نام:Goldfinch or European Goldfinch
نام علمی:Carduelis carduelis
سرزمین:Europe and most of Asia

توصیف:فنچ طلایی 12-13.5 سنتی متر طول و 16 تا 22 گرم وزن دارد. هر دو جنسیت شبیه هم هستند دارای صورت قرمز و سر سیاه و سفید و بیشتر پرهای بدن قهوه ای می باشد زیر شکم فنچ طلایی سفید است و بال ها نیز سیاه و زرد می باشد. دم نیز مشکی بوده و نقطه های سفید روی آن دیده می شود.
پرنده جوان و نابالغ دارای سر ساده و قسمت پشت پرنده بیشتر خاکستری است.صدای فنچ طلایی دارای ملودی است.رژیم غذایی:

رژیم غذایی شامل مخلوط انواع ارزن , دانه های قناری , سبزیجات , گندم , و غذاهای زنده باشد غذاهای زنده جوانه ها را شامل می شوند که ساده ترین راه برای تهیه سبزیجات تازه می باشد همچنین برای پرندگانی که تازه از نظر غذا خوردن از سوی پدر مادر مستقل شده اند می باشد.


در زمان جفت گیری به غذاهای سبز نیاز بیشتری دانرد از موجودات زنده مانند کرم ها تخم برخی حشرات کرم میوه ها تغذیه می کنند شما نیز می توانید کرم ها پرندگان را از پت شاپ ها تهیه کرده و رزوانه به این فنچ بدهید.


آب تازه , کف دریا و سنگریزه همیشه باید در اختیار پرنده باشد.


کاهو
اسفناج
تخم مرغ
براکلی
هویج


نیز باید در رژیم غذایی فنچ طلایی باشند.


فنچ طلایی می تواند با سایر پرندگان هم جثه خود نگهداری شود.


طرز نگهداری بسیاری از فنچ های طلایی مانند قناری می باشد و جفت ها را تا زمانیکه قصد جفت گیری نداشته باشند در قفس های جدا نگهداری می کنند به هر حال قفس این پرنده باید بزرگ باشد تا امکان پرواز و آواز خواندن را به او بدهد. فنچ طلایی که در ایران به آن سهره می گویند پرنده آکروبات می باشد و می توانند میله های قفس را گرفته بالا و پایین برود و همچنین مثل قناری از رو چوب های نشیمن بپرد.

ترجمه:شهرزاد
/www.avianweb.com