اسب نژاد بودیونی ( budenny or budyonny horses )

بودینی یا بودیونی نام نژا دی از اسب های تولید شده در قرن بیستم در کشور روسیه است. نام این نژاد از نام ژنرال سواره نظام روسیه مارشال بودینی گرفته شده است. وی از سال 1920 در ناحیه روستف و اکراین با تنظیم برنامه ای تولید این نژاد را شروع کرد. ابتدا از بین مادیان های نژاد دن و چرنومور بهترین ها را انتخاب سپس این مادیان ها را با سیلمی های تاروبرد تلاقی داد و در واقع اسب های خونگرم روسی و یا آنگلودن را تولید کرد. چرنومور اسب قزاق های روسی و شبیه به اسب های دن است منتهی سبک تر، چالاک تر و کوچکتر است.
مارشال بودینی در برنامه ای فشرده تلاقی و انتخاب پس از تلاقی در داخل تولیدات سعی نمود گله مادری بسیار مناسبی را برای تکثیر اولیه این نژاد تشکیل دهد. بر روی تمامی نتایج ابتدا آزمایش عملکرد و سپس تست سواره نظام که شبیه به مسابقات 3 روزه است و در نهایت آزمایش اسبدوانی نیز انجام داده و به اسب هایی اجازه تکثیر داده می شده است که از هر سه آزمایش سربلند و موفق بیرون بیایند.
نهایتا در سال 1949 نژاد بودینی به عنوان یک نژاد تثبیت شده خالص به دنیا معرفی شد.
سه تیپ مختلف در اسب های بودینی دیده می شود. تیپ سنگین ، تیپ متوسط، تیپ شرقی


خصوصیات ظاهری :

قد: به طور متوسط حدود 160 سانتی متر

سر: خشک و استخوانی به صورتی که رگ ها به طور واضح روی سر پیداست

بدن: استخوان بندی نسبتا سبک ولی عضلانی، محیط ناحیه تنگ گاه به طور متوسط 190 سانتی متر

اندام حرکتی: تاندون ها کاملا مشخص ، فاصله زانو تا زمین به طور متوسط 20 سانتی متر بوده و اصولا اندام حرکتی در این نژاد ایده آل ارزیابی نمی شود ولی این موضوع از قدرت این اسب نکاسته است.

خلق و خوی: کاملا آرام و مطیع

رنگ بدن: تمامی رنگ های یکدست در این نژاد دیده می شود ولی حدود 80 درصد آن ها کرنگ هستند که جلای خاصی را در زیر آفتاب نشان می دهند. رنگ کهر و قهوه ای و سیاه بعد از کرنگ بیشترین فراوانی ها را دارند.

کاربری : در اصل این نژاد برای سواره نظام تولید شده است. ولی کارایی زیاد آن باعث شده است تا در مسابقات پرش از مانع، مسابقات 3 روزه ، درساژ، مسابقات اسبدوانی با مانع و حتی مسابقات استقامت نیز حضور فعال داشته باشد.

پراکندگی: این نژاد در کشور روسیه ، اکراین و جمهوری های همجوار آن ها پرورش داده می شود. در کشور روسیه از سال 1951 میلادی تبارنامه ملی آن تدوین و منتشر شده است. از این نژاد به تعداد کم در سراسر اروپا و آمریکا وجود دارد.
در کشور ما نیز طی دو دهه اخیر تعدادی از مادیان های خالص و آمیخته این نژاد وارد شده است. و دوخون های حاصل از تلاقی این نژاد با اسب های آخال تکه در مسابقات پرش نتایج خوبی به دست آورده اند.


نویسنده: دکتر مسعود خلیلی
گردآوری : hsoonheb