طوطی من 9سال سن داشت که به قارچ آفلاتوکسین مبتلا شد یک ماکائو زیبا که همه عاشقش بودن
رفتار بسیار دوست داشتنی داشت اشتهاش عالی بود و هرگز علایم بیماری و حتی یک عطسه از خود نشان نمی داد.زمانیکه متوجه شدم چیزی در طوطیم عادی نیست که برای نجاتش زمانی نمانده بود چون طوطی که عاشقش بودم رو از دست دادم طوطی را با دامپزشکان سپردم تا دلیل مرگ بی صدا و ناگهانی را کشف کنند.

مدت زمانی که طوطی من مبتلا به قارچ شده بود 7 هفته بود روز قبل مرگ مثل همیشه مشغول بازی در قفس بود تنها زیر دل طوطی کمی لرزش داشت و روز بعد طوطی را از دست دادیم و نتیجه تحقیقاتی که دکتر سام و دکتر واگن انجام دادن دلیل مرگ ایجاد قارچ با بادام زمینی بود.


نتیجه اینکه به دست آوردم هرگز هرگز به طوطیتون بادام زمینی تحت هیچ شرایطی ندین:


بادام زمینی رو زمین رشد می کند و مکان خوبی برای تجمع قارچ و انگل و باعث بیمار شدن پرنده می شود اکثر بادام زمینی ها حاوی قارچ آفلاتوکسین می باشند این قارچ باعث آسیب زدن به کبد پرندگان و سایر حیوانات می شود.داغ کردن بادام زمینی از مقدار آفلاتوکسین کم می کند ولی بطور کاکل از بین نمی رود.


در حال حاضر در امریکا شمالی به علت نوع رویش بادام زمینی و خطرات آن سعی در حذف این دانه چرب از بین خشکبار دارند تا مصرف این دانه بطور کل ممنوع شود اگر جز صاحبینی هستین که پرندتون رو دوست دارین همین امروز بادام زمینی را از رژیم غذایی بطور کل حذف کنید.


قارچی که توسط این دانه ها تشکیل می شود ناحیه تنفسی را مسدود می کند و باعث عفونت در این قسمت می شود و اکسیژن به خوبی به پرنده نمی رسد با دادن بادام زمینی و سایر مواد غذایی که ذکر خواهد شد اگر شاهد کوچکترین تغییر در پرنده بودین سریعا به دامپزشکی مراجعه کنید به دلیل نرسیدن اکسیژن پرنده دچار خفگی خواهد شد به همین دلیل به مرگ بی صدا شهرت دارد گاهی عفونت ناشی از قارچ باعث تغییر صدا به مقدار جزیی و یا تغییر کامل صدا می شود و این تنها علامت این بیماری است از شما درخواست می شود با دیدن تغییر صدا در پرنده منتظر بروز سایر علایم نشوین چون فرصتی برای نجات پرنده نخواهید داشت.


پیشنهاد می کنیم هر 6ماه پرنده را برای چکاب نزد دامپزشک ببرین اگر زود متوجه عفونت در طوطی شوین امکان درمان وجود دارد.

معمولا مشکلی که در پرندگان ایجاد می شود وارد شدن بیماری دوم دیگری همراه با بیماری قبلی می شود و درمان را مشکل می کند همراه ایجاد قارچ ممکن است شاهد علامتهای زیر شوین که خبر از بودن بیماری دوم یا سوم نیز می دهد:


کاهش وزن
ترشحات بینی
اسهال
پوسته پوسته شدن نوک
حالت پژمرده و ساییده شده بودن پرها
خارش بیش از اندازه
مشکلات سیستم عصبی از جمله لرزش و تشنجقارچهای کشنده در همه جا وجود دارند در داخل برخی نان ها و یا ریشه سبزیجات , مواد غذایی که گوشه های قفس جا می مانند گرد و خاک های اطراف همگی می توانند حاوی قارچ باشند ولی اگر پرنده دارای سیستم ایمنی قوی باشد با این قارچ ها به راحتی از بین نمی رود و مبتلا نمی شود زمانیکه مقدار قارچ زیاد باشد پرنده ناتوان شده و بیمار می شود با بالا بردن سیستم ایمنی بدن پرنده از مریض شدنش جلوگیری کنید کلیه موجودات زنده در روز با هزران قارچ در تماس هستند و در زمانیکه بدن ضعیف باشد میزبان بدن می شوند.


رژیم غذایی بد , وجود بیماری دیگر , تنهایی و افسردگی , سن بالا امکان مبتلا شدن را بالا می برند.


متاسفانه اکثر پرندگان قفسی رژیم غذایی ضعیفی دارند کمبود ویتامین های ضروری , مینرال ها , آمینو اسید و پروتیین در بیشتر پرندگان قفسی دیده می شود. با وجود رژیم غذایی ضعیف استرس و فشار روانی زیاد که از سوی صاحبین بر پرنده وارد می شود زمینه را برای مبتلا شدن به انواع بیماری ها آماده می کند و این دلیل عمده مرگ پرندگان می باشد.


لیست مواد غذایی حاوی قارچ:

بادام زمینی , هرگز به پرنده بادام زمینی ندهید
تخمه آفتاب گردان به خصوص اگر در فصلی باشد که امکان خیس شدنش وجود داشته بنابراین اگر از شرایط رویش تخمه اطلاع ندارین استفاده نکنید
پوست گردو

چوب بلال
پوست چوب, کود های گیاهی
بادهای بهاری به خصوص در مزارع
انواه خاک و کود زمانیکه پرنده دارین در جوارش خاک گلدان ها را عوض نکنید
ذرت خشک شده
میوه و سبزیجات تازه ای که برای مصارف انسانی نیستن و به خوبی شسته نشدن شستن میوه و سبزیجات باید با مواد شوینده و آب داغ باشد
محیط گرم و مرطوبتوصیه هایی برای بهداشت بیشتر :در روز 2بار ظرف آب را عوض کنید هر زمان گه پرنده داخل ظرف حمام کرد بلافاصله آب را عوض کنید
هر روز غذاهای تازه به پرنده بدهید


هوای تازه و فعالیت بدنی بسیار مهم و کمبود ورزش و هوای تازه باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن پرنده می شود.

میوه و سبزیجات و کلیه غذاهای تازه را 4ساعت بعد از قفس خارج کنید

کل قفس , اسباب بازیها و نشیمنگاه را هفتگی تمیز کنید

آب مصرفی پرنده را بجوشانید حتی اگر از آب معدنی استفاده می کنید تضمینی برای پاک بودن آب و نداشتن باکتری وجود ندارد مقدار زیادی آب جوشانده و در یخچال مخصوص پرنده نگهداری کنید.

ظروف استیل بهترین ظروف هستن

اگر پرنده شما در جفت گیری می باشد غذایش را بیشتر کنید

مطمئن شوین مواد لانه پرنده شما تمیز و مرغوب بوده و کاملا خشک می باشند قارچها توان کشتن جوجه پرندگان را به سرعت دارند.ترجمه:شهرزاد
AvianWeb Resource about Bird Species with Photos, Breeding, Health and Bird Care