تراوشات بینی در گربه ها ( Nasal discharge )بین چشم ها و بینی از نظر ابتلا به بیماری ها ارتباط نزدیکی وجود دارد و در صورت مشاهده بیماری های تنفسی و آنفولانزا که همراه با علائم چشمی می باشد احتمال وجود تراوشات بینی نیز وجود خواهد داشت. تراوشات بینی در مرحله ابتلا به بیماری های ویروسی شفاف و بی رنگ می باشند ولی با گذشت زمان و تبدیل شدن به عفونت های ثانویه باکتریایی به صورت غیر شفاف، چسبنده و موکوسی خواهند شد.


علل بیماری :
  1. تراوشات خارج شده از مجاری بینی در اکثر موارد به واسطه ابتلا به عفونت های دستگاه تنفس یا آنفولانزا می باشد.
  2. تورم مخاط بینی و خروج ترشحات آن گاهی به واسطه ابتلا به عفونت های مایکوپلاسمایی که از ارگانیسم های حد واسط ویروس و باکتری هستند خواهد بود.


علائم بیماری :
  1. خروج تراوشات مکرر و مداوم از بینی
  2. ناتوانی و ضعف


آن چه دکتر دامپزشک می تواند انجام دهد:
  1. طبق دستور دکتر دامپزشک لازم است گربه تا زمان بهبودی در محیط منزل نگهداری شود تا در تماس مستقیم با دیگر گربه ها نباشد و از سرایت عفونت های واگیر دار جلوگیری شود.
  2. می توان به مدت یک ماه و طبق تجویز دکتر دامپزشک از ترکیبات ویتامین C داخل غذا استفاده کرد.
  3. چون در اکثر موارد بیماری های ویروسی و باکتریایی با هم و به صورت توام اتفاق می افتد لازم است مرتب تمیز کردن نواحی نزدیک به سوراخ بینی با پارچه تمیز انجام شود تا ریسک ابتلا به عفونت های دیگر کاهش یابد.
  4. مراقبت و پرستاری کافی و مناسب سبب کوتاه شدن طول درمان و افزایش بهبودی بیمار خواهد شد. سرم درمانی توسط دکتر دامپزشک و در موارد کم آبی شدید بدن انجام خواهد شد. در صورت بی اشتهایی یا در مواردی که حدت و شدت بیماری افزایش یابد نیاز به بستری کردن گربه می باشد.


توجه:

در برخی موارد حتی پس از بهبودی عود بیماری مشاهده خواهد شد که بیشتر به علت قرار گرفتن گربه در شرایط استرس زا مانند زندگی با چند گربه دیگر، نزاع و جدال با گربه ها و موارد مشابه خواهد بود.


درمان های گیاهی :

گاهی به واسطه ترشحات زیاد از سوراخ های بینی و یا مالیدن بینی به اطراف توسط خود گربه سبب بروز زخم در ناحیه بینی خواهد شد. کاربرد روغن بادام یا گل اشرفی در کاهش خارش و خشک شدن ناحیه مفید خواهد بود.مترجم: دکتر مهدی مرجانی