اصول تربیت سگ ها

نکته مهمی که باید در تربیت سگ به آن توجه شود این است که سگ ها قادر به فهم زبان ما نیستند. بنابراین باید با زبان مشترکی که نوعی قرارداد توافقی بین حیوان و صاحبش به شمار می رود، با آن ها سخن گفته شود. این زبان قراردادی، باید در حد درک حیوان بوده و به تدریج به او آموخته شود. نکته اول برای یاد دادن انجام هر عملی به سگ، هر چند خیلی ساده باشد، این است که به او بفهمانیم که از او چه می خواهیم. اگر از پس این نکته مهم برآییم، در واقع در به وجود آوردن زبان مشترک موفق بوده ایم و نیمی از راه آموزش را پیموده ایم. تربیت سگ ها مانند تمامی حیوانات دیگر بر پایه تنبیه و تشویق پایه گذاری شده و این دو نکته در کنار هم قسمت زیادی از زبان مشترک را تشکیل می دهند. از آن جا که سگ ها قادر به تفکر در حد ادراک بشر نیستند، عمده آموزش ها در مدت زمان معینی منجر به شرطی شدن حیوان می شود. به این معنی که سگ می آموزد که اگر کاری را انجام دهد که قبلا از انجام آن منع شده، با تنبیه از سوی صاحبش مواجه خواهد شد و اگر عملی را که صاحبش از او خواسته انجام دهد، باعث خشنودی او شده و احتمالا تشویقی هم در پی خواهد داشت. ولی ماهیت انجام عمل و تفکر درباره خوب یا بد بودن آن عمل، از عهده حیوان خارج است.

ممکن است در خانه ای ، وارد شدن به آشپرخانه برای سگ خانه به شدن ممنوع بوده و در صورت وارد شدن حیوان به آن جا ، با واکنش شدیدی از سوی صاحبان خانه همراه باشد. ولی برای سگ دیگری و در خانه ی دیگری، این کار یک امر عادی و روزمره باشد. بنابراین، این شما هستید که باید محدودیت های قلمرو زندگی حیوان زندگی حیوان را به او بشناسانید و اعمالی را که اجازه انجام آن ها را را دارد و اعمالی را که موظف به انجام آن هاست، به او تفهیم کنید. محدوده سنی مناسب برای آغاز تربیت، از اوایل تا اواخر 2 ماهگی می باشد. ولی در این سنین، توله هنوز قدرت یادگیری بسیاری از آموزش ها را نداشته و در آموختن اکثر آن ها بسیار کند و ناتوان خواهد بود. اوج توانایی یادگیری سگ، بسته به نژاد و هوش ذاتی حیوان، بین 4 ماهگی تا 2 سالگی است و با افزایش سن، این روند یادگیری به تدریج کند تر خواهد شد. در واقع سگ ها تا آخر عمر هم قادر به آموختن هستند ولی بعد از میانسالی، یعنی در حدود 6 تا 8 سالگی به بعد ، آموزش دادن به آن ها بسیار مشکل خواهد بود. اصولا کار آموزش نیاز به دانش، صبر، حوصله و مداومت دارد. اگر مربی به کار خود علاقه نداشته باشد.، سگ به خوبی این امر را دریافته و در یادگیری دستورات، دقت لازم را نخواهد داشت. بهتر است برای آموزش توله ها، صبر و حوصله بیشتری به خرج دهیم و حق بازیگوشی و شیطنت دوران شاد تولگی را از آن ها سلب نکنیم.

توجه داشته باشید که مدت زمان آموزش نباید بیش از 20 تا 30 دقیقه به طول انجامد. این مدت برای توله ها کمتر بوده و در صورت طولانی شدن زمان آموزش، حیوان خسته شده و دیگر از دستورات پیروی نخواهد کرد. ممکن است بعضی از روزها یا ساعت ها، حیوان شما بی حوصله، غمگین، هیجان زده و یا خسته باشد. سعی کنید این قبیل حالات حیوان خود را درک کرده و در آن زمان ها ، سگ را از آموزش معاف کرده و به او استراحت دهید.


منبع: راهنکای جامع حیوانات اهلی ( سگ )
گردآوری : hsoonheb