خبرگزاری فارس: رئیس اداره بررسی و مراقبت از بیماریهای دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمان گفت: موارد ابتلا به هاری با آغاز فصل سرما افزایش مییابد

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان، صدیقه کاظمی از احتمال افزایش موارد ابتلا به هاری با آغاز فصل سرما در استان خبر داد و اظهار داشت: با توجه به آغاز فصل سرما، احتمال حرکت و نزدیک شدن حیوانات حیاط وحش به روستاها و حاشیه شهرها وجود دارد.
وی افزود: با توجه به اینکه حیوانات مختلف میتوانند مخزن هاری باشند و امکان هار بودن این حیوانات که معمولا در فصل سرد برای تهیه غذا به نواحی مسکونی، دامداریها و دامپروریها میآیند، خطر این بیماری افزایش مییابد .
رئیس اداره بررسی و مراقبت از بیماریهای دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمان بیان داشت: برای پیشگیری از این بیماری توصیه میشود به حصارکشی پیرامون دامداریها و واکسیناسیون سگهای گله و صاحبدار رسیدگی شود.
کاظمی گفت: همچنین در صورت مشاهده موارد گزیدگی و حمله حیوانات وحشی به دامها در اسرع وقت به دامپزشکی استان و یا شبکه دامپزشکی شهرستانها اطلاع داده شود تا در اسرع وقت رسیدگی شود.
وی خاطرنشان کرد: علائمی شامل ترس از نور و آب، علائم عصبی مانند رفتار تهاجمی و یا گوشهگیری غیرمعمول و سرازیر شدن کف از دهان دام از علائم مهم بیماری هاری است.
کاظمی ابراز داشت: این ویروس در تمام حیوانات خونگرم از جمله در انسان میتواند، ایجاد بیماری کند.
مسئول شبکه دامپزشکی انار گفت: فاز دوم اجرای طرح واکسیناسیون سراسری تب برفکی گاو و گوساله در جمعیت دامی این شهرستان آغاز شد و تا 15 روز ادامه دارد.
رضایی با بیان اینکه همزمان با اجرای فاز دوم اجرای طرح واکسیناسیون سراسری تب برفکی گاو و گوساله یکهزار و 500 رأس دام نیز مورد مایهکوبی قرار میگیرند، تصریح کرد: 30 هزار رأس گوسفند و بز نیز در این مدت زمان علیه تب برفکی واکسینه میشوند