فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  13
لایک لایک:  13
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
 1. #1
  همکار قدیمی

  تخصص
  ؟؟؟!!!
  محل سکونت
  تهران
  نوع حیوان خانگی
  سگ، گربه
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  1413
  میانگین پست در روز
  1.02
  تعداد ارسال ها
  2,730

  کارخانه سیمان؛ قاتل جدید حیات وحش پارک ملی گلستان (+عکس)

  دیده بان حقوق حیوانات : عریض و چهاربانده کردن جاده در داخل پارک ملی گلستان کم بود که راه اندازی کارخانه سیمان در ۲۰ کیلومتری پارک هم به آن اضافه شد. کارشناسان معتقدند آلایندگی این کارخانه موجب نابودی حیات وحش و پوشش گیاهی مهمترین کانون تنوع زیستی ایران در دراز مدت می شود.به گزارش مهر، پارک ملی گلستان ۹۰هزار هکتار وسعت دارد و بیش از ۲۰درصد گونه های گیاهی ایران و ۴۰درصد گونه های جانوری کشور را در خود جای داده و اصلی ترین کانون تنوع زیستی ایران به شمار می رود که شمار تنوع گونه ای آن حتی در مقایسه با کشورهایی همچون انگلستان و اتریش نیز بیشتر است.


  عریض و چهاربانده کرده جاده در داخل پارک ملی گلستان کم بود که راه اندازی کارخانه سیمان هم در ۲۰ کیلومتری پارک به آن اضافه شد اگرچه بسیاری از کارشناسان و اساتید محیط زیست معتقدند که این کارخانه در آخرین محوطه حفاظتی پارک قرار دارد. مهران جهانشاهی معاون محیط انسانی محیط زیست گلستان می گوید: ” این کارخانه از مرز پارک ملی گلستان ۳۵ کیلومتر و از مرز ذخیره گاه زیستکره گلستان ۲۰ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل این فاصله جای نگرانی برای زیستمندان پارک ملی گلستان وجود ندارد “اما با نیم نگاهی به تجربه کارخانه سیمان در دیگر نقاط کشور مانند درود، نکا، آبیک و سیمان تهران می توان تاثیر این کارخانجات را تا شعاع ۲۰ تا ۳۰ کیلومتری بر جنگل و مرتع دید و متوجه شد که چه اتفاقی قرار است در آینده نزدیک در این منطقه بیافتد.


  در حالیکه جهانشاهی جانمایی بدون ارزیابی زیست محیطی کارخانه سیمان در نزدیکی پارک ملی گلستان که حدود ۸ سال پیش صورت گرفته را به دلیل قرار نداشتن کارخانه سیمان در لیست صنایعی که باید ارزیابی زیست محیطی ارائه دهند عنوان می کند اما مزدک دربیکی استاد دانشگاه چنین موضوعی را بعید می داند:” کارخانه سیمان یکی از آلاینده ترین صنایع است و از ۱۰ سال پیش می بایست برای مکان یابی آن ارزیابی زیست محیطی ارائه می شد. ”

  نیلکوه نام کوهی است که پشت کارخانه سیمان پیوند قرار دارد و گفته می شود منابع طبیعی استان تحت فشار وزارت صنایع ۱۷ هکتار از دامنه این کوه را عرصه جنگلی با پوشش ضعیف قلمداد کرده و اجازه بهره برداری از این عرصه را برای تولید آهک به عنوان ماده اولیه به این کارخانه داده است البته در ظاهر اداره منابع طبیعی مجوز بهره برداری را فقط برای ۴ هکتار از این عرصه را صادر کرده است، ضعیف بودن پوشش جنگلی این اراضی هم که به آن دلیل مجوز بهره برداری صادر شده در عکسها کاملاً واضح است!

