چگونه از باجریگار ( مرغ عشق ) مراقبت کنیم ؟


آیا شما اولین باجریگار خود را دارید و دقیقا نمی دانید که چه کاری باید انجام دهید ؟
گام اول:


از راحت بودن باجریگار خود اطمینان حاصل کنید. به او زمان دهید تا با محیط اطراف خود آشنا شود. هیچ گاه عجله نکنید. بعد از این که به محیط عادت کرد، شما می توانید کم کم به قفس نزدیک شده و با صدای آرام و مهربان با او صحبت کنید. قبل از شروع هر آموزشی 3 هفته صبر کنید و به باجریگار خود زمان دهید.گام دوم:


هیچ گاه در هفته ی اول با او بازی نکنید. اگر کم کم آن ها شروع به برقراری ارتباط کردند، روز به روز می توانید پیشرفت را ببینید و اشتیاق آن ها را برای دوست شدن با خودتان ملاحظه خواهید نمود. اما ممکن است که باجریگار برخی رفتارهای عصبی را بروز دهد و استرس داشته باشد. در این صورت باید گفت که احتمال زیادی وجود دارد که هیچ گاه با شما دوست نشود.گام سوم:


به باجریگار خود غذا دهید و از تغذیه ی سالم او مطمئن باشید. غذاهای اصلی آن ها شامل پلت ها، دانه ها، میوه و سبزیجات تازه می باشد. هیچ گاه به باجریگار خود شکلات و مواد کافئین دار و همین طور آووکادو ندهید. همیشه آب تمیز و تازه در اختیار باجریگار قرار دهید. و هر روز از پر بودن ظرف آب مطمئن شوید.


گام چهارم:


برای باجریگار محیطی به منظور استراحت فراهم کنید. آن ها به استراحت نیاز دارند . و البته به محلی که اگر سر و صدایی ایجاد شد، بتوانند در آن محل استراحت کرده و از سر و صدای زیاد دور باشند.گام پنجم:


قفس بزرگی برای باجریگار بخرید. قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که باجریگار فضایی برای چرخ زدن درون آن داشته باشد. سعی کنید قفسی تهیه کنید که طول آن بیشتر از عرض آن نباشد. باجریگار ها همیشه در بلند ترین نقطه ی قفس می نشینند.گام ششم:چندین چوب نشیمن گاه با سایز های مختلف برای باجریگار خود تهیه کنید. اگر از چوب نشیمن گاه پلاستیکی استفاده کنید باید در نظر داشته باشید که در آینده پاهای باجریگار شما دچار مشکلات خواهد شد. پس سعی کنید از چوب طبیعی مجاز برای نشیمن گاه استفاده کنید. اگر اندازه ی قطر نشیمن گاه متفاوت باشد ، علاوه بر این که پاهای باجریگار خسته نشده و به بیماری ها مبتلا نمی گردد، ناخن های پای باجریگار به صورت طبیعی به چون نشیمن گاه ساییده شده و کوتاه خواهند ماند.گام هفتم:


برای باجریگار خود یک نام ساده و ترجیحا 1 تا 2 سیلابی انتخاب کنید.گام هشتم:


برای باجریگار خود ویتامین وبلوک معدنی فراهم کنید. این دو برای سلامتی باجریگار شما لازم بوده و همچنین به وسیله ی بلوک معدنی منقار باجریگار وضعیت مطلوبی خواهد داشت.گام نهم:

با باجریگار خود همیشه با مهربانی و محبت رفتار کنید.
تذکر:

باجریگار ها ممکن است که دست شما را گاز بگیرند. اما آن ها این کار را از روی ترس انجام می دهند. پس هنگامی که آن ها را در دست می گیرید، با ملایمت رفتار کنید و از گاز آن ها نترسید. زیرا قادر نیستند که صدمه ی جدی وارد سازند. هیچ گاه فراموش نکنید که با آن ها باید با صدایی آرام و مهربان صحبت کنید.
ترجمه: hsoonheb
منبع: wiki how