جَگوار یا پلنگ خالدار آمریکایی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشتخواران
تیره: گربه سانان
گونه: جگواربزرگ ترین جانور از تیرهٔ گربه سانان در قاره آمریکا به شمار می آید. محّل زندگی جگوار از شمال آرژانتین در آمریکای جنوبی تا جنوب غربی ایالات متّحده در آمریکای شمالی است. جنگل ها و جلگه ها زیستگاه این جانوران هستند. اندازهٔ بدن آنها ۱۵۰ تا ۱۸۰ سانتیمتر و اندازهٔ دم آن ها ۷۱ تا ۹۱ سانتیمتر است. جگوار شباهت زیادی به پلنگ دارد. پاهای جگوار نسبتاً کوتاه ولی حجیم و نیرومند هستند. رنگ بدن آنها از زرد روشن تا قهوه ای مایل به سرخ متغیّر است و حاوی خال های سیاه می باشد. جگوار می تواند مانند پلنگ از درخت ها بالا برود و در آنجا کمین کند. آنها شناگران خوبی نیز هستند.

این گربه سان می تواند به سرعت از درخت بالا رفته و در لابه لای شاخه ها خود را از نظر پنهان کند. جگوار به کمک پنجه و آروارهٔ نیرومندش می تواند شکارهای بزرگی مانند تاپیر ، میمون و گوزن را از پا درآورد. گاه اگر مجبور شود سراغ خزندگان و لاکپشت ها هم می رود. اکنون این جانور در بسیاری از بخش ها در خطر انقراض قرار گرفته است.

این جانور می تواند مانند سایر گربه سانان به سرعت های بالا رسیده و آن را برای زمان کوتاهی حفظ کند. به همین دلیل باید به طعمهٔ خود بسیار نزدیک شود تا بتواند او را شکار کند. جگوارها از جانوران بسیاری از جمله بز کوهی ، آهو، سمور ، پرندگان ، لاک پشت و ماهی تغذیه می کنند.
این جانوران تنها زندگی می کنند. جگوارهای ماده پس از ۹۳ تا ۱۰۵ روز بارداری یک تا چهار توله میزایند و در مکانی امن از آن ها نگهداری می کنند.