به نقل از شبکه ایران به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان قم، این بره آهوی نر که چندماهی از عمرش می گذرد هفته گذشته در حالی که از ناحیه دست چپ دچار شکستگی شدید شده بوده در یکی از بیابان های قم توسط یکی از همشهریان دوستدار محیط زیست مشاهده و پس از تماس با اداره کل محیط زیست استان قم بلا فاصله مأموران اجرائی در محل حضور یافته و پس از معاینه این حیوان توسط یکی از دامپزشکان منطقه مشخص شد که دست این حیوان جهت ترمیم به جراحی نیاز داشته بنابراین پس از فراهم کردن مقدمات و انجام هماهنگی با ساز مان مرکزی به تهران منتقل شد.

عمل جراحی این بچه آهو با موفقیت انجام شده و قرار است پس از طی دوران درمان و بهبود آن برای رهاسازی در طبیعت آماده شود . لازم به ذکر است آهو یا غزال با نام علمیGazela subgutturosa از خانواده گاوسانان وحیوانی زیبا بوده گونه نر آن دارای شاخ و ماده معمولا فاقد شاخ هستند .
مهمترین زیستگاه این گونه مناطق استپی و نیمه بیابانی و درمنه زارهای دشتهای مسطح است و از علوفه و بوته ها تغذیه کرده و طول عمر آنها حدود ۱۲ سال است . آهوها گونه های بسیار آسیب پذیری بوده به دلیل تخریب زیستگاهها و شکار و صید بی رویه در طی سالهای گذشته، جمعیت آنها بشدت کاهش یافته و در سالهای اخیر گزارشی از وجود آن در دشت ها و بیابانها و حاشیه مزارع و روستاه های استان ارائه نشده بود.