اصفهان- مدیر كل دفتر حیات وحش و آبزیان سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تنوع گونه های پرنده ایران همطراز با قاره اروپاست
'حسین محمدی' روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا در اصفهان اظهار داشت:: هم اكنون حدود 520 گونه پرنده اعم از پرنده های دائمی ، فصلی و مهاجر در ایران وجود دارد كه با تنوع گونه های پرنده در اروپا برابری می كند.
وی افزود : تاكنون 54 هزار گونه جانوری در دنیا شناسایی شده است كه یك هزار و 130 گونه آن در پنج رده مهره داران در كشور ما وجود دارد.
وی افزود : شواهد نشان می دهد كه بیشتر از این تعداد در ایران وجود دارد وطبق برنامه ریزی كه در سازمان محیط زیست انجام شده است، طرح شناسایی وپایش گونه ای در سراسر ایران در حال اجراست.
مدیر كل دفتر حیاتی وحش و آبزیان سازمان محیط زیست با بیان اینكه 200كانون برای پرنده های مهاجر در كشور ما وجود دارد،گفت: اولین منطقه حفاظت شده جهان در ایران باستان شكل گرفته است .
وی تصریح كرد:سابقه تاریخی كشور و آموزه های دینی ما ثابت می كندكه مردم ایران همواره به حفاظت از محیط زیست و عدم آزار و اذیت حیوانات اهمیت می دادند و حتی در قرآن چند سوره به نام جانوران می باشد.
وی افزود: برخی از كشورهای غربی سابقه تاریخی ملت ایران در زمینه حفاظت از محیط زیست را نادیده گرفته و با رفتار جنون آمیز فردی غیرمتعهد،درباره ملت ایران قضاوت می كنند.
محمدی مهمترین تهدیدهای جانوران در محیط زیست را تغییراقلیم، شیوع بیماریهای واگیردار، وجود دام در زیستگاه جانوارن و شكار عنوان كرد.
مدیر كل دفتر حیات وحش و آبزیان سازمان محیط زیست به منظور شركت در نشست كمیته فنی پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی به اصفهان سفر كرده بود.
نشست مزبور با حضور مدیران اداره كل محیط زیست استانهای اصفهان،كرمان، یزد، سمنان و خراسان شمالی و مسئولان سازمان محیط زیست برگزار شد.