شپش ها در گربه ( Lice )


در گربه ها شپش با مکیدن خون گربه سبب کم خونی خواهد شد. شپش در گربه های سالم و اهلی داخل منزل کمتر دیده می شود. می توان با چشم غیر مسلح و نور کافی شپش ها را مشاهده کرد. تخم شپش ها سفید رنگ است و ممکن است بتوان با بررسی دقیق آن ها را روی سطح بدن مشاهده کرد. شپش ها در محیط منزل کمتر ایجاد آلودگی می کنند و می توان آن ها را بیشتر در فصول سرد سال مشاهده کرد که روی بدن گربه ها وجود دارند.

علل بیماری:
1. شپش ها بیشتر در محل هایی که چند گربه با هم به صورت متراکم زندگی می کنند مشاهده می گردد. در صورتی که گربه امکان دسترسی به محیط بیرون از منزل را داشته باشدلازم است مرتبا ناحیه پوست و بین پشم ها بررسی شود.
2. بچه گربه های ضعیف و آن هایی که از تغذیه نامناسب رنج می برند. بیشتر در معرض آسیب حاصله از شپش ها هستند. در صورت آلودگی یک گربه در زمان شیرواری سبب آلودگی دیگر بچه گربه ها به شپش خواهد شد.


علائم بیماری در گربه :
1. حساسیت شدید پوستی و خارش ناحیه پوست
2. تغییر قوام پوست و زبر شدن و ضخیم شدن آن
3. بروز بیماری های عمومی مخصوصا در گربه های کوچک و بچه گربه ها
4. امکان بروز علائم کم خونی


آن چه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:
1. مراقبت از پوست و برس کشیدن مرتب موها سبب حذف شپش ها از روی سطح بدن خواهد شد.
2. روش درمان شپش ها مشابه کنترل کک ها می باشد و می توان از داروهای ضد کک برای شپش ها نیز استفاده کرد. می توان هر دو هفته یک بار از داروهای ضد کک برای از بین بردن شپش ها و تخم آن ها استفاده کرد.
3. برای کنترل و پیشگیری از حمله شپش ها می توان از شامپو Pyrethrum هفته ای یک بار و به مدت 3 هفته استفاده کرد. توصیه می شود شامپو به مدت 10 دقیقه روی بد باقی بماند و سپس شست و شو با آب انجام شود. بهتر است تا درمان قطعی این کار به صورت مرتب انجام شود.
4. در صورت صلاحدید دکتر دامپزشک اقدام به مصرف آنتی هیستامین ها برای کنترل خارش کمک خواهد کرد و برای درمان کم خونی نیز مصرف ویتامین ها گروه B ، ترکیبات آهن، جگر خام یا مخمر آبجو توصیه می شود.


درمان گیاهی:
شامپوهای تهیه شده از خانواده مرکبات ( Citrus_ Based ) که دارای عصاره d-Limolene می باشند در کنترل و درمان شپش ها موثر خواهند بود.


توصیه های غذایی:
در مورد بچه گربه هایی که دچار کم خونی حاصله از شپش ها می باشند مصرف مخمر آبجو که غنی از ویتامین های گروه B می باشد سودمند است. علاوه بر آن می توان از غذاهای حاوی ویتامین های گروه B مانند جگر یا تخم مرغ نیز در جیره غذایی بچه گربه ها استفاده کرد.

مترجم: دکتر مهدی مرجانی
گردآوری: hsoonheb