leopard gecko (گکو)

ئوپارد کگو - leopard gecko - یا همان Eublepharis macularius نوعی مارمولک است که در ۳۰ سال اخیر نگهداری از آن در امریکا بسیار رایج شده و جالب آنکه بدانید محیط زیست طبیعی آن در ایران و پاکستان است ولی حیف که حتی خیلی از عزیزان خواننده این سایت از حضور چنین خزنده جالب بی خبرند(البته دور از جون شما).تا به حال دایناسوری در سایز کوچک که توانایی پاک کردن چشم هایش با یک حرکت داشته باشد را دیده اید؟ این جمله ایست که اکثر سایت های امریکایی در معرفی این موجود دوست داشتنی می نویسند.

قیمت لئوپارد گکو بین۳۰ تا ۳۰۰۰ دلار در امریکا میباشد و در ایران هم بین ۳۰ تا ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش میشود .
در زمان خروج ار تخم (هچ) حدود ۳ اینچ میشوند .ماده های بالغ ۷تا ۸ اینچ و نر های بالغ ۸ تا ۱۰ اینچ درازا دارند البته گونه های غوا پیکر آنها تا ۱ فوت هم میرسند!
گکو ها نسبت به سایر خزندگان از طول عمر بیشتری برخوردارند.بطور متوسط میتوانید تجربه زندگی ۸ تا ۱۰ ساله را با خزنده خود داشته باشید.(البته در مجموعه یک خزنده شناس کگو ۲۸ ساله نر داره زندگه میکنه!)
برای داشتن قفس مناسب یک یا ۲ گکو نوزاد تا سن بلوغ کافیست یک آکواریوم ۱۰ تا ۲۰ گالونی داشته باشید.در این جا دست و دلبازی برای خرید آکواریوم بزرگتر چندان جالب نیست چون این کار شما باعث میشود اولا برای هر بار دیدنش باید وقت بگذارید و بعدش از شرایط مناسب حرارتی و ایده آل خودش ممکن است خارج بشود.برای درست کردن خانه مناسب اغلب منابع یک جای پلاستیکی توصیه کردند ولی به نظر من بهترین وسیله همین ظروف سفید یونولیتی که رستوران ها دارند مناسب ترینه که از یک قسمت ان بطور وارونه استفاده کنید و اطرا ف آنرا چند تا سوراخ کنید تا تهویه مناسب داشته باشد و در صورت امکان بالای انرا سوراخ نکنید تا نور و ... وقتی حیوان به داخل ان پناه میبرد آنرا اذیت نکند.

سعی کنید داخل و خارج خانه را با خزه های مرطوب بپوشانید چون اینکار خیلی به پوست انداختن و امر تخم گذاری حیوان شما کمک میکند.
دمای ایده ال نگهداری خانه آن باید ۸۶ تا ۹۰ درجه فارنهایت باشد این در حالیست که دمای اتاق نیز باید حدود ۷۳ درجه فارنهایت نگهداری شود.
برای کف قفس هم میتوانید از روزنامه-شن نخودی-چمن مصنوعی و سنگهای ریز صاف استفاده کنید این در حالیست که گکو های جوان در صورت وجود سنگهای ریز و شن ممکن است به انسداد روده ای و ... مبتلا میشوند.
در گوشه ای از قفس باید حمام آبی در نظر بگیرید بطوری که امکان تمییز کردن مداوم آن وجود داشته باشد.این هم نمایی از قفس ساختگی برای گکو . همانطورکه میبینید هزینه بردار هم نیست اگه دوست ندارید آماده و تزیین شده آنرا بخرید.


ملاحظات قفس:
اندازه قفس درپوشیده:۱۶".۲۲".۶"
جعبه کفش ترجیحا پلاستیکی به اندازه ۲" بهمراه خزه مرطوب
ظرف حاوی ویتامین و مواد معدنی
ظرف حاوی میل ورم
نصف پیمانه آب
دستگاه گرم کننده با حرارت ثابت ۹۰درجه فارنهایت
قفس نوزادان تفاوت چندانی ندارد فقط کاغذ مرطوب کف قفس فراموش نشود.
برای تغذیه گکو میتوانید از حشرات زنده استفاده کنید.البته امروزه از میل ورم(Meal Worm) و یا جیر جیرک هم استفاده میکنند ولی هیچگاه از موش های پینکی استفاده نکنید.امروزه توصیه به استفاده از حشرات آغشته به پودر مقوی شده است که در شماره بعدی توضیحات کامل را خواهم داد فقط این نکته را بدانید به ازای هر ۴ اینچ درازای بدن گکو احتیاج به ۸ میل ورم داریم آنهم ۳ تا ۴ بار در هفته غذا دهی شود.
در مورد آب باید بدانید که همیشه آب تازه در اختیار گکو ی خود قرار دهید و این اطمینان را داشته باشید که اگر گکو وارد ظرف آب شد توانایی خروج از آنرا داشته باشد.نسبت به خیس یا تر بودن محیط گکوی خود حساس باشید.
تا زمانی که گکوی شما به خوبی بزرگ نشده از لمس کردن آن جدا خودداری کنید و بهترین روش برای ارتباط با آن زمانی که نوزاد است به این نحو بوده که روی زمین بشینید و اجازه بدهید از انگشتان شما بالا برود و این روند را یک هفته و هر بار ۱۰-۱۵ دقیقه تکرار کنید تا گکوی شما به پوست و حرارت شما عادت کند از این پس او رام شده است.و مواظب باشد دم گکو را هیچگاه فشار ندهید چون قطع شده و بازسازی آن ۴۰ روزی زمان میبرد.
حکیم مهر - یکی از وبلاگ*های مفید در زمینه آشنایی با حیوانات مختلف ، وبلاگ دست نوشته*های دکتر سمپاتیک است که در اینجا مطلبی با عنوان (گکو) از این وبلاگ بازخوانی می گردد.