زبان بدن سگ ها
شاید این گونه به نظر برسد که زبان بدن تنها همان ژست ها و حالات مختلف و ساده بدنی سگ هاست که تنها احساسات آن ها را به نمایش می گذارد. ولی باید این نکته را بدانید که تفسیر و ترجمه زبان بدن سگ ها بسیار پیچیده بوده و حالات کوچک و به ظاهر کم اهمیت اعضا بدن می تواند معانی بزرگی در بر داشته و احساسات روحی جالبی از حیوان به نمایش بگذارد
چشم های سگ، حرف های زیادی برای گفتن دارند. و حالات روحی زیادی را در حیوان به نمایش می گذارند. هر چند نگاه کردن مستقیم سگ به انسان می تواند کاملا دوستانه و بی خطر باشد، ولی این نگاه خیره به سگ دیگر در واقع نوعی تهدید و به مبارزه طلبیدن به حساب می آید. سگ ها معمولا در چشمان حیوانی که قوی تر از آن هاست نگاه نمی کنند و در صورتی که از انسان بترسند نیز، نگاه خود را به سوی دیگری منحرف کرده و در چشمان او خیره نمی شوند. درک ترس از حالت نگاه سگ کار زیاد مشکلی نیست و زمانی که سگ شما کار بدی انجام داده و حدس می زند که به زودی از جانب شما تنبیه خواهد شد، چشمان خود را به زمین دوخته یا به اطراف می چرخاند و از نگاه کردن به چشمان شما خودداری می کند. این در حالی است که هنگامی که به او محبت کرده و نوازشش می کنید، نگاه مهربان خود را مدتی به چشمان شما می دوزد و انتظار دارد این حس محبت را از نگاهش درک کنید. سگی که از شما خوشش نمی آید و یا می خواهد به شما حمله کند، با چشمانی گششاد و نگاهی خیره با برق خاصی از خشم غرش کرده، پارس می کند و دندان هایش را نشان می دهد. بالا بردن لب ها و نشان دادن دندان ها برای ابراز قدرت و هشدار است و می خواهد به طرف مقابل بفهماند که در صورت درگیری از چه سلاحی برای فراری دادن او استفاده خواهد کرد. دیدن دندان های طرف مقابل هم باعث می شود حیوان بداند که ممکن است در خطر باشد. بنابراین در مورد توله ها و سگ های تازه وارد باید این نکته را در نظر داشت که خنده ای که دندان های شما را نشان بدهد، ممکن است باعث وحشت حیوان شود. از دیگر علائم هشدار و حمله، می توان به سیخ شدن موهای پشت گردن اشاره کرد. در این حالت گوش ها سیخ شده،به سمت عقب متمایل شده و پاها به سمت پایین بدن متمایل می شود. در این شرایط حیوان منتظر است تا در فرصت مناسبی خیز برداشته و حمله کند.
در عوض سگی که در حالت استراحت و آرامش باشد چشم هایش کاملا آرام بوده، گوش هایش حالت طبیعی داشته، کاملا روی زمین پهن شده و دست ها و پاها را در اطراف بدن دراز می کند. ترس در سگ ها علاوه بر این که از حالت چشم ها نمایان می شود، از وضعیت دم نیز به خوبی قابل تشخیص است. سگی که ترسیده دم خود را تا حد ممکن لای پایش برده و در صورت ترس شدید به کف شکم می چسباند. در این حالت حیوان ممکن است از ترس ادرار و حتی مدفوع کند. حیوانی که ترسیده، سر خود را پایین نگه می دارد، گوش ها را پایین انداخته و خود را کاملا تسلیم نشان می دهد. به این نکته توجه کنید که سگی که ترسیده می تواند خطرناک باشد. آن ها گاهی از روی ترس گاز گرفته یا رفتارهای تهاجمی از خود نشان می دهند. در عوض سگی که به خوبی با شما اخت و صمیمی باشد، دم خود را تکان داده و خود را به پاهای شما می مالد. این تکان دادن دم ممکن است در صورت هیجان همراه با تکان دادن کل قسمت عقبی بدن باشد. بعد از این رفتار، حیوان در زیر پای شما خوابیده و انتظار دارد او را نوازش کرده یا به او خوراکی بدهید.
گوش های سگ نیز می تواند اطلاعات خوبی در رابطه با حالات درونی آن ها به ما بدهد. گوش ها سیخ شده در حالت خشم و عصبینیت، نشان دهنده تصمیم برای حمله است. در مواقعی که صدایی از دور نظر حیوان را به خود جلب می کند نیز، سگ از جا بلند شده، گوش ها را کاملا سیخ کرده و به محل تقریبی صدا خیره می شود.این حالت تا زمانی که سگ عامل اصلی صدا را شناسایی کرده یا چیز دیگری نظرش را جلب کند ادامه دارد. سگی که به شما ابراز محبت کند و خود را برای نوازش در اختیار شما قرار می دهد، گوش هایش را کاملا آویزان کرده یا به عقب سر می چسباند. در این حالت او هیچ آسیبی به شما نخواهد زد و در واقع خالص ترین و عمیق ترین حس دوستی و وفاداریش را عرضه کرده و انتظار دارد به این احساسات بی ریا پاسخ دهید و او را نوازش کنید.
برای شناخت حس واقعی حیوان، باید به مجموعه ای از موقعیت اندام ها توجه کرده و آن ها را شناسایی کنید.
سگ ها در هنگام پارس کردن، ابتدا حالت خمیده ای به بدن خود داده، دست های خود را به حالت کشیده جلو آورده و قسمت پشتی بدن را کمی بالا می آورند. این حالت صرفا وضعیت بدن در هنگام پارس کردن بوده و خود پارس کردن نیز معانی متفاوتی دارد. سگ ها بسیاری از خواسته های خود را با پارس کردن بیان می کنند و این صدا می تواند در شرایط مختلف نشانه شادی، خشم، محبت، تهدید، اعلام خطر ، صدا کردن صاحبش برای منظور خاصی، گرسنگی و یا احساس درد و ناراحتی در قسمتی از بدن باشد. زوزه کشیدن نیز یکی از وسایل برقراری ارتباط در بین سگ ها می باشد. در داستان ها و افسانه ها آمده است که زوزه کشیدن سگ ها در شب هایی که قرص ماه کامل است، علامت بروز یک اتفاق شوم و نزول مصیبت است. در افسانه های دیگری این حالت را نشانه ی آمدن شیطان روی زمین، آمدن ارواح خبثیه و دیگر چیز ها می دانند. این گفته ها هنوز در مرحله افسانه است، ولی زوزه کشیدن سگ ها قبل از وقوع زلزله و طوفان، در هنگام بروز مشکل یا به خطر افتادن جان صاحب حیوان، مرگ صاحب حیوان، احساس درد و ناراحتی خود حیوان و یا در همراهی با زوزه سگ های دیگر شده. زوزه کشیدن، در واقع یک اعلام عمومی درباره خبری برای سگ های دیگر و شاید انسان است و در بسیاری موارد از جانب دیگر سگ هایی که این پیام را می شنوند، همراهی می شود. زوزه کشیدن معمولا توسط سگ های نژاد بزرگ انجام می شود و در مورد سگ های کوچک و تزئینی بسیار کم است. البته سگ های بزرگ هم خیلی کم این عمل را انجام داده و در کل زوزه کشیدن یک عمل عادی و روزمره نیست. این رفتار بیشتر در شب انجام می شود ولی انجام آن در روز هم دیده شده است.


منبع: راهنمای جامع حیوانات اهلی ( سگ )