  ظرفیت تولید سیمان کارخانه در فاز نخست ، ۳۳۰۰ تن در روز است. برای این کار باید روزانه تا ۵۰۰۰ تن آهک از نیل کوه تراشیده و برداشته شود تا در نهایت ۳۳۰۰ تن سیمان تولید شود. یعنی هر ساله معادل یک میلیون تن آهک از این کوه برداشته می شود. آیا به نظر شما نیل کوه تا چند سال دیگر باقی خواهد ماند؟


  به راستی آیا جای دیگری در این سرزمین برای احداث کارخانه سیمان جز در جوار پارک ملی گلستان وجود نداشت؟ مگر سهم هر ایرانی از جنگل چقدر است که همین اندک باقیمانده هم می بایست قربانی جاده سازی، سد سازی، معدن، سیمان و پتروشیمی و گردشگری شود؟ چرا در این سرزمین آمایش سرزمین معنی ندارد؟ تا کی باید منافع ملی را قربانی منافع شخصی و سودجویانه خودمان کنیم؟ آیا برای استقرار کارخانه سیمان در گلستان جای دیگری جز کانون سیل گلستان و در میانه جنگل و دیمزاهای گندم وجود نداشت؟ به همین راحتی منافع ملی و سرمایه های طبیعی این مملکت در آتش ندانم کاری ما می سوزد.


  مژگان جمشیدی کارشناس محیط زیست در این رابطه می گوید: ” در کشور ما آمایش سرزمین و تعیین کاربری زمین را بر اساس میل شخصی افراد و منافع شرکت ها و افراد تعیین می کنند. به همین دلیل است که یک روز حریم تالاب میانکاله و گمیشان و صوفیکم رابرای پالایشگاه و پتروشیمی واگذار می کنند و روز دیگر برای رضایت کسانی که زمین هایشان در جنگل ابر است و یا در آن سوی تالاب میانکاله و در داخل اراضی ملی شده صاحب چند هکتار زمین تصرفی هستند، دستور ساخت جاده در داخل تالاب میانکاله داده می شود و امروز نیز کارخانه سیمان در غرب پارک ملی گلستان بدون توجه به جهت غرب به شرق وزش باد در این استان و آلایندگی شدید کارخانه سیمان راه اندازی می شود.”


  در حالیکه علی نقی مقصود لو استاد دانشگاه راه اندازی کارخانه سیمان در آخرین محوطه حفاظتی پارک ملی گلستان را ***** آشکار دیگری به حریم این پارک می داند و آلایندگی ناشی از آن را موجب نابودی حیات وحش و پوشش گیاهی پارک ملی گستان در دراز مدت عنوان می کند اما جهانشاهی بر نظارت آن لاین محیط زیست بر سیتم های پیشرفته فیلتراسیون این کارخانه تآکید می کند و همچنین حضور دائم ناظر زیست محیطی در کارخانه را ضامن سلامت و حفاظت از زیستمندان پارک ملی گستان و انسان های ساکن در مناطق مسکونی اطراف عنوان می کند.


  مزدک دربیکی استاد دانشگاه نیز با بیان اینکه در حال حاضر که میلیاردها تومان سرمایه برای راه اندازی این کارخانه هزینه شده صحبت از توقف عملیات این کارخانه فقط تلف کردن وقت و انرژی است معتقد است: “بهتر است به جای آن محیط زیست تمام توان خود را بر نظارت و کنترل خروجی و آلاینده های این کارخانه بگذارد زیرا این کارخانه گذشته از اینکه در مجاورت پارک ملی گلستان است در منطقه ای احداث شده که رطوبت بالایی دارد و خطر بروز بارانهای اسیدی به علت ترکیب اکسید های خروجی از کارخانه با آب باران وجود دارد.”


  البته وقتی کارخانه سیمان پیوند گلستان در سایت خود خبر از راه اندازی فاز دوم این کارخانه و افزایش ظرفیت می دهد تصور می کنم حق با این استاد دانشگاه باشد زیرا تا زمانی که هنوز یک توسعه ناپایدار در مرحله طرح و صحبت است محیط زیست توان جلوگیری از اجرای آن را ندارد چه رسد به زمانی که چنین توسعه ای با میلیارد ها تومان سرمایه راه اندازی شده است.


  مقصودلو معتقد است :” تمام نقاط حساس زیست محیطی در کشور قربانی مسائل ***** می شوند و با این روند پارک ملی گلستان که یکی ازمهمترین مناطق زیست محیطی کشور است و خاستگاه بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری نادر است با بحرانهای جدی مواجه می شود.”


