تعیین محدودیت ها در آموزش و تربیت سگ هابرای شروع تربیت حیوان خود، بهتر است ابتدا محدودیت های محیط زندگیش را به او تفهیم کنید. آموزش این ممنوعیت ها، مرحله مهمی از تمرینات به شمار رفته و در طی آن، شکا تسلط لازم و کافی بر حیوان خود را به دست خواهید آورد. در ابتدای این مرحله شاید لازم باشد در برخورد با سگ خود کمی سخت گیر و جدی باشید. به خاطر داشته باشید که اگر نتوانید این مرحله را به خوبی به حیوان تفهیم کنید و برتری خود را به او بقبولانید، در ما بقی آموزش ها نیز چندان موفق نخواهید بود. از اواسط سن 2 ماهگی کم کم می توانید توله خود را برای انجام کارهایی که نباید انجام دهد، مورد بازخواست قرار دهید. این محدوده سنی آغاز دوران تربیت پذیری سگ به شمار می رود. زیرا عادات ناهنجاری که در این دوره شکل می گیرد، ممکن است تا آخر عمر حیوان باقی بماند. از این رو، تربیت حیوان که براساس اول تنبیه و بعد تشویق استوار شده، در این دوره سنی یعنی از اواسط 2 ماهگی تا اوایل 4 ماهگی آغاز می شود. هر گونه رفتار ناخوشایند باید تنبیهی همراه با تحکم در بر داشته باشد. سعی کنید کلمات نهی کننده ی تک سیلابی از قبیل " نه و نکن " را از همان ابتدا به او بیاموزید. آموزش این کلمات باید همراه با تحکم بوده و باعث شود حیوان از شنیدن آن ها دچار واهمه شود. زدن یک ضربه نسبتا محکم با نوک انگشت به ناحیه پوزه حیوان و یا وارد کردن یک ضربه نسبتا دردناک با روزنامه لوله شده به ناحیه کپل همراه با گفتن کلمه نهی کننده با صدای بلند، می تواند تاثیر خوبی داشته باشد. ( توجه داشته باشید که این تنبیه ها نباید جنبه ی آزار و اذیت برای حیوان داشته باشد. )
به یاد داشته باشید که همزمان با تنبیه فیزیکی، حتما باید کلمات نهی کننده با صدای بلند بیان شود، در غیر این صورت تاثیر مورد نظر را نخواهد داشت. " نه، نکن، نرو، نیا " . در مدت زمان کمی این کلمات جایگیزین تنبیه شده و تنبیهات بدنی به طور کلی باید حذف شود.
از وارد کردن ضربات کنترل نشده به ناحیه سر، صورت و محوطه شکمی جدا خودداری کنید. زدن ضربه به این نواحی می تواند به سگ شما آسیب های جدی وارد کند. حتی زدن یک روزنامه لوله شده با شدت روی زمین و در نزدیکی توله نیز می تواند در وی ایجاد هراس کرده و تاثیر فرمان پذیری خوبی داشته باشد. توجه به این نکته مهم است که همزمانی تنبیه بدنی یا تنبیه صوتی ، باید به مرور زمان باعث تداعی خاطره برای حیوان شود. به این معنی که اگر سگی چند بار در زمان تنبیه شدن، این کلمات را نیز شنیده باشد، در دفعات بعدی باید فقط با شنیدن این لغات با صدای بلند و تحکم آمیز یادش می آید که ممکن است تنبیه بدنی نیز در پی آن باشد و از انجام کارهایی که از آن ها منع می شود، امتناع می کند. از آن جایی که سگ ها حیوانات بسیار باهوشی هستند، یاد گرفتن این مطلب برای آن ها زیاد سخت نبوده و با سرعتی باور نکردنی این محدودیت ها را یاد می گیرند. مطلب دیگری که باید به آن توجه کنید این است که تنبیه کردن یا دعوا کردن، نباید مدت زیادی بعد از انجام خطا صورت بگیرد. در صورت گذشت مدت زمانی در حدود 30 ثانیه تا 1 دقیقه از انجام خطا، دعوا کردن و تنبیه حیوان دیگر فایده ای ندارد. زیرا سگ نمی تواند تجزیه و تحلیل کند که برای انجام کدام کار دعوا شده، دعوا کردن باید در حین انجام خطا یا بلافاصله بعد از آن باشد تا تاثیر لازم را بگذارد.


منبع: راهنمای جامع حیوانات اهلی ( سگ )
گردآوری : hsoonheb