چگونه یک مار را در دست بگیریم؟
( روش صحیح در دست گرفتن مار )








مارها موجودات شگفت انگیزی هستند. اما نگه داشتن و در دست گرفتن یکی از آن ها می تواند تجربه ی بسیار ترسناکی برای بعضی از افراد باشد. اگر شما از مارها می ترسید و سعی کنید که یکی از آن ها را در دست بگیرید حس ترس شما باعث استرس در مار شده و احتمال حمله کردن توسط مار را بالا می برد. برای در دست گرفتن یک مار بهتر است از یک فرد با تجربه و حرفه ای کمک بگیرید. در این مقاله ما به شما کمک می کنیم که نحوه ی صحیح در دست گرفتن یک مار را بیاموزید.








گام اول:


از فردی کمک بخواهید. اگر طول مار بیش از 6 فوت می باشد، از شخص دیگری برای بلند کردن مار کمک بخواهید. علت بسیاری از جراحات و مرگ ها که از سوی مارها اتفاق افتاده این است که یک فرد به تنهایی اقدام به بلند کردن یک مار بزرگ نموده است. اگر قد شما از یک فردی با قد متوسط نیز کوتاه تر است مارهایی با طول 5 یا 4 فوت را نیز به تنهایی بلند نکنید.



گام دوم:

دستان خود را قبل از این که مار را بلند کنید خوب بشویید. اگر دستان شما بوی خاصی دهد، مار آن را با طعمه و غذای خود اشتباه خواهد گرفت. مارها موجودات خیلی باهوشی نیستند. بنابراین اگر دست شما به عنوان مثال بوی یک همستر که حیوان خانگی شماست را می دهد نباید اقدام به بلند کردن مار کنید. زیرا دست شما برای مار بوی غذا می دهد و مار تصور می نماید که طعمه ای در مقابل اوست و به دست شما حمله خواهد کرد.




گام سوم:

هیچ گاه مار خود را غافلگیر نکنید. اگر قصد بلند کردن یک مار را دارید، این کار را به صورت ناگهانی انجام ندهید. زیرا باعث غافلگیر شدن مار می شود. پس قبل از بلند کردن مار صدایی تولید کنید و یا به آرامی بدن او را لمس کنید تا متوجه حضور شما شود. به آرامی دروش تراریوم را بردارید و به زبان مار توجه کنید. اگر زبانش را بیرون می آورد نشان دهنده ی این است که متوجه چیزی شده و در حال بررسی اوضاع می باشد. در این زمان شما می توانید به آرامی و بدون هیجان مار را از ناحیه ی بدن بلند کنید. توجه داشته باشید که هیچ گاه نباید مار را از سر بلند کرد و از آویزان ماندن مار به شدت خود داری کنید.


هیچ گاه ماری را که در گوشه ای آرام نشسته و حرکتی ندارد به ناگهانی بلند نکنید. زیرا احتمال دارد که خواب باشد.


همچنین از بلند کردن مار، زمانی که به تازگی غذا خورده و هنوز غذای خود را هضم و دفع نکرده جدا بپرهیزید.




گام چهارم:

مار را به آرامی بلند کنید. ابتدا یک دست خود را در زیر بدن مار قرار داده و تا یک شوم از بدن مار را در دست گرفته و بلند کنید. سپس با دست دیگر یک چهارم از بدن مار را بلند کنید. ( هیچ گاه نباید مار به حالت آویزان بماند ). با این شیوه مار به خوبی وزن بدن خود را تقسیم کرده و روی دست شما قرار خواهد گرفت. اگر نوع ماری که می خواهید در دست بگیرید از نوع مارهای خفه کننده باشد، مایل خواهند بود که دم خود را به دور مچ و دست شما بپیچاند. با این کار به مار احساس امنیت دست خواهد داد. شما می توانید به آن ها اجازه ی این کار را بدهید. اما به یاد داشته باشید که از پیچیدن مار به دور گردن و سینه خود داری کنید. زیرا می تواند بسیار خطرناک باشد.









