و بینالمللی ایران محسوب میشوند که توسعه شناخت عمومی و همکاریهای مردمی مؤثرترین و اساسیترین راهکار محافظت از آنهاست.
وی یادآور شد: همچنین ارسال گزارشهای به موقع زیست محیطی به مراجع ذیصلاح و همچنین مصدومیت جانوران به ویژه جانوران در خطر انقراض از اهمیت بالایی برخوردار است.