کنه ها در گربه ها ( Ticks )کنه ها بیشتر در مزارع و محل های نگهداری گوسفند و گاو وجود دارند. کنه دارای یک سیکل انگلی خاص است بدین معنی که در ابتدا تخم کنه به لارو یا نمف ( Nymph ) تبدیل شده و به گله های گوسفند و گاو داخل مزارع حمله می کند. با خونخواری از دام های مزرعه بالغ شده و پس از جدا شدن از بدن آن ها و افتادن روی زمین به دنبال میزبان های دیگر مانند گربه و سگ می رود تا از خون آن ها تغذیه کند. زمانی که اندازه یک کنه به ابعاد سر سنجاق باشد توانایی چسبیدن به پوست بدن گربه و سوراخ کردن پوست و خونخواری را خواهد داشت. کنه ها با مکیدن خون افزایش حجم یافته و متورم می شوند و حتی ابعاد آن ها به اندازه یک بند انگشت کوچک نیز خواهد شد. در این حالت امکان مشاهده آن ها بیشتر است ولی در برخی موارد هم از طریق برس کشیدن یا دست کشیدن روی بدن و یا حتی نوازش کردن گربه قابل مشاهده و شناسایی می باشند.


آن چه شما می توانید انجام دهید:
1. در صورت مشاهده کنه روی پوست بدن گربه آن را جدا کنید. لازم است جدا کردن کنه از روی سطح بدن توسط افراد ماهر یا دکتر دامپزشک انجام شود چون در اکثر موارد با باقی ماندن ضمائم دهانی ( خرطوم ) کنه و ناحیه سر آن در زمان جدا کردن شاهد بروز عفونت و آبسه در ناحیه خواهید بود. برای جدا کردن کنه ها از سطح پوست می توان از اسپری های ضد کنه استفاده کرد. با مالیدن ژل وازلین در ناحیه پشت بدن کنه نیز مجرای تنفسی کنه مسدود و دچار خفگی می شود که در این حالت به راحتی از سطح پوست جدا می شود. استفاده از الکل و کاربرد آن روی بدن کنه نیز در برخی از موارد سودمند خواهد بود.
2. در صورتی که میزان درگیری گربه خیلی زیاد باشد و امکان جدا کردن کنه ها از سطح بدن وجود نداشته باشد می توان از طریق شامپوهای ضد کنه درمان را انجام داد. بهتر است برای مصرف داروها و پودرهای ضد کنه درمان را انجام داد. بهتر است برای مصرف داروها و پودرهای ضد کنه با دکتر دامپزشک مشورت نمایید. مصرف نامناسب و بیش از حد شامپوها و داروهای ضد کنه سبب مسمومیت های شدید و حتی مرگ گربه خواهد شد.علائم بیماری:
1. پس از جایگزینی کنه ها روی بدن گاهی با زگیل یا دیگر ضمایم پوستی و حتی تورم ناحیه ای اشتباه می شوند. بهتر است در موارد مشکوک شدن به وجود کنه روی سطح پوست بدن گربه نواحی اطراف دهان، گوش، گردن و پاها بررسی شوند. رنگ کنه ها متغییر بوده و بستگی به نوع کنه دارد.
2. اکثرا گربه ها نواحی حاصله از نیش زدن کنه ها را تخریش کرده و می خارانند.
3. در برخی از موارد بر اثر وجود کنه های روی پوست و تحریک ناحیه عوارض ثانویه پوستی ایجاد خواهد شد.
4. در اثر گزش کنه ها در برخی از موارد انگل های خونی انتقال خواهند یافت.


درمان های گیاهی:
برای التیام محل گزش کنه ها و ترمیم عوارض پوستی می توان از کرم کالندولا استفاده کرد و آن را روی محل گزش قرار دارد.


مترجم: دکتر مهدی مرجانی
گردآوری: hsoonheb