تخلیه ی کیسه های مقعدی
کیسه های مقعدی، در واقع دو ته کیسه با پوشش داخلی از نوع بافت مخاطی است که در دو طرف سوراخ مقعد وکمی متمایل به سمت پایین این سوراخ قرار داشته و محل تجمع ترشحات غدد مقعدی موجود در قسسمت های انتهایی راست روده و ناحیه ی رکتوم است. مواد جمع شده در این کیسه ها بسیار بد بوده و تجمع آن ها باعث ناراحتی حیوان می شود. در صورتی که این ترشحات به صورت طبیعی یا مصنوعی تخلیه نشود. سفت و غلیظ و عفونی شده و ناراحتی زیادی برای حیوان ایجاد می کند و گاهی برای برداشت آن ها نیاز به عمل جراحی پیش می آید.
در مورد سگ های بزرگ که در خلال شبانه روز دارای فعالیت زیادی بوده و حرکات پرشی و جهشی انجام می دهند، معمولا نیازی به تخلیه ی این کیسه ها وجود ندارد و انقباض عضلات پشت ران و اطراف مقعد، باعث خالی شدن آن ها می شود. مگر این که تغذیه ی حیوان مناسب نبوده و مشکل دیگری وجود داشته باشد. ولی در سگ های نژاد کوچک و آپارتمانی که معمولا هم از فعالیت زیادی برخوردار نیستند، این کیسه های مقعدی در سگ های مختلف متفاوت بوده و بسته به نژاد، نوع تغذیه، میزان فعالیت و عملکرد دستگاه گوارش متفاوت است. در برخی از سگ ها هر دو هفته این کیسه ها پر می شده و باعث ناراحتی حیوان می شود در حالی که در برخی دیگر تا ماه ها نیز نیازی به تخلیه ی آن نیست. هر چه حجم مواد فیبری غذا از قبیل سبزیجات و گیاهان پخته و خام مثل هویج، کدو، شلغم، کرفس و کاهو بیشتر باشد، فاصله ی زمانی پر شدن کیسه های مقعدی نیز طولانی تر خواهد بود.
در صورت پر شدن کیسه های مقعدی، حیوان پشت خود و ناحیه ی کپل و مقعد را روی زمین کشیده و یا این نواحی را لیس زده و دم خود را بالا می گیرد. با استفاده از یک تکه پنبه بزرگ که کاملا روی مقعد و اطراف آن را بپوشانید و با ایجاد فشار ملایم و موج دار از قسمت پایین در دو طرف سوراخ مقعد می توانید این کیسه ها را خالی کنید. در نظر داشته باشید که مواد موجود در این کیسه ها بسیار بد بو و متعفن بوده و اگر روی دست شما بریزد بسیار ناخوشایند است. بنابراین برای انجام این کار حتما از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید. از سویی دیگر اگر این کار را به درستی انجام ندهید، درد زیادی به حیوان وارد می کنید و حتی ممکن است دست شما را گاز بگیرد. بنابراین بهتر است در هر بار مراجعه به کلینیک دامپزشکی، از پرسنل آن جا بخواهید این کار را انجام دهند.

راهنمای حیوانات اهلی ( سگ )