6 نوع اب که نباید برای سگ استفاده شود :
ابی که برای سگ ها استفاده میشود نباید شامل آب یخ ، آب نمک ، آب شیر مشکوک یا آّب استخر باشد . همچنین صاحبان سگ باید از آّب ساکن و هر نوع آب آلوده ی دیگری بپرهیزند . اب قسمت ویژه ای در رژیم غذایی سگ است . با افزایش غذاهای شور ، آب تازه باید به عنوان یک منبع اولیه غذاهای آبدار برای سگ موجود باشد .


اب استخر :


به سگ خود اجازه نوشیدن اب استتخری که اغشته به کلر است را ندهید . اب استخر شامل مقدار بالایی از مواد شیمیایی مانند کلر می باشد . سگ با نوشیدن اب استخر نه تنها بیش از مقداری که بدنش میتواند مواد شیمیایی را دفع کند کلر مینوشد بلکه مواد شیمیایی مضرر تری را نیز وارد بدن خود میکند . در ضمن شما باید به یاد داشته باشید سگ با نوشیدن این اب ممکن است بکتری ها و قارچ هایی را وارد بدن خود کند . هرچند اگر سگ یک جرعه از اب استخر بنوشد مشکلی پیش نمی اید و شما به بخش اورژانس دامپزشکی نخواهید رفت اما باید حداکثر تلاشتان را برای جلوگیری از نوشیدن اب استخر توسط سگ بکنید .


اب یخ یا برف :


اب یخ یا برف اب مناسبی برای سگ شما نمی باشد . اب نوشیدنی سگ در تابستان یا دمای اتاق در زمستان میتواند کمی خنک باشد . نکته ای که در این باره وجود دارد این است که تاثیر اب یخ یا برف بر روی سگ ها با انسان ها بسیار متفاوت می باشد .شما به هیچ وجه نباید اجازه بدهید اب یخ یا برف را بخورد .


اب شور :

به هیچ وجه از اب شور به عنوان منبع اب اشامیدنی سگ خود استفاده نکنید . مقدار نمک موجود در اب شور برای سگ زیان اور است . همنچنین اب شور نمیتواند هیدرات مورد نیاز سگ را تامین کند و بیشتر سگ شما را تشنه خواهد کرد . وجود نمک بیش از حد مجاز در بدن سگ میتواند از خوردن اب شور نشات بگیرد . این نمک زیاد در بدن سگ میتواند مشکلات سلامتی جدی تری را در مدت های بعدی به وجود اورد .


اب مشکوک شیر :


اب مشکوک شیر کاملا برای استفاده سگ منع نشده است اما برای استفاده پیشنهاد هم نمیشود .اگر شما دقیقا بدانید که در اب شیر چه چیز هایی وجود دارد شاید شما بتوانید خودتان تصمیم بگیرید که میخواهید از این اب استفاده کنید یا نه !این اب حاوی کمتر از 5000 هزار ترکیب از 1 میلیون ترکیب پیرفته شده مطرح برای سگ است .اب شیر اگر دارای اهن ،منیزیوم ،نیترات به مقدار زیاد باشد میتواند باعث مشکلات زیاد دیگری در اینده شود . هر اب مانده ای ممکن است پرورشگاه های ویروس ها ،انگلها و باکتری ها باشد .


آب راکد یا دارای قارچ:اب چاله ها یا ابگیر ها میتواند شامل باکتری ها ، انگها و ویروسها باشد که در اثر نبود حرکت اب ایجاد میشوند . انگل های مسری پرورش یافته میتواند یکی از عامل های موجب بیماری باشد .یک نوع قارچ خاص در این اب ها پرورش می یابد که میتواند عامل بیماری های جدی برای سگ شود .
آب از ظرف کثیف یا توالت:


حتی تمیز ترین ابها یا ابهای معدنی اگر در ظرف کثیفی باشند میتوانند تبدیل به اب ناسالمی برای اشامیدن سگ شوند . یک ظرف اب کثیف اند میتوانند دارای ترکیبات و باکتری های خطرناکی باشد که باعث بیماری های بسیار سختی در سگ میشوند .همچنین کاسه توالت میتواند شامل مواد شیمیایی خطرناکی که برای شستشو کاسه استفاده شده است باشند . شما باید ظرفهای اب خراشیده و خراب سگ را در اشغالی بیندازید چون میتواند دارای باکتری های بسیار خطرناکی باشد .بهترین انتخاب برای ظرف اب یک ظرف اب استیل ضد زنگ است که باید روزانه تمیز و ماهانه ضدعفونی شود .

مترجم:پارنیا .خ

منبع:vetinfo .com