چگونه باجریگار ( مرغ عشق ) خود را فعال نگه دارم ؟
باجریگار ها به طور معمول پرندگانی اجتماعی هستند و آن ها به مقداری تحریکات ذهنی نیازمندند تا شاد، سلامت و فعال باشند. و همچنین آن ها به مقدار کافی از غذا، آب و نور آفتاب احتیاج دارند. اگر شما به خوبی از باجریگار خود مراقبت نمایید، و در روزانه ساعتی را برای معاشرت و برقراری ارتباط با او صرف کنید، نیازی به انجام کارهای خاص برای فعال نگه داشتن او نخواهید داشت. به یاد داشته باشید که پاراکیت ها می توانند در ساعات مختلفی از روز فعالیت کنند.

دستورالعمل ها :

1. به باجریگار خود اجازه دهید خود را با محیط جدیدی که وارد آن می شود، وفق دهد. همچنین حتی اگر باجریگار قدیمی دارید که می خواهید او را وارد خانه ای جدید سازید و یا قفس او را از اتاقی، به اتاق دیگر منتقل سازید و یا این که پرنده یا حیوان خانگی جدیدی را به خانه می آورید، باید به او زمان کافی دهید تا خود را با شرایط سازگار نماید. باجریگار ها در طول 2 هفته می توانند خود را با محیط جدید سازگار سازند.

2. باجریگار خود را با رژیم غذایی سالم و بالانس شده تغذیه کنید. باجریگارها به ترکیبی از دانه ها ، میوه و سبزیجات نیازمندند. همیشه از تازه بودن سبزیجات اطمینان حاصل نمایید. میوه و سبزیجات را به جای این که در کف قفس قرار دهید و یا درون ظرف غذا بگذارید ، از میله های قفس آویزان نمایید.

3. ساعاتی در روز را با باجریگار خود صرف کنید، عدم فعالیت در باجریگار ها، موجب عصبی شدن و افسرده شدن آن ها می گردد. روزانه آن ها را از قفس بیرون آورید ( بعد از دو گذشت دو هفته ی اول ) و اجازه دهید تا کمی تفریح نمایند. و یا این که در کنار قفس آن ها نشسته و با آن ها صحبت نمایید.

4. برای باجریگار خود اسباب بازی تهیه کنید تا با آن ها سرگرم شود. شما می توانید هر نوع اسباب بازی مخصوص طوطی سانان را از پت شاپ ها تهیه نمایید. و یا این که شما می توانید با استفاده از چوب ها و وسیله های مجاز و با کمک گرفتن از خلاقیت خود برای باجریگارتان اسباب بازی تهیه نمایید.

5. به باجریگار خود اجازه دهید روزانه از قفس بیرون آید. در این زمان تمام درها و پنجره ها را ببندید و اگر حیوان خانگی دیگری دارید از اتاق بیرون کنید. تا از بروز هر گونه حمله ی احتمالی از جانب دیگر حیوانات خانگی شما، به باجریگارتان جلوگیری به عمل آید. اجازه دهید باجریگار در اتاق پرواز کرده و به کاوش و بررسی بپردازد. این عمل برای تحریک ذهنی باجریگار شما بسیار اهمیت دارد.

6. سعی کنید باجریگار خود را به صورت یک جفت نگه دارید. باجریگارها پرندگانی بسیار اجتماعی هستند. در نتیجه می توانند در کنار هم نوع خود به خوبی زندگی نمایند.


تذکر:
مراقب کلیه ی رفتارهای باجریگار خود باشید . زیرا بعضی تغییر عادات رفتاری می تواند نشانه ی مبتلا شدن باجریگار به بیماری ها باشد.منبع: ehow
ترجمه: hsoonheb