اسب نژاد موستانگ ( Mustangs horses )


کلمه موستانگ از عبارت اسپانیایی " Mestena " به معنی " گروهی از اسب های وحشی " گرفته شده است. منشا اولیه این نژاد به قرن 16 میلادی و زمانی که اسپانیایی ها به آمریکا مهاجرت کرده بودند بر می گردد.
اسب های این نژاد در اندازه های متفاوت و رنگ های کاملا مختلف دیده می شوند. تعدادی از اسب های اسپانیایی که به همراه مهاجرین به مرکز آمریکا و ایالات غربی آورده شده بودند. هسته های اولیه تشکیل این نژاد را به وجود آوردند. در اوایل قرن بیستم تعداد نی از جمعیت این اسب ها حدود یک میلیون راس در آمریکا بوده است گو این که در سال 1970 جمعیت آن ها به چیزی در حدود 1700 راس و آن هم به دلیل استفاده از گوشت این اسب ها خصوصا برای تهیه خوراک حیوانات خانگی رسیده بود.
آن چه مسلم است جمعیت کنونی این اسب در آمریکا ( حدود نیم میلیون راس ) می باشد. بسیاری از فعالان در عرصه پرورش اسب و حمایت کنندگان از حیوانات را بر نظارت دقیق تر و بیشتر از این نژاد واداشته است.خصوصیات ظاهری:

قد: از 142 سانتی متر به بالا

سر: نیم رخ صاف و یا برجسته شبیه به اسب های اسپانیایی

گردن: در مادیان ها و اسب های اخته ستیغ کردن مشخص است ولی این خطوط و برجستگی ها در سیلمی ها بسیار واضح و سنگین به نظر می رسد.

بدن: سینه نسبتا باریک و دست ها به جای این که به شکل عمودی به سینه متصل شوند به صورت ( A ) شکل متصل شده اند. کمر و پشت کوتاه جدوگاه کمی برجسته و کپل شیبدار است.

اندام حرکتی: فرو رفتگی قابل توجه کف سم منجر به مقاوم شدن اندام حرکتی به کوفتگی شده. طول و محیط استخوان قلم ( Cannon ) در مقایسه با سایر نژآد ها بیشتر است.

رنگ بدن: تمامی رنگ ها حتی رنگ هایی مثل آپالوسا ، ابرش، پالمینو قابل پذیرش است به استثنا رنگ توبیانو " Tobiano " ( که در نژاد پینتو توضیح داده شده است ) خط قاطری در پشت برخی از اسب های این نژاد نیز دیده می شود. یکی از خصوصیات برجسته این اسب ها مقاومت بسیار زیاد آن ها در مقابل شرایط نامساعد محیطی است.

کاربری: عمده ترین استفاده از این نژاد در سواری آزاد و اصلاح نژاد سایر اسب ها می باشد.

پراکندگی: این نژاد در آمریکا انجمن نژادی داشته و در انگلستان و اسپانیا و سایر کشورهای اروپایی نیز پرورش داده می شود. تیپی از اسب های اسپانیایی ( Spanish Mustangs ) نیز پرورش داده می شود که از آمیزش های اسب های موستانگ و اسب اسپانیایی به وجود آمده اند و در اسپانیا و آمریکا نگهداری و پرورش داده می شوند. همچنین اسب های دیگری به نام ( Suffield Mustangs ) که از آمیخته های اسب های موستانگ هستند در آمریکا پرورش می یابند.


دکتر مسعود خلیلی
گردآوری :
hsoonheb