گام پنجم :

از حرکات شدید و ناگهانی بپرهیزید. هنگامی که مار در دستان شما قرار دارد، آرامش خود را حفظ کنید و از انجام هر گونه حرکت ناگهانی بپرهیزید . زیرا باعث ترس و استرس مار شده و احتمال حمله را افزایش می دهد. هنگامی که مار در دستان شما قرار دارد و قصد جا به جایی و حرکت کردن را دارید، این کار را با حفظ آرامش انجام دهید.


مارها به مکان ها و فضاهای گرم علاقه ی زیادی دارند. بنابراین اغلب آن ها تمایل دارند که به زیر لباس شما بخزند. و یا از دستان شما بالا بروند . در چنین مواقعی می توانید با دست خود زیر بدن مار را گرفته و با دست دیگر بدن مار را جمع کنید و تحت کنترل خود دربیاورید.




گام ششم:


از نوازش بیش از حد مارها بپرهیزید. مارها موجوات اجتماعی نیستند. در نتیجه از نوازش شدن به میزان زیاد لذتی نمی برند. اگر میزان نوازش زیاد باشد مار دچار استرس خواهد شد. نبابد مارها را با دیگر حیوانات خانگی همچون سگ ها و گربه ها یکسان دانست و همانند آن ها با مار برخورد کرد. بهتر است مدت زمان نوازش بین 10 تا 30 دقیقه در روز باشد.




گام هفتم:


دوباره مار را در تراریوم قرار دهید. ابتدا اجازه دهید مار خود بر روی یک شاخه و یا کف تراریوم رود. سپس شما بقیه ی بدن مار را درون تراریوم قرار دهید. از قرار دادن مار به طور ناگهانی درون تراریوم اجتناب کنید. اجازه دهید که مار با میل خود به درون تراریوم برود و محیط را بررسی کنید.

پس از آن درپوش تراریوم را حتما قرار دهید. مارها به راحتی از دیواره ی تراریوم به بالا می خزند و از آن بیرون می آیند. پس وجود یک درپوش و قرار دادن آن بر روی تراریوم همیشه ضروری است.




گام هشتم:

دوباره دستان خود را بشویید. مارها باکتری هایی دارند که می تواند باعث بروز بیماری سالمونلا در انسان گردد. بنابراین پس از به دست گرفتن مار دست های خود را حتما بشویید.




نکات:


ممکن است مار شما به وسیله ی زبان خود بدن شما را بو کند. هیچ گاه از این کار مار نترسید و به او اجازه دهید این کار را انجام دهد و شما را شناسایی نماید.


در دست گرفتن مارها کار بسیار جالب و آسانی است. اما نه برای افرادی که هیچ تجربه ای در این خصوص ندارند. اگر برای اولین بار است که می خواهید یک مار را در دست بگیرید بهتر است از یک شخص که در پت شاپ ها کار می کند و یا افرادی که در باشگاه های پرورش مار هستند کمک و راهنمایی بگیرید.




خطرات:

1. هیچ گاه یک مار را از ناحیه ی سر و گردن بلند نکنید.


2. هیچ گاه اقدام به گرفتن یک مار غیر خانگی، بدون تجربه و وسابل نکنید.


3. از لمس کردن مارهایی که نمشناسید پرهیز کنید. بعضی از مارها می توانند بسیار خطرناک باشند. و در صورتی که شما آن ها را بترسانید، آسیب جدی به شما وارد سازند. هیچ گاه مار فرد دیگری را بدون آگاهی و اجازه ی او در دست نگیرید.


4. هیچ گاه مار را به صورت خود نزدیک نکنید. آن ها می توانند عکس العمل های کاملا متفاوتی از خود نشان دهند. همچنین از نزدیک کردن مار به گردن خود اجتناب کنید.










منبع: wikihow


ترجمه: hsoonheb