عطسه کردن در گربه ها ( Sneezing )در صورتی که عطسه کردن به صورت موقتی باشد یک عمل طبیعی خواهد بود. با عطسه کردن راه های هوایی مجاری بینی تمیز می شود. عطسه کردن مکرر و پشت سر هم و همراه با خروج ترشحات شفاف و بی رنگ از بینی نشان دهنده واکنش های آلرژیک یا حساسیت به ویروس ها خواهد بود ولی اگر ترشحات بینی غیر شفاف، رنگی و موکوسی باشند علامت ابتلا به بیماری های باکتریایی خواهد بود. در صورت مشاهده علائم فوق الذکر و تب و کاهش اشتها لازم است حتما به دکتر دامپزشک مراجعه نمایید.علل بیماری :

  1. عفونت های بخش فوقانی دستگاه تنفس در گربه ها عموما شامل آنفولانزا می باشد که سبب عطسه خواهد شد. ابتلا به FVR هم سبب عطسه کردن در گربه ها می شود ولی تمایز بین FVR و FVC در این است که در FVR عطسه بیشتر و شدید تر خواهد بود.
  2. قرار گرفتن در معرض هوای طوفانی و همراه با گرد و غبار، در معرض علوفه و یونجه خشک قرار داشتن و تماس با گرده علوفه یا گل های وحشی هم سبب بروز عطسه خواهد شد که از علل غیر عفونی عطسه کردن می باشند.
  3. در گربه های پیر و مسن ممکن است یکی از سوراخ های بینی دارای تراوشات بیشتری باشد که در این حالت امکان رشد تومورهای سرطانی در داخل مجرای بینی وجود خواهد داشت.


علائم بیماری :

  1. عطسه کردن مداوم و پشت سر هم
  2. مالیدن پنجه به ناحیه پوزه و نزدیک سوراخ های بینی
  3. دپرسیون
  4. کاهش اشتها
  5. احتمال بروز تب و بالا رفتن درجه حرارت بدن
توجه:
چون عفونت های دستگاه تنفسی و عوامل بیماری زا از طریق عطسه کردن و گسترش در هوا منتقل می گردند، لذا بسیار واگیردار هستند. لذا توصیه می شود گربه داخل منزل و دور از تماس با بقیه گربه ها نگهداری شود تا ریسک انتقال بیماری به حداقل برسد.آن چه دکتر دامپزشک می تواند انجام دهد:

  1. در اولین مرحله دکتر دامپزشک با معاینه دقیق نوع بیماری را از نظر عفونی یا غیر عفونی بودن تشخیص خواهد داد. در صورت عفونت دستگاه تنفس دامپزشک اقدام به تجویز آنتی بیوتیک خواهد کرد. مصرف آنتی بیوتیک در مورد بیماری های ویروسی موثر نبوده و تنها ریسک ابتلا به عفونت های ثانویه باکتریایی را کاهش خواهد داد.
  2. در صورت وجود جسم خارجی در مجاری بینی ابتدا دکتر دامپزشک با تزریق آرامبخش گربه را مقید می نماید و سپس با معاینه دقیق ناحیه اقدام به خارج نمودن جسم خارجی خواهد کرد.


مترجم: دکتر مهدی مرجانی