بهداشت دندان در گربه ها ( Dental hygine )


با توجه به نقش و اهمیت دندان های گربه در سلامت آن لازم است به صورت مرتب بررسی و معاینه شوند. هر چند گربه ها کمتر مستعد کرم خوردگی (Carities ) دندان هستند. ولی در صورت وجود جرم دندان و گسترش آن آسیب به لثه ها و لق شدن دندان اتفاق می افتد. باید توجه داشت که دندان شیری بچه گربه ها در یک دوره خاص لق شده و جدا می شود و به جای آن دندان های دائمی جایگزین می شوند لذا لق شدن و افتادن دندان های شیری را نباید بیماری به حساب آورد.


علائم سلامت دندان:
  1. وجود لثه های صورتی رنگ
  2. وجود دندان های سفید رنگ
  3. عدم وجود هر گونه مشکل در زمان غذا خوردن
  4. عدم وجود تراوش اضافی بزاقی در محوطه دهانی
  5. عدم وجود تنفس بد بو و بوی بد دهان


آن چه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:
  1. لازم است تا طبق توصیه های دکتر دامپزشک و با راهنمایی او اقدام به تمیز کردن دندان ها و مسواک زدن گربه خود کنید. بهتر است در سنین کم گربه را ترغیب به مسواک زدن کنید تا در سنین بالا برای حیوان عادت شود و پذیرش انجام مسواک زدن را داشته باشد. می توان از خمیر دندان های مخصوص استفاده نمود تا از آشفتگی گربه جلوگیری کرد. شکل و فرم مسواک و میزان زبری آن نیز در مسواک زدن گربه موثر خواهد بود. می توان با آغشته کردن روغن ماهی به مسواک و کاربرد آن در بچه گربه ها آن ها را به مسواک زدن ترغیب کرد. مسواک زدن در بچه گربه ها باید با دقت و ظرافت انجام شود تا از آسیب رساندن به لثه جلوگیری شود.
  2. می توان مسواک زدن را به صورت روزانه و یا هفته ای 2 – 3 بار انجام داد و هر سطح دندانی را حدود 30 ثانیه مسواک زد، پس از مسواک زدن نیاز به شست و شوی دهان گربه نخواهد بود.
  3. می توان باز کردن دهان برای مسواک زدن یا خورانیدن قرص را بلا فاصله بعد از شیر گرفتن در گربه ها آموزش داد تا در برابر باز کردن دهان مقاومت نکنند. برای انجام این کار می توان با دست راست و قرار دادن آن در زیر گردن سر را به طرف بالا متمایل کرد و با قرار دادن انگشت اشاره در حاشیه دهان و انگشت شصت پشت گردن اقدام به باز کردن دهان کرد و با دست چپ مسواک زدن را انجام داد.
  4. با انجام تغذیه خوب و مناسب می توان از التهاب لثه و تشکیل جرم دندانی جلوگیری کرد و بدین صورت از بروز بوی بد دهان اجتناب نمود. کاربرد و خورانیدن ترکیبات ویتامین که با توصیه دکتر دامپزشک انجام خواهد شد نیز در تقویت و استحکام ساختار دندان ها و لثه سودمند خواهد بود. می توان با افزودن قرص های مخصوص بوی بد دهان را کاهش داد.
  5. با مصرف هویج خام و جویدن آن و کاربرد قرص های مخمر آب جو می توان از تجمع جرم های دندانی جلوگیری نمود و بدین صورت دندان ها را تمییز کرد.


مترجم: دکتر مهدی مرجانی