چگونه یک کبوتر سالم خریداری کنیم؟

1. وضعیت ظاهری کبوتر، معمولا نشانه ی خوبی از وضعیت کلی سلامت پرنده است. کبوتر ها معمولا پرهایی صاف، براق، شفاف و تمیز دارند. پرهای پرنده ی بیمار معمولا ژولیده است. پرنده ی بیمار کسل و ساکت است و به آن چه که در اطرافش رخ می دهد، هیچ گونه توجهی نشان نمی دهد.
2. قبل از آن که هر گونه تصمیمی برای خرید یک پرنده بگیرید، برای چند دقیقه پرنده را نگاه کنید، پرنده های سالم پرهای خود را آراسته و تمیز می کنند. اگر این کار با حالت عصبی انجام شود به خصوص در پرنده هایی که وضعیت پرها چندان خوب نیست چه بسا این امر می تواند دلیل وجود انگل های خارجی باشد.
3. مسلما با در دست گرفتن پرنده، بهتر می توان آن را بررسی نمود. اما قبل از گرفتن حتما وضعیت تنفس پرنده را کنترل نمایید. زیرا این کار موجب می شود که تعداد تنفس پرنده شدیدا افزایش یابد و در این حالت نتوان وضعیت دستگاه تنفس پرنده را به درستی ارزیابی کرد. در صورتی که حرکات تنفسی با زحمت و تلاش انجام شود، احتمال دارد که کبوتر به یک بیماری تنفسی مبتلا باشد.
4. یکی از بروز ناراحتی تنفسی، ممکن است بیماری قارچی آسپرژیلوز باشد که یک بیماری مزمن بوده و درمان کامل آن بسیار مشکل است و ممکن است بیماری در پرنده فقط در مراحل بسیار پیشرفته تشخیص داده شود.از علل دیگر بروز ناراحتی های تنفسی، بسته شدن سوراخ های بینی پرنده است، بسته شدن سوراخ های بینی پرنده ممکن است ناشی از عفونت باشد. در مورد پرندگان جوان ممکن است تجمع مخلوطی از مواد غذایی و دیگر مواد موجود در تنفس بر روی منقار پرنده و خشک شدن آن سبب بروز چنین حالتی گردد. بنابراین همیشه به خاطر داشته باشید که قبل از خرید پرنده، سوراخ های بینی آن را با دقت نگاه کنید حتی اگر پرنده هیچ علامت و مشکل خاصی را نشان ندهد، خروج ترشحات آبکی ( و در مواردی چرکی و پنیری ) ممکن است نشان دهنده ی یک بیماری مزمن تنفسی باشد.
باید به نشانه های دیگری مثل تورم اطراف چشم ها و یا چسبندگی پرهای اطراف چشم و بینی نیز توجه نمود. نشانه های بالا به خصوص اگر پرنده تمایل چندانی برای باز کردن چشم های خود نداشته باشد، ممکن است نشانگر وجود یک بیماری تنفسی باشد.
5. وضعیت بافت عضلانی اطراف استخوان سینه، یکی دیگر از بهترین نشانه های مشخص کننده ی وضعیت کلی سلامت بدن است. استخوان جناق سینه در پرندگان به صورت یک برآمدگی استخوانی در خط میانی سینه پرنده از بالا تا پایین قابل لمس است. در پرندگان بیمار و یا پرندگانی که از بدی تغذیه رنج می برند، فرو رفتگی مشخص ر دو طرف استخوان سینه، به علت تحلیل رفتن بافت عضلانی این ناحیه مشاهده می شود. به تحلیل رفتن بافت عضلانی به این شکل ، اصطلاحا سبک شدن ( کاهش وزن ) گفته می شود. اگر چه یک نارسایی ناگهانی دستگاه گوارش ممکن است به چنین کاهش وزنی منجر شود، ولی معمولا این حالت در بیماری های مزمن و طولانی مدت دیده می شود.
6. ناحیه ی مقعد کبوتر ها باید تمیز بوده و آلوده نباشد. چرا که آلوده بودن ناحیه مقعد نشان دهنده ی وجود اختلالاتی در دستگاه گوارش است که می تواند مسری باشد.
دکتر احسان مقدس
گردآوری:
hsoonheb