ایا خرگوش یک حیوان خانگی مناسب برای من است ؟


گوش های بزرگ ،بینی بامزه و دم نرم و زیبا شاید باعث شود که نظر کودک شما به خرگوش جلب شود و از شما درخواست کند که برایش خرگوش بخرید اماشما باید از خود بپرسید : ایا خرگوش برای شما حیوان مناسبی است ؟


خرگوش ها میتوانند در داخل خانه یا بیرون خانه زندگی کنند انها بسیار با مزه و دوست داشتنی هستند که نگهداری از انها میتواند برای هر کسی لذت بخش باشد. اما شما باید برای نگهداری از انها مسولیت نگهداری را بر عهده بگیرید و در برابر خرگوش خود مسولیت پذیر باشید .


خرگوش ها به اندازه بازیگوشی و فعال بودنشان با صاحب خویش رابطه برقرار میکنند و اجتماعی هستند . اگر شما میدانید دقیقا از خرگوش خود چه انتظاراتی دارید و تمام مسائل نگهداری را اموخته اید میتوانیم بگوییم که خرگوش برای شما انتخاب شگفت انگیزی خواهد بود .


اما خرید حیوان خانگی از روی هوس اصلا کار درست و ایده مناسبی نمیباشد . شما اول باید توانایی خود را در نگهداری حیوان خانگی بسنجید .اگر شما نتوانید به درستی از خرگوش خود نگهداری کنید به همان اندازه که میتوانند حیوانات خانگی مناسبی باشند میتوانند حیوانات خانگی بدی برای شما نیز باشد .


خرگوش ها حیوانات خانگی فوق العاده ای هستند اما به یاد داشته باشید این شرط برای همه افراد صدق نمیکند .

شاید خرگوش ها اندازه کوچکی داشته باشند اما مانند همه حیوانات خانگی دیگر نیاز های مخصوصی برای زندگی خود خواهند داشت .در این مقاله ما به بررسی موضوعاتی پرداخته ایم که شما میتوانید با مطالعه این موضوعات و سنجیدن شرایط خود تصمیم بگیرید که خرگوش بخرید یا نه ؟!


چرا خرگوش ها میتوانند یک حیوان خانگی مناسب باشند ؟1-خرگوش ها حیوانات بسیار اجتماعی هستند که سریعا رام خواهند شد .

2-انها بسیار بازیگوش هستند و تماشای انها باعث سرگرمی میشود .

3-خرگوش ها معمولا رابطه عمیقی با صاحب خود برقرار میکنند .

4-انها میتوانند مکان دستشویی خود را یاد بگیرند و بسیار اموزش پذیر هستند که شما برای اموزش انها میتوانید از کلیکر استفاده کنید و اموزش های زیادی به انها بدهید .

نکاتی که شما باید قبل از خرید در مورد خرگوش بدانید :

1-خرگوش ها موجودات اجتماعی هستند که نیاز دارند با صاحب خود رابطه برقرار کرده و بازی کنند تا زندگی شادی داشته باشند پس باید روزانه وقتی برای بازی با انها صرف شود .


2-نگهداری از خرگوش اسان نمی باشد و نیازمند صرف وقت است شما باید بدانید خرگوش همانند سگ و گربه نیازمند زمان و نگهداری صحیح است .


3-پلت تنها غذای مورد نیاز خرگوش نخواهد بود .خرگوش ها نیاز ویژه ای به علف خشک و سبزیجات تازه در زندگی خود خواهند داشت .


4- انها نیاز به جویدن دارند پس انها نیاز دارند تا شما مقدار زیادی سنگ جویدنی در اختیارشان قرار دهید که برایشان خطرناک نباشد .شما باید حواستان به خرگوش باشد تا چیز خطرناکی را نجود .


5-خرگوش ها نیازمند یک قفس بزرگ هستند .بهتر است خرگوش ها در بیرون از خانه نگهداری نشوند .مکان زندگی خرگوش را در جایی انتخاب کنید که با شما و خانواه شما رابطه بهتری پیدا کند و از شکارچی ها و عوامل جوی نا مناسب در امان باشد .


6-خرگوش ها حیوان مناسبی برای بچه هایی که میخواهند با انها بازی کنند و انها را تنها یک اسباب بازی میبینند نیستند .


7-خرگوش ها به انسان ها نزدیک میشوند و با انها دوست میشوند اما گاهی اوقات انها ترجیح میدهند تا در بغل انسان ها نباشند .


8-ادرار خرگوش بوی نا مطبوعی میدهد پس شما باید مرتبا خاک جعبه دستشویی خرگوش خود را تعویض کنید تا در اینده برایتان مشکلی پیش نیاید .شما برای اینکه بوی نا مطبوع را از بین ببرید میتوانید پس از اینکه ظرف دستشویی را شستید با سرکه ضدعفونی کنید این باعث میشود ظرف دستشویی دیرتر بو بگیرد .


