جراحات ، خراشیدگی ها و زخم ها ( Cuts, Scrapes and Wounds )


به ندرت گربه ها دچار جراحات سطحی و ناحیه پوست می شوند. چون پوست دارای حالت ارتجاعی بوده و تراکم بافت زیر جلد و حالت خاص آن سدی قوی در برابر جراحات است. سیم خاردار برای گربه ها خطرناک است و گاهی نفوذ آن به داخل پوست سبب بروز عوارض می شود. گاهی نزاع گربه ها و چنگ زدن توسط یکدیگر سبب بروز جراحات سطحی می شود. ولی در صورت گاز گرفتن آبسه های پوستی خطرناک و عفونی ایجاد خواهد شد.

آن چه شما و دکتر دامپزشک می تواند انجام دهد:
1. در اولین مرحله لازم است ناحیه ی اطراف زخم با آب گرم، صابون ید دار و گاز استریل شست و شو و تمیز شود. عمل شست و شو با سرم استریل تکرار شود. موهای اطراف زخم برای دسترسی بهتر به ناحیه ی مجروح و عدم قرار گرفتن موها در محل زخم با قیچی یا ماشین مخصوص باید کوتاه شوند.
2. به واسطه ی درد گربه مجروح در اکثر موارد اقدام به گاز گرفتن یا چنگ زدن خواهد کرد که در این گونه موارد توصیه می شود با قرار دادن حوله دور ناحیه ی سر و گردن از گاز گرفتن جلوگیری شود. لازم است حوله به صورت کوتاه مدت و به نرمی روی ناحیه ی سر قرار گیرد.
3. پس از بررسی ناحیه ی مجروح در صورتی که عمق محل جراحت زیاد باشد لازم است با یک گاز استریل پوشانیده و سریعا به دکتر دامپزشک مراجعه شود. در صورتی که زخم ظاهر نامناسب نداشته باشد می توان آن را به صورت کوتاه مدت بانداژ نمود و با گذشت چند ساعت بانداژ را باز کرد و از ناحیه بررسی مجدد به عمل آورد. در صورت صلاحدید دکتر دامپزشک و جلوگیری از بروز عفونت ممکن است از آنتی بیوتیک استفاده شود.
4. تا زمانی که روی زخم حالت دلمه بسته دارد و در مراحل التیام اولیه است احتمال ریسک عفونت وجود دارد. در اکثر موارد گربه با تحریک و خارانیدن ناحیه سبب گسترش جراحت و عفونت خواهد شد یا به واسطه ی خارش موضعی آن را به اطراف و نواحی آلوده می مالد و سبب بروز خونریزی از ناحیه ی زخم می شود. بنا به صلاحدید دکتر دامپزشک برای جلوگیری از دستکاری ناحیه توسط خود گربه و طی شدن مراحل التیامی بهتر از گردن بند الیزابت استفاده خواهد کرد. ذکر این نکته لازم است که برخی از گربه ها حتی با وجود گردن بند مخصوص برای جلو گیری از دستکاری زخم باز به آن آسیب می رسانند.
5. لازم است زخم مرتبا بررسی شود و از نظر کاهش عفونت و روند التیامی مشاهده گردد. در صورت تاخیر در التیام یا بروز هر گونه عفونت احتمالی با دکتر دامپزشک مشورت نمایید.

درمان های گیاهی
استفاده از لوسیون کالندولا ( Calendula ) به میزان 6 قطره در 30 سی سی آب و مالیدن آن روی زخم تمیز شده سبب کاهش درد ناحیه خواهد شد.
مصرف پماد کالندولا هم برای افزایش التیام زخم مفید خواهد بود ولی لازم است در زمان مصرف آن زخم باز بماند.منبع : راهنمای بهداشت، نگهداری و تربیت گربه
مترجم: دکتر مهدی مرجانی