سینوزیت در گربه ها ( Sinusits )هر چند سینوزیت یک مورد نادر در گربه ها می باشد ولی شیوع این بیماری بیشتر در نژاد های شرقی ( Oriental ) و سیامی ( Siamese ) مشاهده می شود. سینوزیت در اثر التهاب و عفونت سینوس های بینی و 4 فضای خالی موجود در استخوان های صورت که از هوا پر می شوند بروز می نماید، در اثر تجمع عفونت در سینوس ها و عدم تخلیه آن ناحیه دردناک شده و تنفس به سختی انجام می شود. عفونت های مزمن و مقاوم تنفس مانند آنفلونزای گربه هم ابتلا به سینوزیت را افزایش می دهند. علائم عمومی سینوزیت شامل کاهش اشتها و تغییر وضعیت پلک شوم و خارج ماندن از محل طبیعی می باشد.علل بیماری:
1. بیماری های مزمن و مقاوم مانند آنفلونزای گربه ابتلا به سینوزیت را افزایش می دهند.
2. عفونت های حاصله از قارچ آسپیروژیلوس ( Aspergillus )
3. آبسه های دندانی در فک بالا
4. عفونت های طولانی مدت و مزمن باکتریایی یا ویروسی تومورهای موجود در ناحیه سینوس های بینیعلائم بیماری :
1. خروج مداوم ترشحات از مجاری بینی
2. عطسه های مکرر
3. کاهش اشتها
4. وضعیت خاص و ظاهری پلک شوم و بیرون زدن آن از زاویه داخلی چشمآن چه شما و دکتر دامپزشک می توانید انجام دهید:

1. می توان از قطره های مخصوص سرم نمکی استریل برای گربه استفاده نمود. این محلول با مخلوط کردن 250 سی سی آب جوشیده سرد شده با یک قاشق چایخوری نمک طعام به دست می آیند و توسط آن محلول ناحیه مجاری بینی و اطراف آن شست وشو می شود. می توان از قطره فوق الذکر به میزان 2 – 3 قطره و 2 – 3 مرتبه در روز داخل بینی استفاده کرد و تمیز کردن و شست و شو را تا زمانی ادامه داد که ترشحات خارج شده از بینی به صورت شفاف درآیند. از مخلوط روغن بادام و ویتامین E به نسبت مساوی و به میزان یک قطره 2 – 3 مرتبه در روز برای هر سوراخ بینی استفاده می شود.

2. از محلول های آنتی بیوتیک مخصوص و طبق توصیه دکتر دامپزشک هم برای شست و شو سینوس ها استفاده می شود. در برخی موارد آبسه های عفونی دندان سبب سینوزیت می شوند که لازم است دندان مبتلا را کشید و عامل اصلی عفونت را درمان کرد.ترجمه: دکتر مهدی مرجانی
گردآوری:
Hsoonheb