خودداری و امتناع از غذا خوردن در گربه ها ( Refusing food )
به صورت طبیعی و عمومی گربه ها با اشتها و میل غذای خود را خواهد خورد ولی در برخی از موارد هم ممکن است برای مدتی نسبت به غذا خوردن بی میل شود. در صورتی که گربه شما به مدت 2 روز غذا نخورد وضعیت نگران کننده ای وجود دارد که لازم است در این موارد با دکتر دامپزشک مشورت نمایید. فقدان فعالیت دستگاه گوارش در برخی از موارد سبب افزایش چربی های کبدی یا بیماری کبد چرب خواهد شد. و در این حالت همراه با تجمع چربی در سلول های کبدی همراه است. لذا بیماری کبد چرب سبب افزایش بی اشتهایی و در نهایت بروز بیماری در گربه خواهد شد.


علل بیماری :
  1. سر و صدای آزار دهنده و شدید در زمان تغذیه گربه سبب بی اشتهایی و ترس و اضطراب او خواهد شد. لذا سعی کنید محل غذا خوردن گربه شما در یک محیط آرام منزل و به دور از هر گونه آشفتگی باشد.
  2. گاهی در زمان تغذیه گربه یا یک نوع غذای خاص و جدید از خوردن آن امتناع می کند، چون برای او جدید بوده و تجربه قبلی در مورد طعم و مزه آن ندارد. بعضی از گربه ها نسبت به خوردن غذاهای داغ و یا تند بی میل هستند و آن را نمی خورند. اکثر مشکلات بی اشتهای در زمانی بروز می کند که شما سعی می کنید غذاهای مرطوب و کنسروی را به غذاهای خشک تبدیل و تعویض کنید و یا کلا رژیم غذایی معمول و متعارف گربه خود را تغییر می دهید.
  3. ترس های ناگهانی و شدید مانند طوفان و رعد و برق و صاعقه هم اضطراب شدید برای گربه ایجاد می کند و سبب بی میلی و بی اشتهایی و بروز حالات عصبی در گربه خواهند شد.
  4. بیماری های مهلک و تهدید کننده هم سبب بی اشتهایی و امتناع گربه از غذا خوردن خواهند شد.


آن چه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:
  1. می توان با ولرم کردن غذای گربه، اشتهای او را به غذا خوردن تحریک کرد. خورانیدن برخی از غذاها با بوی خاص و محرک برای گربه مانند ماهی سبب ترغیب او به غذا خوردن و افزایش اشتها خواهد شد. در صورت بی اشتهایی گربه می توان با نوازش کردن و غذا دادن با دست او را به غذا خوردن تحریک و تشویق کرد.
  2. در برخی از موارد و گذشت 2 روز از غذا نخوردن گربه لازم است با دکتر دامپزشک مشورت شود تا علت اصلی بی اشتهایی مشخص و درمان لازم در این رابطه صورت پذیرد. در صورتی که بی اشتهایی به مدت طولانی ادامه یابد سبب از دست رفتن آب بدن خواهد شد که بر اساس صلاحدید دامپزشک لازم است سرم درمانی و تزریق سرم برای تامین آب از دست رفته بدن انجام شود.
  3. درصورت ادامه بی اشتهایی و در موارد بحرانی به عنوان آخرین راه حل دکتر دامپزشک اقدام به قرار دادن و تعبیه یک لوله در داخل معده خواهد کرد و بدین صورت مقداری غذا را به صورت نرم شده و مایع وارد معده گربه خواهد کرد.


درمان های غذ ایی:
در برخی موارد تزریق b12 می تواند سبب تحریک بی اشتهایی در گربه شود. تغذیه مخلوط عسل و ماست و یا 125 گرم جگر خام هفته ای یک بار سبب تحریک و افزایش اشتها در گربه شما خواهد شد.مترجم: دکتر مهدی مرجانی
گردآوری: hsoonheb