رابر - خبرگزاری مهر: در پی شیوع بیماری تب کیو در افغانستان رئیس شبکه دامپزشکی رابر نسبت به خرید دام های غیر بومی و شیوع این بیماری در رابر هشدار داد

فاطمه موحدی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه تب کیو بیماری مشترک بین دام و انسان است ابراز داشت: با توجه به اینکه تب کیو در افغانستان شیوع پیدا کرده است دامداران باید از خرید دام های خیر بومی جدا خودداری کنند زیرا این امر سبب بروز بیماری در منطقه خواهد شد.
این مسئول گفت: تب بالا 60 درجه، گلودرد، سر درد، ضعف و گرفتگی عضلات از جمله علائم بروز این بیماری در انسان است.
وی بیان داشت: مصرف شیر و لبنیات خام آلوده، گرد و غبار آلوده به باکتری کوکسیلابرونتی به خصوص در چراگاهی که دام بیمار حضور داشته باشد، تماس با گوشت، خون و ترشحات حیوان آلوده از مهمترین راه های ابتلا انسان به تب کیو است.
موحدی با اشاره به باکتریایی بودن این بیماری گفت: منشا این بیماری گوسفند و بز است و افرادی که در تماس با دام هستند بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.
وی با بیان اینکه این بیماری در فصل زایش گوسفند و بز بروز می کند گفت: درصورتیکه دام به بیماری مذکور مبتلا شود دچار سقط جینی می شود.
این مسئول با بیان اینکه پیشگیری همواره بهترین راه برای مبارزه با بیماری هاست گفت: در خصوص این بیماری بهترین راه پیشگیری، عدم خرید دام های غیر بومی است.
موحدی با اشاره به اینکه برخی به اشتباه به این بیماری آنفولانزای بزی می گویند گفت: شهروندان جهت جلوگیری از ابتلا به تب کیو از فرآورده های لبنی پاستوریزه استفاده کنند