سبزپرس – گروه محیط طبیعی: منابع محلی از شیوع نوعی بیماری در تعدادی از قوچ و میش های «پارک ملی ساریگل» در استان خراسان شمالی گزارش می دهند که باعث مرگ تعدادی از این گیاهخواران است.

حسین محمدی، مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با تایید این خبر به سبزپرس گفت: متاسفانه در چند روز گذشته در پارک ملی ساریگل حدود ۱۵ لاشه قوچ و میش بره مشاهده شده که بر اثر بیماری تلف شده اند.
او ادامه داد: تلف شدن این قوچ و میش ها بر اثر بیماری، برای همکاران ما مسجل شده اما نوع بیماری هنوز مشخص نیست و تعدادی از لاشه ها برای تشخیص نوع بیماری، به مشهد منتقل شده اند.
به گفته محمدی، مرجع قانونی اعلام نوع بیماری، روش کنترل و مسایل مربوط به آن سازمان دامپزشکی کشور است و این سازمان می تواند در این مورد اطلاع رسانی کند.
مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست همچنین گفت: خوشبختانه این بیماری تنها در پارک ملی ساریگل مشاهده شده و تا کنون از سرایت این بیماری به پارک ملی سالوک (در نزدیکی پارک ملی ساریگل) هیچ گزارشی دریافت نشده است.
از سوی دیگر منابع محلی نیز می گویند که در دام های اهلی روستاهای اطراف منطقه نیز هنوز علائم مشابه با علائم بیماری قوچ و میش های تلف شده، مشاهده نشده است.
محمدی خاطرنشان کرد: تنوع بالای جانوری در ایران، باعث پایداری بیشتر اکوسیستم ها می شود، اما در عین حال گونه ها را در برابر شیوع بیماری ها با تهدید بیشتر روبرو می کند. اگر در گذشته تخریب زیستگاه و شکار بی رویه به عنوان تهدید اصلی حیات وحش شناخته می شدند، متاسفانه امروزه در جهان مسئله تغییرات اقلیمی و شیوع بیماری به عنوان تهدیدهای اصلی مطرح هستند.
او ادامه داد: حضور دام های اهلی در زیستگاه ها، به عنوان یکی از عوامل اصلی در شیوع بیماری های حیات وحش مطرح است.
پیش از این و در سال های گذشته، شیوع بیماری در میان گیاهخواران پارک های ملی خجیر و سرخه حصار در استان تهران گزارش شده بود. در ماه گذشته نیز بیماری «شاربون» در میان آهوهای پارک ملی قمیشلو در استان اصفهان گزارش شده بود که تنها تلف شدن یک آهو گزارش شد.