  به راستی چرا کسی برای استقرار صنعت سیمان و پتروشیمی به لرستان و ایلام که از محروم ترین استان ها هستند و نرخ بیکاری در آنها همواره در صدر استان هاست نمی رود مگر مردم گرفتار سیستان که به دلیل خشکسالی و بی آبی، صیادی و کشاورزی را از دست داده اند نیازی به کار و معیشت و زندگی ندارند؟ چرا هر چه سازندگی و اصلاحات و مهرورزی است فقط باید در قلب تالاب ها و جنگلهای شمال پیاده شود؟


 2. #2
  کاربر موثر

  تخصص
  دانشجوی مهندسی کامپیوتر
  محل سکونت
  بچه محل امام رضا
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  1412
  میانگین پست در روز
  0.04
  تعداد ارسال ها
  118
  بعضی اوقات نمیشه گقت 100٪ بد و یا 100٪ خوب

  از اونجایی که در جریانات ساخت این کارخانه هستم متاسفانه باید گفت به شعاع 3کیلومتر دورو بر این کارخونه لخت شده و در آینده دور و بر این کارخانه اگر فیلتر های خروجیش تامین نشه به سفیدی میزنه ولی نزدیک به 700 نفر از جوانان اهالی منطقه مشغول به کار شدند.

  در مورد جاده جنگل هم باید گفت بعد از سیل سال 79 جاده سازی تاثیری در از بین رفتن جنگل نداره چون خیلی از مراتع پایه ای از بین رفتن در اون سیل ولی ایجاد راه بزرگتر لازمه کاره چون اون محور عبور م رور خیلی زیادی داره و متاسفانه به خاطر تنگ بودن راه هر ساله کشته زیادی میده اون قسمت از جاده

 3. #3
  کاربر موثر

  تخصص
  اطلاعاتی وارد نشده
  محل سکونت
  اطلاعاتی وارد نشده
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  اطلاعاتی وارد نشده
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  4320
  میانگین پست در روز
  0.10
  تعداد ارسال ها
  245
  نقل قول نوشته اصلی توسط hoak128 نمایش پست ها
  بعضی اوقات نمیشه گقت 100٪ بد و یا 100٪ خوب

  از اونجایی که در جریانات ساخت این کارخانه هستم متاسفانه باید گفت به شعاع 3کیلومتر دورو بر این کارخونه لخت شده و در آینده دور و بر این کارخانه اگر فیلتر های خروجیش تامین نشه به سفیدی میزنه ولی نزدیک به 700 نفر از جوانان اهالی منطقه مشغول به کار شدند.

  در مورد جاده جنگل هم باید گفت بعد از سیل سال 79 جاده سازی تاثیری در از بین رفتن جنگل نداره چون خیلی از مراتع پایه ای از بین رفتن در اون سیل ولی ایجاد راه بزرگتر لازمه کاره چون اون محور عبور م رور خیلی زیادی داره و متاسفانه به خاطر تنگ بودن راه هر ساله کشته زیادی میده اون قسمت از جاده
  موافقم.... بهتر نیست یکم به دولت اعتماد کنیم؟.... به هر حال اون ها هم کلی متخصص دارن در این زمینه.... لااقل جایی که اجازه دفاع بهشون داده نمیشه انقدر یکطرفه قضاوت نکنیم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. سیچلاید موری (سیچلاید دلفینی) - Moori Cichlid
  توسط saeed71 در انجمن سیچلاید های آفریقایی دریاچه مالاوی
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 24th January 2014, 10:05 PM
 2. سسک سینه راه راه (سسک سینه خالدار) Sylvia Nisoria
  توسط Discjockey در انجمن راسته گنجشک
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 13th September 2012, 12:15 AM
 3. تبعید یک میمون سیگاری به جزیرهای دوردست برای ترک سیگار
  توسط مهربان در انجمن اخبار دنیای حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 3rd September 2012, 03:05 PM
 4. سیکلید پروکـسیموس (Geophagus Proximus) ء
  توسط NoVA_S در انجمن سیکلیدهای آمریکایی - American Cichlids
  پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 24th July 2012, 07:43 PM
 5. سیکلید بلک استریپ(Black-Stripe Dwarf Cichlid) ء
  توسط simple mind در انجمن سیکلیدهای آمریکایی - American Cichlids
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 27th May 2010, 11:12 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