اگر تاکنون فکر می کردید که فقط انسان ها در حال چاق شدن و اضافه وزن پیدا کردن هستند، بدانیأ که اشتباه می کنیأ چرا که مشخص شده حیوانات هم دارند چاق تر می شوند!

با جهانی شدن معضل چاقی و تحقیقات درباره علل چاقی انسان ها مشخص شده که عواملی چون استرس، تغییرات آب و هوایی و نور مصنوعی در شب موجب چاق تر شدن انسان ها در دهه های اخیر شده است. با این حال، تحقیقات جدید دانشمندان حکایت از آن دارد که عوامل چاق کننده انسان ها دارای اثزات مشابهی بر سایر حیوانات، به ویژه آنهایی که شباهت های فیزیولوژیکی بیشتری با انسان درند، بوده و در حال چاق تر کردن آن ها هستند. هم اکنون یک گروه تحقیقاتی به ****ی ´یان کلمندیس´ از دانشگاه آلاباما در حال مطالعه روی علل چاق شدن حیوانات و شباهت های آن با چاق شدن انسان ها هستند و در این راه ، اقدام به بررسی هزاران صفحه مقاله و کتاب مرتبط با تغییرات فیزیولوژیکی حیوانات و حتی برقراری تماس های متعدد با شرکت های تولید کننده غذای حیوانات خانگی نمودند. البته آنها برای هدفمند کردن تحقیقات خود، آن دسته از پستاندارانی که شباهت های فیزیکی بیشتری با انسان دارند را در اولویت بررسی های خود قرار دادند و برای همین در مرحله نخست تحقیقات جامع خود، فرایند چاق شدن گربه ها، سگ ها، موش ها و انواع گوناگون میمون ها در دهه های اخیر را مورد کنکاش قرار دادند و نتایج این تحقیقات را به چاپ رسانده اند.

دکتر کلمندیس و همکارانش ترجیح دادند تا برای افزایش ضریب دقت بررسی های خود فرایند چاق شدن حیواناتی که در شرایط متفاوت زندگی می کنند، را به طور جداگانه کنترل کنند. به همین منظور، آنها حیواناتی را در محیط طبیعی کنترل شده، حیواناتی را در محیط آزمایشگاه ، حیواناتی را در محیط طبیعی و تعدادی را در منازل مسکونی زیر نظر گرفته و میزان چاق شدن و افزایش وزن آنها را در سنین مختلف اندازه گیری کردند. البته همه حیوانات انتخاب شده بالغ بوده و سن رشد خود را پشت سر گذ اشته بودند و درنتیجه افزایش وزن آنها ناشی از رشد و بزرگ شدن جثه آنها نبود.

پس از جمع آوری و طبقه بندی اطلاعات مربوط به وزن حیوانات مختلف در سال های گوناگون و مقایسه آنها با اطلاعات جمع آوری شده در دهه های گذشته نتایج جالب و در برخی موارد شگفت آوری به دست آمد. با تجزیه و تحلیل اطلاعات جمع آوری شده و مقایسه انها مشخص شد که در 11 حیوان از مجموع 24 گونه حیوان مورد بررسی ، افزایش قابل ملاحظه ای در وزن روی داده است و در 13 گونه دیگر نیز افزایش وزن و چاقی نسبی مشاهده شد. به طور کلی، چاق شدن حیوانات مورد بررسی که از نظر آماری، چشمگیر و مشخص بود، از یک الگوی مشابه و یکسان پیروی می کرد علاوه بر این، مشخص شد که فرایند چاق شدن در میان حیواناتی که در محیط های کنترل شده ازمایثگاهی که در
مورد تغذیه مصنوعی قرار داشتند، بیشتر و در میان حیواناتی که در حیات وحش طبیعی زیست می کننده کمتر بوده اصت. یکی از علل احتمالی برای چاق تر شدن مضاعف حیوانات آزمایشگاهی به عادت کردن آنها به خوردن غذای زیاد و در فواصل منظم و مهم تر از آن ، کم تحرکی مربوط می شود ، علاوه بر این ، ثابت شده که حیوانات آزمایشگاهی در بسیاری موارد غذا را نه به خاطر رفع گرسنگی بلکه فقط برای لذت می خورند و به همین سبب ، درصد چاقی در میان آنها بیشتر است. شبیه همین مسئله در مورد حیوانات خانگی نیز مصداق پیدا می کند. بسیاری از کسانی که حیوانات خانگی همچون سگ و گربه در خانه هایشان نگهداری می کنند، چندین وعده در روز به آنها غذا می دهند و در بسیاری موارد در مورد حجم غذایی که به حیوانات می دهند، افراط می ورزند و به همین جهت موجپ چاق تر شدن آنها را به مرور زمان فراهم می آورند. علاوه بر این، کیفیت غذا های مخصوص حیوانات نیز در چاق تر شدن آنها موثر است به نحوی که در دهه های اخیر و با گسترش غذا های غنی شده و پرکالری برای حیوانات، بر وزن آنها افزوده شده است.

حال سوالی که در این میان بی جواب مانده است این که چرا حیوانات ساکن محیط های طبیعی نیز دچار چاقی و افزایش تدریجی وزن شده اند. به عقیده دکتر کلمندیس، عواملی چون تغییرات آب و هوایی، از بین رفتن زیستگاه های طبیعی و قدیمی حیوانات و گرایش حیوانات وحشی به تغذیه از زباله ها و فضولات انسانی در چاق شدن حیوانات وحشی تاثیر گذار هستند. یکی از همکاران دکتر کلمندیس به شوخی می گوید :شاید در آینده حیوانات هم مجبور شوند مانند انسان ها رژیم لاغری بگیرند!


مجله دانشمند