زمانیکه افراد خودسرانه برای پرنده خود دارو تجویز می کنند مشکلات زیادی بوجود می آید ممکن است فکر کنید داروهایی که برای انسان بیخطر می باشد برای پرنده نیز خطری ندارد در حالیکه سیستم بدنی پرنده با انسان کاملا متفاوت است و شما نمی توانید دارویی که برای بدن شماست و برای شما تجویز شده را به پرنده خود نیز بدهید.


بسیاری از مردم فکر می کنند آسپیرین کاملا بی خطر بوده و برای همه حیوانات نیز قابل استفاده است ولی واقعیت این است که این حقیقت ندارد.

بسیاری از صاحبین طوطی ها سوال کرده اند که آیا می توانند به طوطی خود آسپیرین یا استامینوفن بدهند و جواب بطور قطعی نه می باشد.


بسیاری از داروهای انسانی برای پرنده شما بی ضرر نیستند در واثع اکثر مسکن های انسانی برای پرندگان خطرناک هستند و نه تنها کمکی به بهبود پرنده نمی کنند بلکه باعث مسمومیت در پرنده نیز می شوند.


آیا دادن آسپیرین به طوطی بی ضرر است؟

اگر در گذشته به طوطی خود آسپیرین داده اید دیگر این کار را تکرار نکنید و اگر در حال اینکار را کرده اید فورا با دامپزشک خود مشورت کنید ممکن است طوطی شما دچار مشکلات جدی شود و حتی با مرگ روبرو شود هرگز نباید داروها را رو طوطی خود امتحان کنید .


بسیاری از افراد زمانیکه طوطی اشان طب می کند برای پایین اوردن طب از اسپیرین استفاده می کنند بدن طوطی ها با انسان ها کاملا متفاوت است حتی اگر با آسپیرین تب را پایین بیاوریدمشکل جدی همچنان وجود دارد طب کردن پرنده موضوع بسیاری مهمی است و باید دلیل آن پیدا شود بنابراین اگر طوطی شما طب کرد بداید سلامتی اش بطور جدی در خطر است و باید بلافاصله نزد دامپزشک بروید.


گاهی مواقع بعد از ضربه خوردن پرنده صاحب پرنده برای از بین بردن درد به طوطی خود آسپیرین می دهد و به خیال خود کمک بزرگی به پرنده کرده است ولی در واقع آسپیرین درد پرنده را از بین نمی برد و تنها باعث مسمومیت و مشکلات برای سلامتی می شود پس زمانیکه احساس می کنید طوطی و پرنده شما درد دارد با دامپزشک صحبت کنید تا مسکن مخصوص پرنده را تجویز کند و درد از بین برود.


ترجمه:شهرزاد
birdcage