حدود یک هزار رأس آهو از زیستگاه شیراحمد در خراسان شمالی کم شد.شاید دلیل کاهش جمعیت فقط مهاجرت نباشد... تصویر فوق مربوط به یافته های دیده بان در پناهگاه حیات وحش شیراحمد است


به گزارش خبرگزاری محیط زیست ایران،شمار آهوان زیستگاه شیراحمد در تازه ترین سرشماری به ۱۶۰۰ رأس رسیده است که در مقایسه با زمستان سال گذشته حدود هزار رأس آهو کم شده است.
به گفته تقی پور،معاون محیط طبیعی اداره محیط زیست خراسان رضوی،در سرشماری زمستان سال گذشته نزدیک به ۲۶۰۰ رأس آهو در شیراحمد سرشماری شده بود اما در سرشماری جدیدتر حدود هزار رأس آهو کم شده و جمعیت این گونه به ۱۶۰۰ رأس رسیده است.”
وی در گفت وگو با ایرن ادامه داد:”آهوان شیراحمد به اطراف رفته اند و ما در شعاع ۴۰ کیلومتری آنها را مشاهده کرده ایم.”
وی دلیل این جابه جایی را خشکسالی و کمبود علوفه ذکر کرد . گفت:”تا حدودی توانسته ایم آب گونه را تأمین کنیم اما برای تأمین علوفه آهوان نتوانسته ایم آن طور که باید،اقدام کنیم.”
زیستگاه شیراحمد سومین زیستگاه بزرگ آهو در کشور پس از موته و قمیشلو است.این زیستگاه از بلایای طبیعی آسیب فراوان دیده به طوری که در سیل اردیبهشت سال گذشته حدود ۳۰۰ آهو تلف شدند.
افزایش جمعیت آهو در این زیستگاه سبب شده بود که مقامات محلی درخواست انتقال گونه به سایر زیستگاه ها را داشته باشند که اکنون به نظر می رسد این درخواست منتفی شده باشد.