فراخوان عموعی محیط زیست برای جمع آوری اطلاعات درمورد گونه ی شیر ایرانی

دزفول - رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول خواستار همكاری عموم شهروندان شمال خوزستان برای جمع آوری اطلاعات در زمینه گونه ی كمیاب 'شیر ایرانی' برای مطالعه ژنتیكی و فعالیت های بانك ژن شد.'فرهاد قلی نژاد' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: شیر ایرانی از گونه های جانوری منقرض شده و نماد ملی كشورمان می باشد كه از لحاظ ژنتیكی از گونه های حیات وحش آندمیك و خاص ایران به شمار می رود و زیستگاه آن دشت ارژن فارس و دزفول بوده كه از سال 1320 تاكنون مشاهده نشده است.
وی ضمن درخواست همكاری مردم با این اداره افزود: شهروندان شمال خوزستان در صورت در اختیار داشتن هر گونه اطلاعات، تروفه (اجزای بدن ) و لاشه تاكسیدرمی و خاطراتی در این مورد، مدارك خود را برای نمونه برداری و مطالعات ژنتیكی به اداره حفاظت محیط زیست دزفول تحویل دهند.
فلی نژاد گفت: سازمان حفاظت محیط زیست كشور نیز برای احیاء شیر ایرانی در كشور تصمیم به آماده سازی و انتقال آخرین بازمانده های شیر ایرانی از جنگل های منطقه حفاظت شده كشور هندوستان به منطقه پارك ملی دز كرده است.
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست كشور نیز هفته گذشته در آیین گشایش ایستگاه مطالعات زیست محیطی دزفول از طرح احیای نژاد شیر ایرانی خبر داده بود.
شهرستان دزفول در شمال خوزستان از زیست گاههای اولیه این گونه جانوری بوده است