در پایین ما برخی از این نکات را برایتان به طور کامل شرح داده ایم .
عمر خرگوش ها :


خرگوش ها معمولا بین 5 تا 15 سال با توجه به نژادشان زندگی میکنند که البته برخی از متخصصان بر این باور هستند عمر خرگوش از 7 تا 17 سال است . اما میانگین عمر انها 10 سال است


خرگوش ها و کودکان :
خرگوش ها و بچه های کوچک معمولا رابطه خوبی با هم برقرار نخواهند کرد .خرگوش ها نیاز به امنیت ومکان زندگی ارام خواهد داشت . این حیوانات در طبیعت یک طعمه هستند و به این علت باشنیدن صدای بلند نگران میشوند و به انها استرس وارد میشود که معمولا بچه ها بسیار پر سر و صدا و بازیگوش خواهند بود و دلیل برای استرس خرگوش خواهند شد . اگر شما در خانه کودک دارید باید تا بزرگ شدن او خود صبر کنید و بعد از ان خرگوش را به عنوان حیوان خانگی بپذیرید .خرگوش ها در صورتی که والدین بچه ها از انها خوب نگهداری کنند و برای کودکان محدودیت بگذارند میتوانند یک حیوان خانگی خوب در خانواده باشند .


شاید کودک شما در مورد خرگوش جدید که برای او میخرید بسیار ذوق زده و خوشحال باشد اما در مدت زمان این علاقه ممکن است از بین برود و دیگر فرزند شما علاقه قبلی را برای نگهداری از خرگوش نداشته باشد .مسولیت نگهداری همه حیوانات خانگی در اخر به شما سپرده خواهد شد و بچه ها سریع از مسولیت خرگوش خسته میشوند . تا زمانی که شما مطمئن نشدید که میتوانید برای خرگوش یک صاحب مناسب و باشید و مسولیت نگهداری او را بذیرید این مسولیت را قبول نکنید و خرگوشی را به عنوان حیوان خانگی تهیه نکنید .


نکته :معمولا خرگوش هایی که برای کودکان خریده شده اند پس از مدتی واگذار میشوند .


ایا شما فضای کافی برای نگهداری از خرگوش را دارید ؟


نگهداری خرگوش نباید به هیچ وجه در قفس در بیرون خانه باشد چون این باعث میشود که خرگوش ها در اخر در گاراژ یا انباری نگهداری شوند . در مغازه های حیوان فروشی قفس های کوچکی که نوشته شده است برای خرگوش است وجود دارند که اصلا برای نگهداری از خرگوش مناسب نمی باشند . شما باید برای خرگوش یک قفس کاملا بزرگ تهیه کنید و یک اتاق را تقریبا به او اختصاص دهید تا زندگی ارام و راحتی داشته باشد.


نکاتی در مورد خرگوش :

خرگوش ها همیشه نباید در بغل کودک شما باشند چون انها همانند سگ خانگی نمیباشند و زیاد علاقه ندارند در بغل کودک شما قرار بگیرند .
اگر شما در خانه بچه دارید یک خرگوش بزرگ را انتخاب کنید چون این خرگوش ها معمولا ارام تر ،قوی تر و بسیار سنگین برای بلند شدن توسط کودک هستند .


اگر شما فکر میکنید نگهداری خرگوش از سگ و گربه اسان تر است به هیچ وجه خرگوش تهیه نکنید .


ایا شما از پس هزینه خرگوش بر می ایید ؟


شما باید بدانید که هزینه ای که باید بپردازید تنها هزینه خرید خود خرگوش نخواهد بود . خرگوش ها نیاز دارند چند ماه یکبار توسط دامپزشک معاینه شوند و همچنین نیاز دارند تا هر ماه هزینه ای برای بستر ، غذا و... انها بپردازید .شاید انها نیازمند هزینه ای برای عقیم سازی باشند و اینکه هنگام خرید شما باید وسایل مناسبی برای زندگی انها خریداری کنید که نیازمند هزینه است ! پس شما باید از خود بپرسید ایا از پس هزینه های خرگوش بر میایید یا نه ؟


وسایلی که باید برای خرگوش تهیه شود :

قفس بزرگ و مناسب

بطری اب

ظرف دستشویی و خاک مخصوص

اسباب بازی های جویدنی

علف تیموتی با علف های خشک

سبزیجات

پلت

میوه و تشویقی

ایا شما زمان کافی برای نگهداری از خرگوش دارید ؟

خرگوش ها شب فعال هستند یعنی در روز میخوابند و عصر ها و گاهی شب ها بیدار میشوند و به فعالیت میپردازند . این موجودات نیاز دارند برای اینکه زندگی شاد و خوبی داشته باشند باشما ارتباط برقرار کنند و در کنار شما باشند .
شما هر روز باید زمانی را برای خرید سبزیجات برای خرگوش خود بگذارید چون خرگوش ها برای اینکه زندگی سالمی داشته باشند نیاز دارند هر روز سبزیجات و میوه های تازه بخورند .


این حیوانات خانگی نیاز دارند هفته ای یک بار تمیز شوند ! شما باید محیط زندگی انها را تمیز کنید . به یاد داشته باشید اگر شما زمان زیادی را کار میکنید خرگوش حیوان مناسبی برای شما نخواهند بود .


ایا شما همه شرایط فوق را دارید ؟ شما با خواندن این مقاله میتوانید به صورت کامل تصمیم بگیرید که خرگوش برای شما حیوان خانگی مناسبی است یا نه !
موفق باشید

مترجم و نویسنده : پارنیا .خ

منابع :

http://exoticpets.about.com/

The Humane Society of the United States : The Humane Society of the United States

Rabbit Welfare Association & Fund