تصادف با اتومبیل ( Hit by car )

افزایش تعداد اتومبیل ها در جاده ها سبب بالا رفتن ریسک تصادفات در گربه ها شده است. یکی از علل تصادفات با اتومبیل ها در گربه ها کمین کردن آن ها در زیر اتومبیل ها برای شکار پرندگان می باشد. در صورتی که مضنون به تصادف گربه با اتومبیل هستید سریعا گربه را به نزدیک ترین کلینیک دامپزشکی منتقل نمایید. ممکن است در زمان بروز تصادفات با اتومبیل هیچ کونه عارضه ی خارجی و سطحی دیده نشود ولی جراحات شدید داخلی ایجاد گردد که حتی مرگ گربه را به دنبال داشته باشد.

علل تصادف:
1. گربه ها اغلب به صورت بی هدف در مسیر اتومبیل ها قرار می گیرند و به صورت غربزی و وحشت زده به این سو و آن سوحرکت می کنند که این مسئله موجب افزایش ریسک تصادف آن ها با اتومبیل ها خواهد شد.
2. تابش نور شدید حاصله از چراغ اتومبیل ها در شب سبب میخکوب شدن گربه ها در وسط جاده می شود. در فصل جفتگیری و تولید مثل هم گربه ها بیشتر مستعد خطرات حاصله از اتومبیل ها هستند. هیچ راهی برای کنترل گربه ها و جلوگیری از بیرون رفتن آن ها و قرار نگرفتن در مسیر اتومبیل ها وجود ندارد ولی شما می توانید در این گونه موارد از گردن بند های خاص نورانی که قدرت بازتاب و انعکاس نور را در شب دارند استفاده نموده و رانندگان را از حضور گربه در جاده مطلع نمایید.
3. یکی از عادات خطرناک گربه ها این است که در زیر اتومبیل ها کمین کرده و به صورت ناگهانی به داخل جاده می جهند که این کار سبب بروز عوارض خطرناک برای آن ها خواهد شد.
4. به علت وجود لایه درخشنده اپی تلیوم در چشم گربه ها ( که سبب درخشندگی چشم آن ها در شب می شود ) با تابش نور در چشم گربه توانایی خود را به صورت موقت ازدست خواهد داد.

آن چه شما می توانید انجام دهید :

1. خیلی از گربه ها در زمان بروز تصادف با اتومبیل کشته خواهند شد ولی در برخی از موارد از صدمات جان سالم بدر می برند در هر صورت لازم است تا گربه های مجروح بدون تاخیر توسط دکتر دامپزشک معاینه شوند. چون در تصادفات اکثرا جراحات داخلی شدید ، مانند پارگی طحال و آسیب به کلیه ها و احشاء وارد خواهد شد که در صورت عدم درمان به موقع سبب به مخاطره افتادن جان گربه ها خواهد شد. در مورد گربه های خوش شانسی که دچار جراحت نشده باشند ترس و استرس شدید نیز برای آن ها خطرناک است و باید تحت مراقبت و کنترل قرار گیرند.
2. نقل و انتقال گربه مجروح به کلینیک دامپزشکی تابع رعایت موارد خاص می باشد. شما می توانید با استفاده از یک پتو، ورقه ی ضخیم یا حوله برانکار تهیه نمایید. قرار دادن و پیچیدن گربه داخل حوله و انتقال آرام آن داخل اتومبیل نیز سودمند است. بهتر است در زمان انتقال اعضا و نواحی شکسته و ناحیه ستون مهره ها و نخاع جا به جا نشود، تا از بروز جراحات اضافی جلوگیری شود.
3. می توان از یک جعبه ی محکم و با استقامت استفاده کرد و ضمن قرار دادن گربه داخل آن، او را به نزدیکترین مرکز دامپزشکی منتقل کرد. از مواد نرم یا تشکچه برای انتقال و حمل گربه استفاده نکنید چون سبب افزایش آسیب به گربه خواهد شد.
4. در اثر ترس و اضطراب و استرس شدید گربه ها در این حالت تهاجمی تر می شوند و ممکن است به واسطه درد در زمان حمل و نقل به شما چنگ بزنند، لذا لازم است در این گونه موارد مراقب حملات ناخواسته و چنگ زدن گربه ها باشید و حتی ناحیه ی سر را توسط یک حوله بپوشانید.
5. ضمن تماس سریع با دکتر دامپزشک آمدن خود را اطلاع دهید تا در صورت ضرورت آمادگی های لازم برای برخوردهای اورژانسی از طرف دکتر دامپزشک صورت گیرد.
6. در برخی از موارد در زمان بروز تصادفات به واسطه استرس شدید گربه دچار شوک خواهد شد و بدن شروع به لرزش می کند و ریتم تنفس تغییر خواهد کرد در این موارد بدن را گرم نگه داشته و تا رسیدن به مرکز دامپزشکی گربه را در وضعیت راحت و آرام قرار دهید. سعی کنید در این مورد یک نفر کمک با خود به همراه داشته باشید تا در حمل و انتقال گربه شما را یاری دهد.


برگرفته از راهنمای بهداشت، نگهداری و تربیت گربه
مترجم: دکتر مهدی مرجانی