چگونه با طوطی های بزرگ بازی کنیم ؟

طوطی ها پرندگان بسیار حساس و باهوشی هستند که به توجه بسیار زیادی نیاز دارند. آن ها موجوداتی بسیار اجتماعی می باشند و دوست دارند که همراه شما بازی و تفریح کنند. در این جا راه هایی وجود دارد که به شما آموزش می دهد تا چگونه با آن ها بازی کنید و آن ها را سرگرم و فعال نگه دارید.

گام اول:
انتخاب چرخشی چندین اسباب بازی مختلف در قفس طوطی به صورت هفتگی . طوطی های ماکائو و کاکاتو به دو نوع اسباب بازی نیاز دارند : 1. پازل های مخصوص طوی ها که ذهن آن ها را فعال و سرگرم نگه دارد و در مقابل جویدن طوطی مقاوم باشد. 2. و مواد ایمن جویدنی مانند تکه های چوب غیر سمی و ورقه های تخته ای که بتواند آن ها را روزانه تکه تکه کند.

گام دوم:
طوطی را هر روز صبح هنگامی که خود می خواهید نظافت شخصی خود را انجام دهید، به حمام ببرید. طوطی ها می توانند مسواک شما را به طور جالب و خنده داری بیابند. اکثر طوطی ها دوست دارند که همراه شما دوش بگیرند. چرا که برای آن ها یادآور جنگل های بارانی و زادگاهشان می باشد. انتظار جیغ کشیدن ها و رفتار های احمقانه را از آن ها داشته باشید.

گام سوم:
بازی با حوله. بر روی صندلی پشت یک میز بنشینید و طوطی خود را بر روی میز قرار دهید. بازوهای خود را بر روی میز قرار دهید و سر خود را پایین آورده و در بین بازوان خود قرار دهید. و یک حوله ی کرکی بزرگ را بر روی سر خود بیاندازید. طوطی شما تلاش خواهد کرد تا لبه ی حوله را بلند کند. و حوله را از سر شما پایین اندازد.

گام چهارم:
طوطی خود را با بازی بال زدن تمرین دهید. طوطی را بر روی پشت دست خود قرار دهید. و دست خودتان را بالا و پایین ببرید و یا با دست خود، شکل 8 انگلیسی را بسازید. طوطی شما بال های خود را باز کرده و برای حفظ تعادل بال خواهد زد. در بین بازی چند دقیقه ای صبر کنید و به طوطی خود اجازه دهید تا استراحت کرده و نفسی تازه کند.

نکات:

1 . همیشه نسبت به خلق و خوی طوطی خود حساس بوده و مراقب باشید. اگر طوطی شما علاقه ای به بازی ندارد و احساس شادمانی نمی کند، بازی کردن با او را کنار بگذارید و سعی کنید به شیوه های دیگر او را سرگرم کنید. به عنوان مثال کنار قفس او بنشینید و با او صحبت کنید.

2 . اسباب بازی ها و لوازم جدید را همیشه با احتیاط به طوطی خود معرفی کنید. پرندگان قادر به تشخیص رنگ ها می باشند و توسط محرک های بصری بسیار تحت تاثیر قرار می گیرند. در طوطی ها واکنش ترس نسبت به اسباب بازی های جدید غیر معمول نمی باشد. برای آشنا کردن طوطی با اسباب بازی و یا لوازم جدید، آن اسباب بازی را در کف اتاق قرار دهید. ( به خاطر داشته باشید که طوطی ها نسبت به وسایلی که در ارتفاع پایین تری نسبت به آن ها قرار دارد ترس کمتری دارند.) اسباب بازی و وسیله را به گونه ای قرار دهید که طوطی شما بتواند آن را ببیند. و هر روز آن را به قفس پرنده نزدیک تر کنید.

3. طوطی ها در زندگی طبیعی خود تنه ی درختان را برای ساخت لانه ، می جوند تا حفره ای را درون تنه ی درخت بسازند. حال، زمانی که آن ها در خانه های ما هستند و وسایل خانه را می جوند، در واقع رفتار طبیعی خود را انجام می دهند و مشکلات رفتاری ندارند. بنابراین شما برای حفظ لوازم خانه ی خود از جویده شدن توسط طوطی ها، برای آن ها اسباب بازی های مخصوص جویدنی تهیه کنید. تا این رفتار غریزی و طبیعی آن ها را کنترل کنید.


تذکر:

1. برای پیشگیری از هر گونه بیماری و مسمومیت در طوطی خود، از مناسب بودن اسباب بازی های طوطی مطمئن شوید.

2. مراقب باشید تا اسباب بازی هایی که برای جویدن و تکه تکه کردن توسط طوطی ها ساخته شده اند ، عاری از هر گونه مواد شیمیایی بوده و از چوب های مجاز برای طوطی ها باشند. مثلا چوب درختان میوه و یا درخت کاج. همچنین چوب ها آلوده به سموم و آفت کش ها نباشد. برای اطمینان بیشتر می توانید از یک دامپزشک راهنمایی بگیرید.

3. زمانی به طوطی خود اجازه دهید روی شانه ی شما بیاید که کاملا اجتماعی شده و عادت گاز گرفتن را ترک نموده باشد. در غیر این صورت، طوطی می تواند به گوش شما آسیب جدی وارد سازد.

4. بازی با حوله را تا زمانی که، طوطی کاملا دستی نشده و با شما رابطه ی دوستانه ندارد، انجام ندهید. زیرا می تواند شما را گاز گرفته و آسیب جدی به شما وارد سازد.


منبع: wikihow
ترجمه: hsoonheb