خطرات موجود در باغ (dangers in the garden )هر چند گردش و تحرک و فعالیت در محیط بیرون از منزل و باغ برای گربه ها سودمند خواهد بود ولی بدون شک امکان مراقبت اختصاصی در این حالت برای آن ها وجود ندارد و بیشتر در معرض خطرات احتمالی موجود در محیط هستند. با بررسی و حذف موارد خطر آفرین موجود در حیاط و باغ می توانید ریسک درگیری با این خطرات را در گربه خود کاهش دهید.

خطرات حاصله از گیاهان و درختان
1. گربه ها به صورت طبیعی اقدام به جویدن گیاهان موجود در محیط زندگی خود می کنند که این عمل سبب تحریک استفراغ در آن ها و حذف توپی های موی موجود در معده خواهد شد. علاوه بر آن خوردن برخی از گیاهان و سبزیجات سبب تامین ویتامین ها و مواد معدنی ضروری در گربه ها خواهد شد اما خوردن برخی از گیاهان نیز برای گربه ها سمی بوده و حتی باعث مرگ آن ها خواهد شد. برخی از گیاهان مانند Japanese yew سبب عوارض کشنده قلبی و مرگ در اثر نارسایی قلبی در گربه ها خواهد شد.
2. بهتر است برای گربه ی خود سبزیجات تازه یا جعفری تهیه نمایید و مرتب در اختیار او قرار دهید تا کمبود های معدنی و ویتامینی را جبران کند.

خطرات موجود در باغ:
در برخی از موارد ذرات باقی مانده از کباب طبخ شده در باربی کیو یا خوردن استخوان های جوجه کباب موجود در باغ و به جا مانده از یک جشن یا گوشت های سوخته سبب بروز عوارض شدید گوارشی خواهد شد. لیسیدن قوطی های کنسرو و یا بسته های موجود از مواد غذایی و شیشه های شکسته نوشابه سبب بروز جراحات دهانی خواهد شد.

خطرات موجود در فصل زمستان
فصل زمستان برای گربه ها خطرات خاص خود را به همراه دارد. و لازم است شما در این فصل در برابر این خطرات احتیاطات لازم را انجام دهید.
1. در فصل زمستان به واسطه گرم بودن محیط موتور اتومبیل ها فضا و محل دلنشینی را برای گربه ها ایجاد می کند که برای آن ها بسیار خطرناک است لذا سعی کنید در صورت وجود گربه در حیاط و منزل قبل از روشن نمودن اتومبیل و استارت زدن بوق اتومبیل را ابتدا به صدا درآورید و یا کاپوت ماشین را باز کنید تا در صورت قرار گرفتن احتمالی گربه در آن محل خارج شود.
2. در صورتی که گربه به آب کافی و تمیز دستزسی نداشته باشد اقدام به آشامیدن مایعات و آب یخ زده ی موجود در محیط خواهد کرد. گاهی این مایعات مواد شیمیایی و سمی یا ضد یخ اتومبیل خواهند بود. ضد یخ مزه شیرین و طعم سیب دارد و ترکیبات آن شامل اتیلن گلیکول است که یک ماده شیمایی فوق العاده سمی برای گربه ها می باشد و سبب بروز عوارض شدید کلیوی و عصبی در گربه ها خواهد شد. از عمده ترین علائم مسمویت با ضد یخ دپرسیون، عدم تعادل در حرکت، استفراغ و سرع خواهد بود. چون در مدت کمتر از دو ساعت بعد از خوردن ضد یخ گربه خواهد مرد. لذا لازم است در سریع ترین زمان ممکن به مرکز دامپزشکی انتقال یابد، شدت کشندگی ضد یخ در حدی است که حتی خوردن یک قاشق چایخوری از آن سبب مرگ گربه خواهد شد.
3. توصیه می شود مواد شیمیایی و سمی در بسته بندی های مطمئن و دور از دسترس گربه ها قرار گیرد. تمیز کردن مرتب حیاط و تخلیه سطل آشغال در پیشگیری از بروز خطرات احتمالی سودمند خواهند بود.


برگرفته از راهنمای بهداشت ، نگهداری و تربیت گربه
مترجم : دکتر مهدی مرجانی