حیوانات علاوه بر منافع درمانی که با فعالیت روزانه و کار کردن با آنها ایجاد می کنند از نظر ذهنی , روانی و اجتماعی نیز به ما کمک می کنند:

سازگار شدن با بیماری های جدی و مرگ:کودکان برای برگشتن به احساس راحتی زمانیکه یکی از اعضای خانواده را از دست می دهند معمولا به سمت حیوان خانگی اشان بر می گردند.همچنین افراد بزرگسال غمگین و افسرده ای که پشتیبان انسانی نزدیکی ندارند اگر حیوان خانگی داشته باشند افسردگی کمتری را تجربه می کنند.
انگیزه بیشتر و حس امنیت بیشتر:صاحبان حیوانات خانگی زمانیکه با حیوانشان به قدم زدن می روند کمتر احساس قربانی شدن و در خطر افتادن می کنند مثل زمانیکه فرد با سگش به پیاده روی می رود.
آرامش و کم شدن همه استرس ها :حیوانات خانگی می توانند به ما کمک کنند تا آرامش پیدا کرده و کمتر بر مشکلات تمرکز کنیم. برای این امر حتی نیازی به تماس فیزیکی با حیوان نداریم تماشای ماهی ها در آکواریوم یا فعالیت های پرندگان می توانند بسیار آرامش بخش باشند.
البته برای همه ما که حیوان خانگی داریم از یاد می بریم که آنها را نوازش کنیم و عشق بورزیم کاری که باعث آرامش هر دوی ما یعنی ما و حیوان می شود.داشتن تماس فیزیکی:توانایی داشتن چیزی برای دست زدن و نوازش کردن بسیار مهم است. مطالعات زیادی نشان داده اند که تماس به چه مقدار برای جسم و روح و ذهن ما مفید است.
زیاد کردن حوصله:حیوانات خانگی احساس تنهایی را کم کرده و از انزوا ما را بیرون می آورند و توانایی مصاحبت با سنین مختلف را مقدور می سازند. این امر برای سالمندان تنها بسیار مفید است و البته برای افراد دیگر نیز اثر بخش است.

احساس تنهایی کمتر:حیوانات خانگی احساس تنهایی و کناره گیری را در ما کاهش می دهند.
داشتن چیزی برای نگهداری از آن:

همه افراد نیاز دارند تا احساس کنند مورد نیاز هستن و چیزی برای نگهداری و اهمیت دادن دارند. بسیاری از شهروندان مسن و یا مردمی که تنها زندگی می کنند به شما می گویند حیوان خانگی آنها دلیل زنده بودنشان می باشد.
فعال بودن:

داشتن حیوان خانگی به ما کمک می کند تا بیشتر فعال باشیم. ممکن است ما به تنهایی برای قدم زدن بیرون نرویم در حالیکه با سگمان به پیاده روی می رویم همچنین فعالیت هایی چون غذا دادن , آراستن و به عبارتی نگهداری از حیوان ما را فعال نگه می دارد.


ثبات داشتن:

حیوانات خانگی به زندگی ما ثبات می دهند. نگهداری از حیوانات خانگی بطور واضح کارهای روی**ینی برای ما ایجاد می کند که باید هر روز آنها را انجام دهیم.تعامل اجتماعی بهتر و بیشتر:

طبق گزارشات با اضافه شدن حیوان خانگی خانواده احساس شاد بودن بیشتری نسبت به قبل از ورود حیوان داشته اند.


مطالعات انجام شده در بیمارستان جانبازان نشان می دهد افراد زمان حضور سگ در سالن گفتگو و تعامل بیشتری با هم دارند نسبت به زمانیکه سگ در سالن حضور ندارد.
سگ های برای نگهداری از سالمندان مبتلا به بیماری آلزایمر بسیار کمک کننده هستند.
ترجمه:شهرزاد
Psychological, Emotional, & Social Benefits of Animals